Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

7 příznaků, že byste mohli trpět cukrovkou. Co nás může varovat?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

30. 4. 2016

Zatímco na diabetes typu 1 se obvykle přijde již v dětství, diabetes typu 2 se většinou objeví až v dospělosti. Na rozdíl od 1. typu totiž 2. typ cukrovky není autoimunitní rázu. Podle čeho je poznáte?

1. Jste obézní

Za sklon k tloustnutí je u cukrovky 2. typu zodpovědná nedostatečná rezistence tukových buněk proti inzulínu. Pokud je obézní vaše dítě, ujistěte se, že ho pediatr testuje, protože diabetes typu 2 je u dětí na vzestupu. Povzbuzující zprávou je, že ztráta pouhých 5% až 7% tělesné hmotnosti může snížit riziko vzniku cukrovky (podle výzkumu z Programu na prevenci diabetu).

Vyšetření obvykle zahrnuje testování krve na vysokou hladinu různých úrovní glukózy. Pokud jsou příliš vysoké, můžete mít buď typu 1 nebo typu 2. Lékař to bude s největší pravděpodobností schopen určit na základě vašeho věku a symptomů. V některých případech může být nutná návštěva endokrinologa.

Jak poznat, zda jste ohroženi cukrovkou? Před nemocí varuje prediabetes

2. Neustále chodíte na záchod

„Pokud vaše tělo nevytváří dostatečné množství inzulínu (hormon, který dodává vašim buňkám glukózu, tedy energii), zůstává glukóza v krevním oběhu, přičemž tělo se jí snaží zbavit prostřednictvím moče,“ vysvětluje Janet Silverstein, MD, vedoucí dětské endokrinologie na Univerzitě na Floridě. Vzhledem k tomu, že hodně močíte, budete pravděpodobně také pociťovat velkou žízeň a pít více než obvykle.

3. Rozmazané vidění

Vysoká hladina krevní glukózy někdy může způsobit, že se cukr dostane až do čočky ve vašich očích. To způsobí, že vidíte rozmazaně a nemůžete zaostřit. Pokud trpíte takovými potížemi, může to ukazovat na diabetes typu 1 či 2.

Jak se léčila cukrovka před objevem inzulinu. Nízkosacharidová dieta dokáže zázraky i dnes

4. Náhlé zhubnutí

Rychlý úbytek na váze bez zjevné příčiny je obvykle příznakem cukrovky 1. typu. Když tělo nemůže vytvářet inzulín, glukóza z potravy nemůže být buňkami použita jako zdroj energie, případně uložena. Tuk se začne rozpadat a vy tak ztrácíte na váze.

5. Tmavý kruh kolem krku

Když vaše tělo začne chrlit příliš mnoho inzulínu – což je běžné u typu 2 – receptory v kožních záhybech reagují vyšší produkcí pigmentu. Tmavnutí kůže je pak patrné zejména na krku, kde je mnoho záhybů a kůže je obzvlášť tenká.

6. Časté kvasinkové infekce

To se může stát u typu 1 i u typu 2, protože hromadění glukózy někdy ústí v přemnožení kvasinek. Příznaky často zahrnují vaginální svědění a silné pálení. Malé děti mohou mít místo toho opruzeniny, v případě malých chlapců se někdy objevuje uretritida.

Junk food jako strašák současnosti: Čím nám škodí a jak s ním skoncovat?

7. Je vám přes 45 let

Riziko diabetu stoupá s věkem, takže po dosažení věku 45 let Americká diabetologická asociace doporučuje nechat se minimálně jednou za tři roky na cukrovku vyšetřit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

7 příznaků, že byste mohli trpět cukrovkou. Co nás může varovat?