Menu
WomanOnly
Hubnutí

Běhat nebo chodit pro zhubnutí? Odpověď vás překvapí

Adéla Lišková

Adéla Lišková

12. 11. 2018

Je při hubnutí lepší běhat anebo chodit? Spousta lidí toužících po skvělé postavě si vybírá první variantu. Nedělají však chybu?

Cvičení může mít v podstatě dva cíle – buď chcete nabrat svalovou hmotu, anebo prostě zhubnout, tedy zbavit se tuku. Některé cviky jsou zaměřeny na obojí, většina však spíše na jednu z těchto záležitostí.

Jak zhubnout?

Při snaze zhubnout se obvykle doporučuje kardio, které je zaměřené na pálení kalorií. Mezi kardio sporty patří například běh či jízda na rotopedu na nízkou zátěž. V podstatě spočívají ve zvýšení tepové frekvence při malé zátěži. Místo běhu je však lepší nízké intenzivní kardio v podobě rychlé chůze.

Jak zhubnout běháním. Triky, jak při běhání ztrácet kila

Proč je lepší chůze?

Při běhu váš organismus potřebuje spoustu energie a ten si ji tak bere, odkud může. Pravděpodobně zhubnete rychleji, ovšem kromě tuku přijdete také o značnou část svalové hmoty. Při chůzi má tělo čas rozlišit, kde si má energii brát.

Chůzi byste měli volit zejména tehdy, pokud máte nadváhu. Při běhu by totiž kvůli tvrdému narážení na zem trpěly nejen vaše klouby, ale také chodidla a pojivové tkáně v celých nohách.

Jak běhat podle tepové frekvence. Pomůže zhubnout

Zvýšená chuť k jídlu

Pokud je cvičení příliš namáhavé, tělo navíc reaguje zvýšením produkce stresového hormonu kortizolu, který se projevuje zvýšenou chutí k jídlu. Tělo chce zkrátka tu spotřebu kalorií nějak vykompenzovat. Pak se snadno stane, že po cvičení spořádáte vše, co vám přijde pod ruku.

Zvýšená hladinu kortizolu má také vliv na činnost štítné žlázy. Kortizol ji zabraňuje produkovat v dostatečné míře hormon T4, který zodpovědný za metabolismus tuků. V konečném důsledku to vede k tomu, že vaše tělo spaluje tuky pomaleji.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Běhat nebo chodit pro zhubnutí? Odpověď vás překvapí