Menu
WomanOnly
Krása

5 nejškodlivějších látek v kosmetice. Co hledat v jejím složení?

Veronika Tichá

Veronika Tichá

5. 1. 2015

Bez kosmetických přípravků na pleť a vlasy už si žádná žena nedokáže představit den nebo noc, různé krémy, pleťová mléka, výživná séra, líčidla, šampony a masky na vlasy se už před mnoha desetiletími natrvalo zabydlely v našich toaletních stolcích a koupelnách. V některých případech ale může kosmetika negativně ovlivňovat naše zdraví. Jaké máme na mysli?

Pokud si kosmetiku nevyrábíme doma ze surovin, které si sami natrháme v přírodě, nebo nenakupujeme ve specializovaných prodejnách zaměřených na zdravý životní styl, měly bychom číst etikety a sledovat, z čeho je produkt vyroben a jaká je jeho trvanlivost. Když už si kosmetiku přinesete z drogerie domů, dbejte také na správné skladování. V zájmu našeho zdraví bychom tedy měly sledovat tři S – složení, stáří a skladování.

Složení

Co se týče složení běžně dostupných kosmetických přípravků, obsahují mnoho škodlivých chemikálií, které se skrze pokožku vstřebávají do vašeho těla. Proto je důležité vyhnout se přípravkům, které obsahují zdraví ohrožující látky. Udělejme si teď krátké chemické okénko a zaměřme se na sloučeniny, které jsou na etiketách nežádoucí:

  • Tenzid neboli pěnidlo

Čím méně pěny, tím příznivější vliv na vaši pokožku, to platí pro šampony i zubní pasty.

  • Silikon

Silikony mají za úkol zakrývat různé nedostatky vyplňováním vrásek a pórů, které mohou při dlouhodobějším používání ucpat a způsobit tak vznik nepříjemných pupínků a ekzémů. Pro nechemiky máme nápovědu, jak silikony v kosmetice rozeznat – jejich názvy vždy mají tyto koncovky: – cone, – thicone, – thiconol, – siloxane, – silane.

  • Triclosan

Látka, která bývá součástí především antibakteriálních mýdel, zvyšuje riziko, že se u jeho uživatelů objeví alergická reakce.

  • Propylenglykol

U citlivějších lidí způsobuje podráždění kůže a alergickou dermatitidu. Při dlouhodobějším kontaktu s ním může dokonce docházet k poškození jater, ledvin i nervového systému.

  • Alkohol

Alkohol, jak známo, ve větším množství škodí, i když je užíván orálně. Totéž platí pro kosmetiku, protože alkohol v ní obsažený může vysušovat. Měli bychom ho používat pouze lokálně a nepříliš často, například na akné a mastnou pleť.

Stáří

Expirace bývá u kosmetických přípravků často podceňována, ale prošlý krém nám může uškodit stejně jako prošlé jídlo nebo léky. Pokud se budete řídit minimální trvanlivostí, ušetříte si nepříjemné kožní problémy. Pozor také na údaje o tom, do kolika měsíců od otevření se přípravek musí spotřebovat.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Skladování

Většinu přípravků bychom měli ukládat spíše do chladnějších částí bytu, mimo působení slunečních paprsků a co nejdále od topení, některé je dokonce nutné uchovávat v lednici. Prodloužíte tak jejich trvanlivost a zamezíte znehodnocení kosmetiky.

Kosmetika patří k věcem, bez kterých se neobejdeme a které používáme každý den, a proto bychom měly dodržovat pravidla jejich užívání. Jestli se máte trochu rády, věnujte opravdu velkou pozornost tomu, co vkládáte do nákupního košíku a vůbec nejlépe uděláte, když budete takové produkty pořizovat v lékárnách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 nejškodlivějších látek v kosmetice. Co hledat v jejím složení?