Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

6 způsobů, jak ovládat negativní emoce

Veronika Tichá

Veronika Tichá

12. 2. 2015

Hněv, radost, překvapení, strach, nadšení, znechucení, vztek a trápení. Emoce, které důvěrně známe, ale někdy hodně těžko ovládáme. Zvládat negativní emoce a výkyvy nálad se může naučit každý člověk, jde jen o otázku cviku a sebeovládání. Základem úspěchu je poznat, co změny vašich emocí a nálady spouští. Jak je mít pod kontrolou?

Zhluboka dýchejte

Máte-li pocit, že vám každou chvíli rupnou nervy a uleví se vám jedině, když někoho uhodíte nebo rozbijete pár kousků nádobí hodem o stěnu, zkuste se zhluboka nadechnout. Naučte se ale nadechovat nosem do břišní dutiny a vydechovat ústy, bude to mnohonásobně efektivnější než zrychlené psí dýchání.  Zavřete přitom na chvíli oči a představujte si něco, co vám navodí dobrou náladu. Také můžete počítat do deseti, rada sice otřepaná, ale zabírá!

Postěžujte si

Po hádce nebo jiné nepříjemné události se klidně vypovídejte, ale pouze nezávislé osobě. Veškeré napětí z vás musí ven a pokud zrovna nemáte po ruce nikoho, kdo by vás vyslechl, zkuste to napsat, převyprávět vašemu psovi nebo spícímu manželovi. Někdy nepotřebujete zpětnou vazbu, abyste se uklidnili.

Hýbejte se

Běžte si zasportovat nebo na svižnější procházku na čerstvém vzduchu, při aktivním odpočinku vychladnete a budete opět schopni střízlivého úsudku. Pokud chcete spojit pohyb s meditací, začněte s jógou, zklidní vaši mysl a naučí vás zvládat stres z dlouhodobého hlediska.

Podívejte se na někoho rozesmátého

Studie také dokazují, že pokud se díváme na někoho rozesmátého, i nám začnou cukat koutky a zlepší se nám nálada.

Naučte se omlouvat

Upřímně myšlená omluva je v mnoha situacích nejen žádoucí, ale i nutná. I když vás to stojí mnoho přemáhání, po jejím vyřčení se vám okamžitě uleví.

 Všímejte si, jaké situace vás dovádějí k nepříčetnosti

Zkuste si uvědomit, co nebo kdo nejčastěji způsobuje, že se rozpálíte do ruda a pokud to jde, zkuste se potencionální hrozbě vyhnout. Není- li to možné, máte dvě možnosti – změnit situaci sami nebo to ignorovat. Proč se stresovat, nahoďte úsměv a s grácií odejděte. Když nejde o život…

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

6 způsobů, jak ovládat negativní emoce