Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Axolotl neboli vodní dráček. Nenáročný obojživelník s výjimečnými schopnostmi

Axolotl mexický se během posledních let stal hitem mezi domácími zvířaty. Jedná se o roztomilého obojživelníka, který je jako domácí mazlíček vhodný i pro úplné začátečníky. Co obnáší chov axolotla, kde ho koupit a jaká schopnost jej činí výjimečným?

Jak chovat axolotla mexického doma?

Primárním důvodem, proč je axolotl mexický tak oblíbený, je jeho roztomilý vzhled. Tento drobný obojživelník působí, jako by se neustále usmíval, proto mu řada lidí neodolá a pořídí si ho jako domácího mazlíčka. Výhodou je, že navzdory svému exotickému původu je axolotl velmi nenáročný na péči.

Axolotl pochází z Mexika, konkrétně z jezer Lago de Chalco a Lago de Xochimilco. Odtud byl v 19. století dovezen do Evropy. Jedná se o přirozený druh, nikoliv o vyšlechtěného tvora, jak by se leckdo mohl domnívat. Axolotl mexický neboli vodní dráček tráví většinu času pod vodou a dorůstá do délky 20 až 30 centimetrů. Co je pro něj charakteristické, jsou malá tmavá očka, široká tlama, drobné končetiny a rozvětvené žábry. Pohlaví axolotla je možné rozpoznat dle kloaky – u samiček je plochá, u samečků mírně vystouplá.

Akvárium a jeho vybavení

A jaké vybavení pořídit, aby byl vodní dráček spokojený? Jak jsme již zmínili, axolotl může dorůst do délky až 30 centimetrů, na což je potřeba myslet při výběru akvária. Minimální objem akvária pro axolotla by měl být 50 litrů, lepší je však objem 100 litrů pro jednoho axolotla. Pokud axolotly chováme v páru, měli bychom pořídit akvárium o objemu alespoň 160 litrů. Na dno akvária se dává jemný štěrk nebo písek. Velké kameny jsou nevhodné, protože by je vodní dráček mohl spolknout.

Axolotlové přirozeně žijí ve studených vodách bohatých na kyslík. Teplota vody v akváriu by se proto měla pohybovat v rozmezí 12 až 20 °C. V příliš teplé vodě by axolotl mohl onemocnět a zemřít. Okysličování a čištění vody zajistí filtr společně s vodním čerpadlem. Voda v akváriu by měla být tvrdší (pH 7 až 7.5), měkká voda by mohla vodního dráčka stresovat.

Krmení

Volně žijící vodní dráčci se živí drobnými korýši, larvami, malými rybami. Doma chovaným axolotlům se většinou dávají larvy a hmyz, jako jsou mouchy, komáři nebo žížaly. Můžeme zkusit také sušené nitěnky, nicméně ne každému axolotlovi chutnají. Mladé jedince krmíme každý den, dospělé dvakrát týdně.

Vzhledem k tomu, že ryby axolotl považuje za potravu, jej není možné chovat v akváriu společně s rybičkami.

Barva axolotla mexického

Když se řekne axolotl, vybaví si většina lidí obojživelníka krémové barvy, který má keříčkovité růžové žábry. Do krémového zbarvení byl však axolotl mexický vyšlechtěn, ve volné přírodě má tmavě šedou nebo šedožlutou barvu. Mezi oblíbené domácí mazlíčky patří také axolotlové zlatí či skvrnití, kteří byli rovněž vyšlechtění člověkem.

Ke vzácným druhům poté řadíme měděné axolotly a axantické neboli transparentní axolotly. Rovněž se lze setkat s albíny s kovovým leskem nebo mozaikovým vzorem.

Sameček nebo samička?

Nejsnáze pohlaví axolotla poznáme dle kloaky, která je u samců trochu vystouplá a u samic zploštělá. Zároveň jsou samci o něco útlejší, ale větší s delším ocasem. Mohou mít také tmavé konečky prstů či krupičku na bocích.

Kde axolotla koupit a jaká je cena?

Vodního dráčka je možné koupit ve zverimexu nebo přímo u chovatele. Cena axolotla je až překvapivě nízká a pohybuje se maximálně v řádu stokorun. Stejně cenově nenáročné je i vybavení a krmivo pro axolotla.

Axolotl jako pochoutka Aztéků

Slovo axolotl má původ v aztéčtině a znamená vodní Xolotl, přičemž Xolotl je aztécké božstvo podivností a dvojčat. Vodní dráček zřejmě připadal Aztékům natolik podivný, že jej začali nazývat právě tímto jménem. Axolotl patřil mezi oblíbené pochoutky jak starých Aztéků, tak jejich potomků – ještě nedávno se vodní dráčci jakožto potraviny prodávali na trzích v Ciudad de México. Nyní jsou však tito obojživelníci chráněni zákonem.

Axolotl a jeho regenerační schopnosti

Mnohé z nás pravděpodobně překvapí výjimečné regenerační schopnosti axolotlů. Části jejich těla se samovolně obnovují, proto jim dlouhodobě neublíží ani na první pohled vážné zranění končetin či žáber. Regenerovat se mohou dokonce i čísti mozku těchto obojživelníků, proto je lze označit za skutečně velmi odolná zvířata.

Pokud zdraví axolotla něco ohrožuje, jsou to především vysoké teploty vody v akváriu či příliš vysoké hodnoty pH. Uvádí se, že maximální pH vody by mělo být 8, jinak může axolotl uhynout.

V zajetí a za předpokladu vhodné péče se vodní dráčci dožívají průměrně 15 let, existují však i jedinci, kteří se dožili 25 let.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Axolotl neboli vodní dráček. Nenáročný obojživelník s výjimečnými schopnostmi