Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

6 způsobů, jak si poškozujeme oči každý den

Zrak je jeden ze zázraků, kterým nás příroda obdařila. V poslední době si ho ale lidé přestávají vážit a denně dělají vše pro to, aby si oči zkazili. Prozradíme vám 6 nejčastějších způsobů, kterými si kazíme oči.

1. Závislost na mobilním telefonu

Přišla doba smartphonů a chytrý telefon vlastní již téměř každý. Pokud jste si na svém telefonu vypěstovala silnou závislost a do malé obrazovky koukáte i několik hodin denně, zaděláváte si na velké potíže se zrakem. Časem by se u vás mohly objevit některé nepříjemné důsledky, jako je rozmazané vidění, suché oči nebo dokonce migrény.

Každých 20 minut odložte svůj telefon a věnujte se nějaké jiné činnosti. Velkou úlevu očím dopřejete také tím, že si písmena na obrazovce dostatečně zvětšíte, abyste nemusela tolik zaostřovat na každé písmenko.

2. Noční filmové maratony

Pokud máte v oblibě noční filmové dýchánky či dokonce maratony, buďte si jistá, že to pro vaše oči není procházka růžovým sadem. Jestliže se navíc díváte na obrazovku v naprosté tmě a ozařuje vás tedy jen světlo z monitoru, nápor na oči se násobí. Nemůžete-li si filmové seance odpustit, vždy nechte rozsvícená světla v místnosti, aby vaše oči tolik netrpěly.

3. Nevyndané kontaktní čočky

Přišla jste domů pozdě a toužíte už jen po tom, že si lehnete do postele? To ale není omluva pro to, abyste si nevyndala kontaktní čočky. Nejen, že se zvyšuje riziko infekce, ale mohlo by také dojít k trvalému poškození oka. Při vyndávání čoček se vždy ujistěte, že máte čisté ruce. Až když si čočky vyndáte, užijte si zasloužený spánek.

4. Mnutí očí

Může to být velmi lákavá úleva pro unavené nebo zalepené oči, pokud si ale chcete zachovat kvalitní zrak, mnutí očí by pro vás mělo být tabu. Příliš tvrdým mnutí očí si totiž můžete poškodit cévky pod víčky, což by vaše trápení jen zhoršilo. Na unavené a podrážděné oči proto přiložte studený obklad, který vám přinese okamžitou úlevu.

5. Nepoužíváte sluneční brýle

Pokud v létě nepoužíváte kvalitní sluneční brýle, ať už proto, že máte pocit, že vám nesluší, nebo je vám to nepříjemné, pak si koledujete o malér. UV záření v kombinaci s dalšími faktory, jako je rozteklý make-up, totiž může způsobit nepříjemný zánět spojivek. Neberte tedy sluneční brýle na lehkou váhu a mějte je vždy při sobě.

6. Nedostatek spánku

Každý den byste si měla dopřát alespoň osm hodin spánku, aby vaše tělo mělo dostatek času na regeneraci. Především pak oči, které jsou celý den namáhané, potřebují zasloužený odpočinek. Pokud máte pocit, že vám po noční party stačí jen čtyři hodinky na vzpamatování, mýlíte se. Spánek rozhodně nezanedbávejte, je to blahodárná část dne.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

6 způsobů, jak si poškozujeme oči každý den