Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Až 65 % případů rakoviny močového měchýře způsobuje kouření

V souvislosi s cigaretovým kouřem se mluví především o rakovině plic. Upozorňuje na to kampaň na cigaretových krabičkách i bilbordech a kuřáci tato upozornění vesele ignorují. Věděla jste ale, že kouření způsobuje také rakovinu močového měchýře? 

 

Ačkoli je kouření spojováno zejména s rakovinou plic, zdaleka to není jediný typ rakoviny, kterou způsobuje kouření. Česká urologická společnost upozorňuje na fakt, že rakovina močového měchýře je druhý typ rakoviny nejvíce související s kouřením. Až 65% všech případů tohoto onemocnění je vyvoláno cigaretovým kouřem, náchylní jsou pak především muži kuřáci, kteří mají 4x vyšší možnost onemocnění než nekuřáci.

Ani zarytí kuřáci ale nejsou bez šance na vylepšení situace. Pokud člověk přestane kouřit, klesne riziko rakoviny o 40% už za 4 roky. Důležitá je také prevence a včasné zachycení nemoci. Nejčastějším projevem onemocnění je krev v moči, příznak, který by neměl být podceňován a měl by vést k vyhledání lékaře.

Rakovina močového měchýře, stále častější onemocnění

Rakovina močového měchýře je v České republice stále častější onemocnění, česká urologická společnost uvádí, že každý rok přibude asi 2000 nový pacientů. Onemocnění pak postihuje 3x více muže, než ženy. Podle výzkumníků však dědičnost hraje minimální roli, naopak vnější faktory, tedy kouření, je hlavním důvodem onemocnění.

„Kouření může za přibližně třetinu všech případů tohoto onemocnění u žen a více než polovinu všech případů u mužů. Kuřáci mají také častěji agresivnější typy nádorů než nekuřáci, onemocnění má horší prognózu a vyšší riziko opakování. Riziko onemocnění stoupá s počtem vykouřených cigaret,“ říká Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., předseda České urologické společnosti.

Ohrožení jsou i nejbližší kuřáků

V ohrožení ale nejsou pouze sami kuřáci, ale také lidé v jejich okolí. I pasivní kouření totiž může zapříčinit rakovinu močového měchýře. Proč tedy ohrožovat sebe i své blízké, když po odvyknutí snížíte riziko onemocnění o 40%? Sáhněte si do svého svědomí, neohrožujete rakovinou i své blízké!

Nejčastější příznak – krev v moči

„Krev v moči je nejčastější příznak rakoviny močového měchýře a její přítomnost v moči nemusí být doprovázena bolestí ani dalšími příznaky. Krví zbarvená moč by tak měla být jasným signálem k návštěvě urologa“, říká MUDr. Jana Horáková z Urologického oddělení nemocnice v Českých Budějovicích.

Množství krve v moči se pak může lišit případ od případu, můžou to být mikroskopické kapičky, ale i okem viditelná krev v moči. Onemocnění pak může být výjimečně doprovázeno i bolestí při močení, nebo častým nutkáním na močení. Příznaky můžou být velmi podobné zánětu močového měchýře. V každém případě je nutné včasné lékařské vyšetření.

Včasná léčba, základ úspěchu

Léčba rakoviny močového měchýře je v dnešní době velmi pokročilá a moderní, avšak je důležité, aby došlo k diagnóze včas. Díky moderním metodám diagnostiky a léčby je většina případů onemocnění úspěšně vyléčena. Zejména pokud se jedná o tzv. povrchový nádor, který neprorůstá do hlubších vrstev stěny močového měchýře.

Tyto nádory lze obvykle vyléčit endoskopickou cestou, pacienti však musí být sledováni i po ukončení léčby, protože existuje riziko, že se onemocnění vrátí, uvádí česká urologická společnost.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Až 65 % případů rakoviny močového měchýře způsobuje kouření