Menu
WomanOnly
Krása

7 fun faktů o zubech, které vás překvapí

Péče o zuby a metody bělení zubů mají pestrou historii

V současném světě máme to štěstí, že existuje řada služeb, díky kterým můžeme mít krásný a zdravý úsměv. Kdysi tomu však bylo jinak. Čtěte dál a dozvíte se jaký byli předchůdci kartáčků a zubařů, kterou tajnou přísadu používali Římané k bělení zubů a další zajímavosti, které vás pobaví.

7 fun faktů o zubech

 

1. Tak tuto ingredienci byste určitě ve své rutinní péči o zuby mít nechtěli…

Jaký je podle vás nejbizarnější způsob bělení zubů? Ingredience, kterou používali starověcí Římané vás jistě šokuje. K docílení zářivě bílého úsměvu totiž používali moč. Tak tohle musel být opravdu úsměv přes slzy… Naštěstí později zjistili, že za bělící účinky je zodpovědný amoniak, a tak od této podivné metody upustili.

Lidé se už léta snaží dosáhnout bílých zubů různými metodami. Všichni touží po krásném zářivém úsměvu, ten se však pojí s dobrou ústní hygienou a profesionálním ošetřením zubů. Nezanedbávejte své zdraví a odmění se vám krásným úsměvem.

2. Kdo se staral lidem o zuby, když ještě neexistovali zubaři?

Jakkoli neuvěřitelně to zní, zubařské křeslo bylo stejné jako holičské – nebo i barberské pokud chcete. Jelikož kdysi nebylo mnoho prostředků na léčení zubů, vyřešili barbeři většinu zubních problémů vytržením.

3. Před zubními kartáčky to byly větvičky…

Moderní stomatologie si prošla dlouhou cestou a vývojem. Zubní kartáčky a zubní pasty byly prvním pokrokem v zubní hygieně a v dnešním světě si už můžeme vybírat mezi elektrickými kartáčky, sonickými kartáčky a celou řadou zubních past a bělících produktů, jako jsou například bělící pásky na zuby crest.

Jak to však vypadalo se zubní hygienou před naším letopočtem? Před rokem 5000 před Kristem, pochopitelně žádné zubní kartáčky nebyly, lidé používali k čištění zubů větvičky stromů. Právě žvýkání větvičky pomáhalo eliminovat hromadění jídla a bakterií na povrchu zubů našich předků.

4. Bělení zubů bylo objeveno náhodou

V 80. letech minulého století zubaři zjistili, že peroxid vodíku má bělící účinky na zuby. Bělení zubů pomocí peroxidu vodíku ale nebylo původním cílem používání této látky. Primárně se peroxid vodíku používal ke snížení onemocnění dásní. Opakovaným používáním však zubaři objevili jeho bělící účinky.

Následující 3 fun fakta o zubech sice nepatří k historickým milníkům, ale zaručeně vás překvapí…

5. Naše zuby jsou jako mycí houba

Přestože je nevidíme, jsou tam, naše zuby mají póry stejně jako naše pokožka nebo

houba. Co to znamená? Póry na zubech absorbují prakticky vše, co vložíte do úst a má barvu. Mezi nejsilnější vlivy, které způsobují žloutnutí zubů patří konzumace vína, kávy, čaje nebo tmavé bobulí. Rovněž známým barvičem povrchu zubů jsou i cigarety a některé léky.

6. Každý jeden váš zub je jiný…

Věděli jste, že mléčný chrup (20 zubů) a dospělý (32 zubů) jsou z hlediska jedinečnosti všechno 100% originály? Už od narození má každý zub jedinečný charakter. Celkem tak může mít člověk až 52 unikátních zubů.

7. Mléčné zuby mají svůj osud předem určený…

Každý mléčný zub má svůj předem určený čas k objevení a každý mléčný zub má také předem určený čas k vypadnutí, po kterém naroste trvalý zub, který jej nahradí. V podstatě předem určený osud vypadnutí mléčných zubů mohou změnit pouze dva faktory: nedodržování správné péče o zuby nebo pád z kola či jiná nehoda.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

7 fun faktů o zubech, které vás překvapí