Menu
WomanOnly
Krása

9 nejčastějších mýtů o opalování. Jaká je pravda?

Pomalu začínáte plánovat letní dovolenou a přemýšlíte, jak se nejlépe chránit, abyste se nemusela trápit se spálenou pokožkou? Přečtěte si největší mýty o opalování a udělejte letos všechno správně. Odměnou vám bude úžasné opálení bez rizika.

1)    Ochranný faktor není potřeba vždy

U mnoha lidí stále převládá názor, že SPF potřebují pouze když v plavkách vyběhnou na pláž nebo k bazénu. Ale co když si třeba vyrazíte na výlet v kraťasech a tílku? Odhalené ruce, ramena a nohy si zaslouží stále stejnou ochranu, ať už ležíte na plážovém lehátku, nebo chodíte po horách. A stejně tak váš obličej.

2)    Lidé s přirozeně snědou pokožkou ochranný faktor nepotřebují

Tmavší tóny pokožky obvykle obsahují více melaninu, který má schopnost částečně odrážet škodlivé UVB záření a do jisté míry tak předchází spálení pokožky. Proč by tedy lidé se snědší pokožkou měli používat přípravky se SPF? Důvodem je druhý typ záření, a sice UVA. To proniká do hlubších vrstev pokožky, kde může způsobovat předčasné stárnutí pokožky a vznik vrásek. Melanin koneckonců nepředstavuje stoprocentní ochranu ani před UVB zářením, vždy je lepší použít efektivní opalovací přípravek s UV filtrem.

3)    Solária perfektně připraví pokožku na opalování

Zažitý mýtus také tvrdí, že rychlé opálení ze solárií tvoří ochranný základ, s nímž můžete bez obav vystavit své tělo slunci. Solária ale obvykle využívají pouze vysoce koncentrované UVA záření, díky němuž pokožka rychle zhnědne, zatímco slunce produkuje nejen UVA, ale i UVB záření. Vystavení pokožky UVA záření v soláriích a takto vzniklé opálení bohužel nedokáže ochránit pokožku před poškozením a spálením způsobeným UVB zářením.

4)    Denní krémy a make-upy spolehlivě ochrání obličej

Myslíte si, že když ráno nanesete denní krém se SPF 15 a navíc ještě ochranný make-up, můžete starosti o obličej hodit na celý den za hlavu? Kéž by to tak bylo! Ale stejně jako se u opalovacích přípravků doporučuje opakovaná aplikace každé 2 až 4 hodiny, musela byste opakovaně nanášet i denní krém a make-up. Nehledě na to, že SPF obsažené v denních krémech jsou obvykle pro efektivní ochranu pokožky velmi nízké.

5)    SPF v opalovací kosmetice chrání pokožku lépe než oblečení

Dnešní sluneční ochrana je velmi účinná, přesto se ale svou efektivitou stále těžko vyrovná oblečení. Když pokožku schováte pod velký klobouk nebo tričko, riziko poškození slunečním zářením je menší, než když aplikujete sebelepší opalovací přípravek. Můžeme jen doufat, že rychle se rozvíjející výzkumy brzy přinesou sluneční přípravky, které se svou účinností oblečení vyrovnají.

opalovací krém

6)    Během používání SPF se vůbec neopálíte

Efektivní ochranný faktor pohltí či odrazí většinu UV paprsků, malé množství ale stále dokáže proniknout k pokožce. Nemusíte se tedy bát, že se vrátíte z dovolené u moře bez vysněného hnědého tónu pokožky. Díky použití ochranného faktoru však předejdete rizikům, které by jinak sluneční záření mohlo způsobit.

7)    Všechny UV filtry jsou stejné

Panuje obecné přesvědčení, že všechny filtry jsou naprosto stejné a každý z nich vlastně odvede stejnou práci. Ve skutečnosti ale existuje mnoho různých druhů. V základním dělení najdete minerální a chemické filtry. Zatímco minerální filtry zůstávají na pokožce a sluneční záření odráží, chemické filtry se absorbují do pokožky, záření pohlcují a přetváří na teplo. Mnohé opalovací přípravky dnes již kombinují oba druhy filtrů pro zvýšení své účinnosti.

8)    Jedno nanesení opalovacího přípravku vydrží na celý den

Přijdete na pláž, zodpovědně se namažete opalovacím přípravkem, pak ho schováte do plážové tašky a po zbytek dne už si na něj ani nevzpomenete… Ale pozor na to. UV filtry postupem času slábnou a během pár hodin ztrácí svou efektivitu. Nezapomeňte proto aplikovat mléko či sprej na opalování každé 2 až 4 hodiny.

9)    SPF má neomezenou životnost

Často si myslíme, že kosmetika nám vydrží věčně, ale není tomu tak. A u opalovacích přípravků byste o datum expirace měla dbát ještě více něž u ostatních kosmetických produktů. Po uplynutí doporučeného data trvanlivosti SPF faktor rychle ztrácí své účinky. Pokud se tedy chystáte na dovolenou a máte plnou skříň starších opalovacích přípravků, zkontrolujte jejich datum expirace a ty prošlé bez milosti vyházejte.

opalovací krém

Doplňte svou zásobu opalovacích přípravků a připravte se na letní slunce! Prohléhněte si sluneční kosmetiku v nabídce Elnino.cz, z níž vám doporučujeme zejména prověřené značky Eucerin a Piz Buin. Nanášejte je správně a slibujeme, že se vám letos spálená pokožka vyhne velkým obloukem.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

9 nejčastějších mýtů o opalování. Jaká je pravda?