Menu
WomanOnly
Domácnost

9 nenáročných akvarijních rostlin, které jsou vhodné i pro začátečníky

Chystáte se založit akvárium a přemýšlíte, jaké rostliny se do něj budou hodit? Nebo již akvárium máte, ale rádi byste nějakou novou zeleň přidali? V tom případě se podívejte na jednoduchý návod na to, jak akvarijní rostliny vybrat, a inspirujte se naším výběrem nenáročných druhů.

Podle čeho vybírat akvarijní rostliny?

Nákup akvarijních rostlin se může zdát jako jednoduchá záležitost, nicméně pokud chcete, aby dobře prospívaly, musíte jejich výběru věnovat dostatečnou pozornost. Rostlin do akvária existuje nespočet a jednotlivé druhy se vzájemně liší jak svým vzhledem, tak požadavky na péči. Dobře proto zvažte, jaké rostliny se do vašeho akvária budou hodit a kolik svého času jim můžete věnovat.

Pokud s akvaristikou teprve začínáte, je dobré zvolit nenáročné druhy. Pokud se vám bude chtít, můžete si později jednoduše přikoupit i rostliny, které vyžadují více pozornosti.

A proč by vlastně živé rostliny neměly chybět v žádném akváriu? Důvody jsou následující:

  • přeměňují oxid uhličitý na kyslík pro ryby
  • pomáhají z akvária odstraňovat dusičnany a další chemické odpadní látky
  • poskytují rybičkám úkryt
  • vytvářejí z obyčejného akvária miniaturní vodní svět
  • zvyšují kvalitu vody v akváriu, čímž prospívají i samotným rybám

Akvarijní rostliny jsou dostupné v široké škále velikostí, tvarů a dokonce i barev. Je tedy jen na vás, jak bude akvárium ve výsledku vypadat. Většina rostlin má různé odstíny zelené, nicméně existují například i červené akvarijní rostliny, které působí velmi zajímavým dojmem. Dále lze rostliny dělit podle jejich výšky – můžete si vybrat, zda chcete rostliny vysoké, které se hodí do pozadí, nebo byste raději nižší druhy tvořící kobercové porosty. Velmi efektně působí také plovoucí akvarijní rostliny, které zůstávají na hladině a připomínají drobné lekníny nebo zelné listy.

Důležitou roli hraje i substrát, který rostlinám dodá potřebné živiny a udrží je v dobrém stavu. Druhů substrátu je více, proto je vždy třeba ověřit, zda jsou vybrané rostliny se substrátem ve vašem akváriu kompatibilní. Obecně platí, že pískové a štěrkové substráty se hodí pouze do akvárií bez živých rostlin. Pokud již akvárium s tímto typem zeminy máte, budete s největší pravděpodobností muset pořídit hnojivo. Do akvária se zelení je nutné (nebo alespoň vhodné) dát speciální substrát s obsahem živin, díky kterému se bude rostlinám dobře dařit. Jak ale uvidíme dále, existují i nenáročné akvarijní rostliny, které ze substrátu nerostou.

Další aspekt, který byste měli vzít v potaz, je světlo. Pro akvarijní rostliny je světlo hlavním zdrojem energie (bez něj by nemohlo docházet k fotosyntéze, při níž se oxid uhličitý přeměňuje na energii). Zároveň však některé rostliny potřebují světla více, jiné méně. Tuto skutečnost je nutné zohlednit mimo jiné při nákupu více druhů akvarijních rostlin.

Nenáročné akvarijní rostliny do každého akvária

Nenáročných akvarijních rostlin existuje celá řada, proto nepochybně najdete to pravé pro své akvárium. Pokud v tomto ohledu stále tak trochu tápete, můžete zvolit některou z níže zmíněných rostlinek, které mají jen nízké nároky na péči a jsou tak vhodné i pro úplné začátečníky.

1. Loděnka Barbierova

Loděnka Barbierova

Loděnka Barbierova, Zdroj: Shutterstock

Loděnka Barbierova (Taxiphyllum barbieri) je běžně dostupná nenáročná akvarijní rostlina, která má podobu nízkých trsů. Roste přichycená na dekoracích, například na kořenech, popřípadě může být ukotvená ve štěrku. Ke zdárnému růstu potřebuje jen slabé osvětlení a vyhovují jí teploty v rozmezí 15 a 30 °C. Jedná se o mech, tudíž dokáže vytvářet velmi husté porosty.

2. Hnědovka křídlatá

Další z řady nenáročných akvarijních rostlin je hnědovka křídlatá (Microsorum pteropus). Patří mezi druhy, které nerostou ze substrátu. To znamená, že i když máte v akváriu například štěrk, tuto rostlinu si můžete bez obav pořídit. Roste buď přichycená k předmětům (kamenů, kořenům apod.), nebo volně. Vyhovuje jí středně silné osvětlení a měkká, maximálně středně tvrdá voda. Nejvhodnější jsou pro ni teploty mezi 20 a 28 °C. Díky své nízké náročnosti a dobré dostupnosti je tato nízká kapradina jednou z nejoblíbenějších akvarijních rostlin.

3. Kolovka okrouhlolistá

Kolovka okrouhlolistá (Rotala rotundifolia) má o něco vyšší nároky než výše zmíněné druhy, nicméně stále ji lze zařadit mezi nenáročné akvarijní rostliny. Jde o stonkovku, která se hodí do jezírek či zadních částí akvárií. K růstu potřebuje živiny, respektive substrát nebo hnojivo. Poroste v měkké i tvrdé vodě, nicméně aby dosáhla plné krásy, musí mít intenzivní osvětlení. Ideální teplota pro pěstování této rostliny je 24 až 28 °C. Kolovka okrouhlolistá je k dostání jakožto zelená i červená akvarijní rostlina.

4. Šípatkovec jemný

Tato středně vysoká rostlina vynikne především v předních částech akvária. Vytváří husté kobercové porosty s úzkými lístky, které rostou všemi směry a poměrně těžko se krotí. Šípatkovec jemný (Echinodorus tenellus) potřebuje substrát bez obsahu vápence a teploty kolem 20 °C nebo nižší.

5. Šípatkovec malokvětý

Šípatkovec malokvětý (Echinodorus grisebachii) je pomalu rostoucí rostlina, která má formu listové růžice. Potřebuje středně silné osvětlení a na pěstování je nenáročná, nevýhodou však je, že je hůře dostupná. Charakteristický znakem této rostliny je tmavé žilkování, které jí dalo lidový název černá amazonka.

6. Řečanka guadalupská

Tato velmi nenáročná, ovšem poněkud hůře dostupná akvarijní rostlina se pěstuje buď jako plovoucí, nebo uchycená mezi jinými rostlinami u hladiny. Pokud tedy v akváriu nemáte substrát, ale přesto si chcete pořídit živé rostliny, o řečance guadalupské (Najas guadalupensis) určitě můžete uvažovat. Nejvíce jí vyhovují teploty mezi 20 a 30 °C a není náročná na osvětlení. Počítejte však s tím, že se velmi rychle rozrůstá a nepůsobí zrovna úhledně, proto se hodí především do větších akvárií „divočejšího“ vzhledu.

7. Monosolenium tenerum

Monosolenium tenerum je rychle rostoucí a málo náročná akvarijní rostlina, která má podobu trsů. Je běžně dostupná, pokud vás tedy zaujme, bez problému ji seženete. Mějte však na paměti, že je poměrně náchylná k poškození, proto s ní manipulujte opatrně. Nemá žádné zvláštní nároky na intenzitu světla ani tvrdost vody a daří se jí při teplotě od 5 do 30 °C.

8. Kryptokoryna olivová

Kryptokoryna olivová (Cryptocoryne beckettii) je mezi akvaristy velmi oblíbená, a to především díky svým červenohnědým listům, které mohou dorůstat až do délky 25 cm. Je velmi odolná a má jen nízké nároky na péči. Pěstuje se v písku a patří mezi středně rychle rostoucí rostliny.

9. Pačule Helferova

Na seznamu nenáročných akvarijních rostlin nesmí chybět ani pačule Helferova (Pogostemon helferi), která nemá zvláštní nároky na kvalitu vody, potřebuje však středně silné až silné osvětlení. Je zajímavá především tím, že je jednou z mála hluchavkovitých rostlin vhodných do akvárií. Pěstuje se v méně zrnitých substrátech a zpravidla vyžaduje také hnojení.

Zdroje: theaquariumguide.com, modestfish.com, rybicky.net

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

9 nenáročných akvarijních rostlin, které jsou vhodné i pro začátečníky