Menu
WomanOnly
Sex

Asexualita jako nová sexuální orientace. Jak se žije bez sexu?

Veronika Tichá

Veronika Tichá

5. 12. 2018

Když je člověk asexuální, v žádném případě to neznamená, že musí mít mastné vlasy, patnáct dioptrií, několik vad řeči a vážit 150 kilo. Tímto výrazem označujeme čtvrtou sexuální orientaci, jak je asexualita už několik let vnímána odbornou i neodbornou veřejností. Kromě homosexuálů, bisexuálů a heterosexuálů mezi námi žijí lidé, kterým nic neříká sexuální přitažlivost nebo partnerský intimní život.

Ve společnosti, ve které je s trochou nadsázky sex hybnou silou veškerých lidských procesů a činností, se tento fenomén možná jeví poněkud  vědeckofantasticky. Dokážete si představit člověka, který nemá absolutně žádný zájem o sex? Asi jen těžko vzhledem k tomu, že dnes se dá najít sexuální podtext i v reklamě na prací prášek. Podle sexuologů nejde o poruchu, ale orientaci, kterou si člověk nevybírá.

Vztah bez doteků

Asexuálové nikdy nepociťovali sexuální přitažlivost k žádné osobě, neprovozují sex v žádné podobě a nemají s tím nejmenší problém. Sex pro ně zkrátka není důležitý, naopak jsou bez něj šťastní. To je odlišuje od lidí trpících sexuálními poruchami, kteří mohou pociťovat například dočasnou ztrátu zájmu o sex a snížení libida a snaží se tento stav překonat. Také lidé, kteří si dobrovolně zvolí celibát kvůli lásce k Bohu, se do této skupiny neřadí. Člověk asexuální velmi často vede partnerský život, ale ani v nejmenším netouží po změně a život bez sexu ho naplňuje.

Mezi asexuály fungují nejrůznější formy vztahů, někteří preferují ty romantické, jiným vyhovuje blízké přátelství a další jsou nejšťastnější sami. Jiní se rozhodnou pro život bez dětí, ale je i mnoho takových, kteří děti mají a přesto se pro ně sex nestal něčím, co by mělo být součástí jejich života. Potlačením této partnerské stránky je kladen větší důraz na porozumění mezi partnery, na jejich charakter a vzájemnou snášenlivost, takže můžeme mluvit o plnohodnotném vztahu, ne-li dokonce bohatším a naplněnějším, než je vztah mezi lidmi, kteří vedou sexuální život.

Lucy / Shutterstock.com

Lucy / Shutterstock.com

Bohužel se tato menšina často setkává s nepochopením ze strany veřejnosti, která jejich životní styl nedokáže pochopit. Žije v představě, že u každého člověka se musí v pubertě poprvé objevit erotické touhy, které přetrvávají až do konce života, protože to měli stejné. Pokud někdo žije dobrovolně bez sexu, druzí to často přikládají traumatickému zážitku nebo neschopnosti najít si toho pravého. Ve skutečnosti se ale u asexuálů sexuální pud nikdy nerozvinul.

Žijete s frigidním mužem? Víme, proč s vámi nechce spát

Sexuální anorexie není pouhá nechuť na sex. Je to vážnější

Asexuální (zemská) přitažlivost

Tomuto stavu se dostává v posledních letech větší pozornosti jak ze strany odborníků, tak ze strany médií. Mnoho z nich se snaží změnit názor, že být asexuální je nějaký problém nebo porucha. K této (ne)sexuální orientaci se řadily takové osobnosti jako Isaac Newton nebo spisovatelka Emily Brontëová, kteří i bez sexu dokázali velké věci. Jak vidíte, dá se žít i bez něj.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Asexualita jako nová sexuální orientace. Jak se žije bez sexu?