×
WomanOnly

Asexualita jako nová sexuální orientace. Jak se žije bez sexu?

Zdroj: Shutterstock.com

Když je člověk asexuální, v žádném případě to neznamená, že musí mít mastné vlasy, patnáct dioptrií, několik vad řeči a vážit 150 kilo. Tímto výrazem označujeme čtvrtou sexuální orientaci, jak je asexualita už několik let vnímána odbornou i neodbornou veřejností. Kromě homosexuálů, bisexuálů a heterosexuálů mezi námi žijí lidé, kterým nic neříká sexuální přitažlivost nebo partnerský intimní život.

Ve společnosti, ve které je s trochou nadsázky sex hybnou silou veškerých lidských procesů a činností, se tento fenomén možná jeví poněkud  vědeckofantasticky. Dokážete si představit člověka, který nemá absolutně žádný zájem o sex? Asi jen těžko vzhledem k tomu, že dnes se dá najít sexuální podtext i v reklamě na prací prášek. Podle sexuologů nejde o poruchu, ale orientaci, kterou si člověk nevybírá.

Vztah bez doteků

Asexuálové nikdy nepociťovali sexuální přitažlivost k žádné osobě, neprovozují sex v žádné podobě a nemají s tím nejmenší problém. Sex pro ně zkrátka není důležitý, naopak jsou bez něj šťastní. To je odlišuje od lidí trpících sexuálními poruchami, kteří mohou pociťovat například dočasnou ztrátu zájmu o sex a snížení libida a snaží se tento stav překonat. Také lidé, kteří si dobrovolně zvolí celibát kvůli lásce k Bohu, se do této skupiny neřadí. Člověk asexuální velmi často vede partnerský život, ale ani v nejmenším netouží po změně a život bez sexu ho naplňuje.

Mezi asexuály fungují nejrůznější formy vztahů, někteří preferují ty romantické, jiným vyhovuje blízké přátelství a další jsou nejšťastnější sami. Jiní se rozhodnou pro život bez dětí, ale je i mnoho takových, kteří děti mají a přesto se pro ně sex nestal něčím, co by mělo být součástí jejich života. Potlačením této partnerské stránky je kladen větší důraz na porozumění mezi partnery, na jejich charakter a vzájemnou snášenlivost, takže můžeme mluvit o plnohodnotném vztahu, ne-li dokonce bohatším a naplněnějším, než je vztah mezi lidmi, kteří vedou sexuální život.

Bohužel se tato menšina často setkává s nepochopením ze strany veřejnosti, která jejich životní styl nedokáže pochopit. Žije v představě, že u každého člověka se musí v pubertě poprvé objevit erotické touhy, které přetrvávají až do konce života, protože to měli stejné. Pokud někdo žije dobrovolně bez sexu, druzí to často přikládají traumatickému zážitku nebo neschopnosti najít si toho pravého. Ve skutečnosti se ale u asexuálů sexuální pud nikdy nerozvinul.

Žijete s frigidním mužem? Víme, proč s vámi nechce spát

Sexuální anorexie není pouhá nechuť na sex. Je to vážnější

Asexuální (zemská) přitažlivost

Tomuto stavu se dostává v posledních letech větší pozornosti jak ze strany odborníků, tak ze strany médií. Mnoho z nich se snaží změnit názor, že být asexuální je nějaký problém nebo porucha. K této (ne)sexuální orientaci se řadily takové osobnosti jako Isaac Newton nebo spisovatelka Emily Brontëová, kteří i bez sexu dokázali velké věci. Jak vidíte, dá se žít i bez něj.

4.5/5 - (12 votes)
4.5/5 - (12 votes)


6 Komentáře Asexualita jako nová sexuální orientace. Jak se žije bez sexu?

 1. Bůh zařídil aby jsme měli ženu a ta nám dala děti protože kdyby jsme se nemnožili tak by lidstvo vymřelo je to stejné jako u zvířat rostlin ryb hmyzu také se musí množit jinak by vymřely

 2. Nemá cenu se tu jako asexuálka obhajovat, sexuálové budou vždycky tvrdit že je to jinak, že je dotyčná kráva, byla zneužita, má 200 kilo nebo nenašla toho pravého…to že nejste takoví, neznamená že takoví lidé neexistují. Sex mě nikdy nebavil a nikdy jsem ho nepotřebovala. Ano měla jsem vztahy, ale jenom proto abych nebyla sama. Stejně to pak skončilo nevěrou partnera, protože jsem se sexu vyhýbala. Proto už sexuála nechci, vyrazila bych s nim dveře 3:) Žijeme ve 21. století, nevidím důvod proč by to nemohlo být možný. Je logické, že žádného takového člověka neznáte, kdo by se k tomu dobrovolně přiznal, dyt´ by jste ho zesměšnili.

 3. Či sa páči a či nie – na svete cca pred 10timi rokmi „namerali“ /neviem ako to robili, haha/ cca 4 percentá tzv androgynov, to čo tu niekto uvádza ako asexuálov I keď odborník by ma zrúbal… 😀 Ide o to, že vyvážením polarít jin-jangu, teda ženskej-mužskej, máte zrazu v sebe neutrál. TICHO, nie sú bežné potreby, aj keď za seba poviem, že túžba
  mať deti u žien zostáva. Ako idividuálne a tým kolektívne vedomie stúpa, lebo tak je na programe, bude sa prejavovať tento fenomén silnejšie. Eto normaľno, tak tu nezúrte….

 4. Nemoc je psát bezduché články. Všechny internetové pisálky bych zavřel do želáře a nechal vyhladovět. Chápu jedná se o jistý způsob obživy ale měli by si vzít na páškál něco čemu rozumí a né jen házet pojmy do placu. Taky by se mohlo stát že si někdo najde autora a dá mu jen tak do zubů. Protože na druhé straně sedí člověk s poruchou nálad a výbuchy agrese.

 5. Nejzajimavejsi na ASEXUALITE je to ze se sama vyleci prichodem vhodneho partnera:)

  Ne vazne temer kazdy kdo se hlasi k asexualite nakonec skoci z partnerem a ma SEX.

  Mozna se mu to neliby ale ma ho.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*