Menu
WomanOnly
Domácnost

Aktuální trendy ve vzorech povlečení

Trendy se ve světě interiérového designu mění mnohdy až nevídanou rychlostí. Ne vždy se tak jimi chceme řídit třeba při výběru nábytku nebo výmalby. Povlečení však může být přesně tím detailem, který ve vteřině změní ráz celé místnosti, aniž byste se museli pouštět do rozsáhlých investic nebo výraznějších zásahů do interiéru.

1.   Vzory inspirované přírodou

Povlečení, které vypadá jako stránka vytržená ze starého herbáře? Pokud patříte mezi milovníky přírody a jemných romantických motivů, takový kousek by vám rozhodně neměl chybět. Oblíbené je nejen povlečení poseté desítkami drobných rostlin a květin, ale do hry se postupně vrací i to s většími a barevnějšími květy. Rostliny a květiny jsou nejčastěji natištěné na jednobarevném podkladu, který jim dá vyniknout. I tady se volí přírodní barvy, například různé odstíny zelené, růžové nebo béžové.

2.   Pestré barvy a vzory

Zatímco v posledních letech se barvy a vzory povlečení spíše „zjemňovaly“, teď zase mohou zajásat milovníci výrazných motivů a barevných kombinací. Odvážné tóny a velké kontrasty, které ložnici oživí a dodají ji na hravosti, teď mají zelenou. Objevují se barvy jako smaragdově zelená, malinově růžová nebo výrazná terakota. Dejte si na ně ale pozor. Takové povlečení na sebe přitahuje velkou pozornost, s čímž je potřeba počítat. Hodí se proto spíše do neutrálně zařízených prostor, ve kterých se stane dominantním prvkem. V ložnici, která je plná dekorací a barev, by takové povlečení mohlo naopak působit spíše chaoticky.

Saténové povlečení

Zdroj: Favi

3.   Povlečení ve stylu art deco

Nejen do našich ložnic se postupně vrací i styl art deco, který vychází z období pozdní secese, objevují se tu ovšem i prvky kubismu nebo futurismu. Interiérům zařízeným v tomto stylu rozhodně nechybí lesk a elegance. Tradičně se tu vyskytují tmavé barvy, jako jsou černá, safírová nebo smaragdová, a zlaté detaily, které působí luxusně. Při zařizování je ovšem třeba myslet na to, že art deco interiéry jsou sice do jisté míry extravagantní, nikdy však nejsou příliš přezdobené. Honosné barvy a detaily tady vyvažují moderní prvky, jako jsou geometrické tvary nebo jednodušší linie.

4.   Jedna barva

Monochromatický interiér laděný do jedné barvy patří mezi oblíbené trendy – a ložnice nejsou žádnou výjimkou. Proto se často volí i jednobarevné povlečení bez jakýchkoli vzorů laděné do stejného barevného tónu jako zbývající vybavení místnosti. Výsledek pak působí velmi elegantním a jednotným dojmem. U ložnic jsou velmi oblíbené růžové nebo broskvové tóny, pokud vám ale nejsou příliš blízké, můžete samozřejmě sáhnout po jiné barvě. Důležité je, abyste se v ní cítili dobře a pohled na ni vás uklidňoval. Pokud obecně barvám příliš neholdujete, monochromatickou ložnici lze vytvořit i v neutrálních tónech, jako jsou odstíny šedé nebo béžové.

5.   Textury

Povlečení ze sametu nebo přehozy zdobené výšivkami a ozdobnými okraji už nepatří jen do zámeckých komnat, ale čím dál častěji se objevují i v běžných domácnostech. Především proto, že textury jsou příjemné na dotek a současně působí honosně. V místnosti vybavené jednoduchým nábytkem a barvami tak mohou vytvořit na pohled velmi zajímavý kontrast.

6.   Přírodní vlákna

Na spojení s přírodou v moderních ložnicích odkazují nejen už zmiňované motivy rostlin a květin nebo často používané přírodní barvy, ale také samotné materiály, ze kterých je povlečení vyrobeno. Nejčastěji se setkáváme s bavlnou. Pokud sáhnete po skutečně kvalitním povlečení, můžete se těšit nejen na příjemnou texturu, ale také vlastnosti, které při spánku jistě oceníte. Bavlna dokáže regulovat tělesnou teplotu a odvádět přebytečnou vlhkost. Díky tomu je bavlněné povlečení vhodné na léto i zimu. Navíc může mít mnoho různých podob, které si lze vybírat právě i v závislosti na ročním období.  V zimě vás zahřeje povlečení z mikroplyše, v létě si zase dopřejte jemný a chladivý dotek bavlněného saténu. Kromě bavlny pak stojí za zmínku i oblíbené lněné vlákno, vlna nebo hedvábí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Aktuální trendy ve vzorech povlečení