Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Bolest hlavy: Jaké jsou příčiny a jak se jich zbavit přírodní cestou

Adéla Beranová

Adéla Beranová

25. 4. 2014

Bolest hlavy je vždy velmi nepříjemná. Limituje nás v každé činnosti, brání soustředění a snižuje naše výkony jak v práci, tak třeba ve škole. Ženy jsou na ni náchylnější než muži, respektive ji pociťují více a intenzivněji. Pokud dosáhne až tzv. migrenózního stavu, jediné, po čem toužíme, je zavřít se v ložnici se zataženými závěsy a prospat dva dny. Poradíme vám, jaké jsou nejčastější příčiny vzniku bolesti hlavy, jak jim předcházet a jak proti ní bojovat přírodní cestou.

Nejprve vylučte neurologické příčiny

Pokud vás často bolí hlava, vypravte se nejprve za neurologem, který vyloučí závažné onemocnění mozku. Možná vás také pošle na EEG, což je vyšetření, které slouží ke sledování mozkových funkcí. Pokud jsou všechny neurologické příčiny bolesti hlavy vyloučeny, můžete si oddychnout, neboť nejde o nic vážného. Příčinu však musíte hledat někde jinde.

Málo pijeme

Naprostá většina žen trpí bolestmi hlavy kvůli špatnému pitnému režimu. Pijte pravidelně 2−2,5 litru vody či neslazeného ovocného nebo bylinkového čaje denně. Abyste na to nezapomínaly, zapisujte si zpočátku, kolik jste toho vypily, do sešitu či mobilu.

Pozor, káva, slazené či alkoholické nápoje ani černý čaj se jako tekutina nepočítají! Nízký příjem tekutin je také důvodem, proč ženy obvykle bolí hlava během menstruace, při které se vylučuje ještě více vody z těla. Proto je při menstruaci nutné příjem tekutin ještě zvýšit .

Změny tlaku či počasí

Bolesti hlavy také mohou souviset s páteří. Vypravte se proto k ortopedovi a následně k fyzioterapeutovi, který vám tento problém pomůže odstranit. Mezi další příčiny vzniku bolesti hlavy u žen patří změna tlaku a počasí. S tím bohužel těžko něco uděláte, ale naučte se předcházet bolesti hlavy každodenními procházkami i častým větráním.

Pozor na slané jídlo

Za bolestmi hlavy můžou stát i špatné stravovací návyky. Odboníci tvrdí, že asi 20 až 30 % problémů s bolestmi hlavy je způsobenou nevhodným jídlem a pitím. Při potížích vynechejte červené víno, ořeh, uzeniny a další potraviny s vysokým obsahem soli.

Přírodní pomocníci

Neocenitelnou pomoc na přírodní bázi představuje třeba tygří mast, kterou si namažete na čelo. Bojovat proti bolesti hlavy můžete i s pomocí bylinek, uvařte si čaj například z máty, meduňky či heřmánku, pomůže vám i majoránka a levandule.

Stejně nedostatek hořčíku se může projevit bolestí hlavy. Doplňte ho buď potravinovými doplňky, nebo v lepším případě využijte jeho přírodní zdroje, kterými jsou minerální vody, celozrnné pečivo nebo listová zelenina.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bolest hlavy: Jaké jsou příčiny a jak se jich zbavit přírodní cestou