Menu
WomanOnly
Apetit

Asparágus: pokojovka i chutná zelenina, která prospívá našemu zdraví

Když se řekne asparágus, popřípadě chřest, představí si většina z nás buď zeleninu, nebo okrasnou zeleň do vázaných kytic. Existuje však mnohem více druhů, z nichž mnohé se pěstují jako nenáročné pokojové rostliny. Také pěstování chřestu jako zeleniny je poměrně snadné a zvládne ho i začátečník.

Asparágus jako pokojovka i chutná zelenina

Asparagus je rod rostlin z čeledi chřestovité, který zahrnuje kolem 300 druhů. Některé z nich, například Asparagus setaceus, Asparagus sprengeri či Asparagus plumosus, se pěstují v květináčích jako pokojové rostliny a svým vzhledem připomínají spíše kapradiny, jiné mají podobu menších keříků. Asparagus officinalis neboli chřest lékařský se pěstuje v záhoně a představuje chutnou a velmi zdravou zeleninu. Nároky na péči jsou u všech druhů velmi podobné.

Asparagus setaceus, který je známý také pod názvem kapradina chřestová, je pokojová popínavá rostlina, která má listy podobné kapradí. Asparagus sprengeri neboli asparágus hustokvětý vypadá velmi podobně a bude se vyjímat především v závěsném květináči. Dalším oblíbeným druhem je Asparagus plumosus, který má velmi jemné lístečky připomínající chmýří.

Doma je možné pěstovat také Asparagus falcatus, jinak zvaný chřest srpovitý, který však potřebuje dostatek prostoru, protože vytváří velmi dlouhé výhony.

V podstatě jediným druhem rodu Asparagus pěstovaným v záhoně je Asparagus officinalis neboli chřest lékařský. Kromě toho, že skvěle chutná, má také řadu zdravotní benefitů.

Asparagus

Zdroj: Shutterstock

Asparágus a jeho zdravotní účinky

Chřest lékařský je oblíbeným druhem zeleniny, kterou je možné konzumovat za syrova, po uvaření i po upečení. Skvěle se hodí jak do salátů a polévek, tak jako zdravá a nízkokalorická příloha. Zdravotními účinky chřestu lékařského se dopodrobna zabývá portál MedicalNewsToday.

Chřest je zdrojem mnoha prospěšných látek, díky kterým podporuje zdraví srdce a kostí, má příznivý vliv na trávicí systém, působí jako prevence rakoviny a dle studie zabývající se souvislostí mezi stravou a duševními poruchami patrně pomáhá předcházet depresi.

Díky obsahu kyseliny listové je asparágus vhodný pro těhotné ženy. Vláknina, draslík a antioxidanty zase snižují riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Chřest by si měli dopřávat také lidé trpící osteoporózou, jelikož je díky obsahu fosforu, železa, vitaminu K, vápníku a hořčíku velmi prospěšný pro naše kosti.

Tím ovšem seznam zdravotních účinků chřestu nekončí. Vzhledem k tomu, že je plný antioxidantů, které pomáhají redukovat nebezpečné volné radikály, jej lze považovat za jednu z forem prevence rakoviny.

Asparágus a jeho účinky na zdraví:

  • podporuje zdraví srdce, působí jako prevence kardiovaskulárních onemocnění
  • podporuje zdraví kostí
  • podporuje růst a vývoj plodu
  • působí projímavě
  • ničí volné radikály, působí jako prevence rakoviny

Chřest obsahuje vlákninu a velké množství vody a má lehce projímavé účinky, proto je vhodný také pro osoby trpící zácpou.

Konzumaci chřestu by se naopak měli vyhnout lidé, kteří mají potíže se srážlivostí krve. Vitamin K totiž krevní srážlivost ovlivňuje a jeho přílišný přísun by mohl způsobit problémy.

Kdy začíná chřestová sezóna a jak dlouho trvá?

Chřestová sezóna neboli období, kdy je v obchodech a na farmářských trzích k dostání čerstvý chřest, začíná na přelomu dubna a května a trvá zhruba do poloviny června. Tuto zdravou a nízkokalorickou delikatesu si tedy můžete dopřávat během jarních měsíců. Zkuste ji s třeba těstovinami nebo jako lehkou přílohu k masu podle receptů níže.

Vždy byste měli kupovat jen takový chřest, který je suchý a pevný. Měkké, povadlé stonky rozhodně nejsou to pravé ořechové. Pokud chcete chřest uchovat déle čerstvý, zabalte ho do vlhkého ubrousku a dejte do lednice, kde takto vydrží i několik dní.

Mladý chřest je možné sníst celý, staršímu je potřeba odlomit tvrdé, zdřevnatělé konce. Bílý chřest vždy oloupejte, dobře to jde obyčejnou kuchyňskou škrabkou. Zelený chřest se zpravidla loupe jen v případě, že je starší a slupka je hodně tvrdá.

Asparagus

Zdroj: Shutterstock

Jak asparágus pěstovat?

Všechny rostliny rodu Asparagus jsou poměrně odolné a vyžadují prakticky stejnou péči. Chřest lékařský i pokojový asparágus pěstujte na dostatečně světlém místě, na které nedopadají sluneční paprsky.

Ideální teplota je mezi 17 a 20 °C, proto asparágus v květináči umístěte například na prosklený balkon nebo do chodby, kde se netopí. Prospívat bude i při teplotě kolem 10 °C, nejedná se však o mrazuvzdornou rostlinu a přílišný mráz ho zahubí.

Nezapomínejte na pravidelnou zálivku. Řiďte se pravidlem, že zemina by neměla nikdy vyschnout. V létě bude nejspíš nutné asparágus zalévat obden, v zimě přibližně dvakrát týdně. Od jara do podzimu je vhodné asparágus jednou za 14 dní přihnojit tekutým hnojivem.

Připravte si asparágus v troubě či s těstovinami

Chřestová sezóna se kryje s obdobím, kdy se mnozí z nás pokoušejí zhubnout do plavek. To je výhodné, protože asparágus je nejen velmi chutný a zdravý, ale také nízkokalorický. Podívejte se, jak ho můžeme připravit.

Pečený chřest s česnekem a parmezánem

Pečený chřest představuje vynikající rychlou a zároveň jednoduchou přílohu. Posypte ho nasekaným česnekem a strouhaným parmezánem a podávejte třeba ke grilovanému masu.

Ingredience:

  • 400 g zeleného chřestu
  • 2 stroužky česneku
  • 1 lžička olivového oleje
  • 1 lžička másla
  • parmezán na posypání
  • sůl, pepř

Postup:

  1. Troubu si předehřejeme na 220 °C. Tvrdé konce chřestu odřízneme a vyhodíme. Stonky dáme na plech vyložený pečicím papírem, pokapeme je olejem a poklademe tenkými plátky másla. Osolíme, opepříme a dáme do vyhřáté trouby.
  2. Zhruba po pěti minutách pečení chřest posypeme nadrobno nakrájeným česnekem. Vrátíme zpět do trouby a pečeme ještě 10 až 15 minut, aby byl křest měkčí, ale stále křupavý.
  3. Upečený chřest posypeme strouhaným parmezánem a podáváme jen tak nebo jako zdravou přílohu.

Počet porcí: 2
Obtížnost: snadné
Doba přípravy: 30 minut

Těstoviny s chřestem a houbami

Asparágus je také skvělou přísadou do těstovinových jídel. Přidejte čerstvé houby, trochu bílého vína, parmezán a pár dalších ingrediencí a uvidíte, že si ho v této kombinaci zamilujete.

Ingredience:

  • 250 g těstovin (např. penne, fusilli apod.)
  • 200 g čerstvých hub
  • 200 g zeleného chřestu
  • 3 lžíce bílého vína
  • 30 g smetany ke šlehání
  • 1 lžička citronové šťávy
  • parmazán na posypání
  • 4 lžíce olivového oleje
  • sůl, pepř

Postup:

  1. Houby očistíme a nakrájíme na tenčí plátky. V hlubší pánvi si rozehřejeme olej, přidáme houby a špetku soli a restujeme, dokud nezměknou (cca 10 minut).
  2. Tvrdé konce chřestu odřízneme a vyhodíme, zbylé stonky nakrájíme na asi dvoucentimetrové kousky. Přidáme ho k houbám, lehce osolíme, opepříme a vše za stálého míchání restujeme zhruba 5 minut.
  3. Poté přilijeme bílé víno a necháme ho vyvařit. Vmícháme citronovou šťávu a smetanu.
  4. Těstoviny si uvaříme podle návodu a promícháme je se směsí hub a chřestu.
  5. Dochutíme solí a pepřem, posypeme strouhaným parmezánem a můžeme podávat.

Počet porcí: 2
Obtížnost: snadné
Doba přípravy: 45 minut

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Asparágus: pokojovka i chutná zelenina, která prospívá našemu zdraví