Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

4 věci, kterých se štítíme zbytečně. Co je čistší, než si myslíme?

Téměř každý z nás má z něčeho strach a úplně každý z nás se něčeho štítí. Lidé se však většinou štítí věcí, které si to v žádném případě nezaslouží, jde jen o náš vsugerovaný pocit odporu. U všech lidí jsou věci, kterých se štítí podobné, ne-li stejné. Proto vám představíme ty nejčastější odpor vzbuzující věci, které jsou však ve skutečnosti čistší, než si myslíte.

Lidé jsou velmi pověrčiví, a proto se často štítí i věcí, u kterých to není v žádném případě zapotřebí. Buďte si jistá, že ve vaší klávesnici, nebo lednici se skrývá více nečistot, než si uvědomujete, naproti tomu toaleta, nebo moč jsou čisté, až byste se divila. Poznejte tedy pravdu a přestaňte cítit odpor k věcem, které jsou čisté jako slovo boží.

1.  Toaleta

Ano, záchodové mísy se štítí snad každý z nás. Zdá se nám špinavá, bakterií plná, zkrátka nás odpuzuje. Je to ovšem naprosto neopodstatněný odpor. Podle vědeckých studií je totiž toaleta mnohem čistší, než třeba počítačová klávesnice, mobilní telefon, nebo ovladač k televizi. Toaleta je pravděpodobně tak čistá proto, že se nám zdá tak odpudivá. Čistíme jí pak mnohem častěji než výše zmíněné spotřebiče.

Jak levně vyčistit záchod? Ekologická a rychlá varianta!

2. Peníze

Bakterie totiž preferují měkké a vlhké prostředí. Mince jsou vyrobeny z kovu a kov má některé antimikrobiální vlastnosti,“ říká mikrobiolog Kelly Wroblewski. Mince jsou navíc vyrobeny se stopovými prvky stříbra, niklu, hliníku a mědi. Tyto materiály mají antibakteriální účinky a mikroorganismy tak nemají šanci. I papírové bankovky jsou vyráběny s antimikrobiálním povlakem, nemusíte se tak peněz vůbec štítit.

3. Psí polibky

Možná, že se vám může mokrý psí polibek s drsným jazykem zdát odporný, ale ve skutečnosti může být velmi prospěšný. Je totiž dokázáno, že děti, které jsou vystavovány rozmanitým druhům bakterií (tedy i zvířecím, potažmo psím) jsou později méně náchylné k alergiím. Vědci navíc tvrdí, že lidé jsou přenašeči mnohem více bakterií, než zvířata. Psích polibků se tedy štítit také nemusíte, naopak nechte své věrné společníky vám projevit lásku.

4. Moč

Ano, je pravdou, že lidská moč je sterilní, potvrzuje to i mikrobiolog Donn Durberg, odborný asistent klinické laboratoře na Saint Louis University. Naproti tomu výkaly jsou velkým problémem, kvůli kterému si musíme dávat velký pozor na hygienu, nejen na toaletách, ale i v kuchyni. Bakterie E. coli se totiž může objevit i na potravinách, kam se dostane například z krysích výkalů.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

4 věci, kterých se štítíme zbytečně. Co je čistší, než si myslíme?