Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

5 největších mýtů o vitaminech: Céčko nepomáhá proti chřipce

Vitaminy jsou pro lidský organismus důležité. Přesto spousta lidí jejich schopnosti přeceňuje nebo nezná jejich skutečný dopad na zdraví.

Vybrali jsme pro vás největší mýty a omyly o vitaminech.

Vitamin C pomáhá proti chřipce

V zimních měsících berou lidé lékárny útokem, aby se předzásobili céčkem a preventivně se tak chránili před chřipkou. Vědecké studie za posledních 40 let ale prokázaly, že je to mýtus. Vitamin C je proti virům účinný pouze u maratonských běžců, lyžařů a vojáků při subarktickém výcviku.

Takže pokud nepatříte alespoň mezi jednu kategorii, máte smůlu. Běžným lidem Vitamin C pomáhá pouze v případě, že zanedbávají vyrovnanou stravu a trpí nedostatkem céčka.

Vitamin A

Libovolné množství vitaminů lidskému organismu neškodí

Ve skutečnosti je opak pravdou: zvýšené množství některých vitaminů se negativně odráží na fungování organismu. Příliš mnoho v tucích rozpustných vitaminů A, D, E, a K způsobují toxickou reakci, díky níž můžete trpět bolestmi hlavy či nesprávným fungováním jater.

Přebytek syntetického vitaminu C zase způsobuje ledvinové kameny a kožní ekzémy a i jen mírný přebytek vitaminu A přispívá k rakovině.

Vitamin B

Přírodní vitaminy lze nahradit syntetickými

Vaření zeleniny nebo tepelné úpravy ovoce mají na obsah vitaminů v potravě neblahý vliv: při dušení ztrácí ovoce a zelenina 20% vitaminu C, při vaření dokonce 60%. Vitaminy B1 a B2 se zlikvidují zcela.

Podle odborníků je ale i přesto zdravější konzumovat vařenou zeleninu a ovoce, než užívat syntetické vitaminy – což hovoří za vše. Syntetický vitamin A může poškodit plod v těle těhotné matky, v tucích rozpustné syntetické vitaminy A, D, E, a K se zase ukládají v těle a způsobují zdravotní problémy.

Vitamin D

Vitamíny snižují riziko vzniku rakoviny a srdečních onemocnění

Preparáty s obsahem vitaminů ve skutečnosti nepomáhají jako prevence rakoviny a srdečních onemocnění.

Je sice pravda, že uživatelé vitaminových preparátů netrpí uvedenými zdravotními neduhy, ale skutečnost je zkreslená: většina uživatelů preparátů totiž vyznává zdravý životní styl, takže dodržuje životosprávu, užívá pestrou a vyrovnanou stravu, sportuje, nekouří a alkohol užívá výjimečně. Preparáty tak na dobrý zdravotní stav uvedené většiny nemají vliv.

Výzkumy rovněž prokázaly, že vitamin B nefunguje jako prevence rakoviny prsu u žen, jak se mylně myslelo.

vitamín E

Děti mohou užívat stejné vitaminy jako dospělí

Ani tato myšlenka není pravdivá: děti, jejichž tělo a organismus se vyvíjí, potřebují vitamin D, vápník a fluor. Senioři zase potřebují vitaminy B6, B9 a B19. Pokud by dítě užívalo stejné dávky vitaminů jako dospělý, snadno by se předávkovalo. Výjimkou je pouze vitamin D, jehož nedostatkem v zimních měsících trpí každý.

Informace poskytla společnost Vitalvibe.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 největších mýtů o vitaminech: Céčko nepomáhá proti chřipce