Menu
WomanOnly
Domácnost

Byt uklizený za pět minut: To není sci-fi!

Redakce

Redakce

22. 4. 2014

Úklid – každodenní neodkladný rituál, před kterým se neschováme, ale ani mu neunikneme. Musíme jej uchopit, někdy s notnou dávkou pokory a hlavně – splnit. Každý po svém. Přístup k této nepopulární činnosti je veskrze subjektivní. Někomu stačí ráno ustlat, urovnat věci, které zůstaly z předešlého dne v nepořádku, a je uklizeno. Jiní mají představy o úklidu odlišné.

Hygiena bytu na úrovni

Mnoho nás, žen vyvede z míry i trocha prachu na nábytku. Jsme spokojeny, když má každá věc svoje místo, vše je urovnáno, čisté a harmonizované. Ale je zřejmé, že všichni můžeme mít na úklid jiný náhled, odlišné nároky a cit. Dovedou si užít pocitu zadostiučinění, když je úklid hotov a zavane vůně čistoty a vlídnosti domova.

Každá místnost uklizená za 5 minut

Každá místnost v bytě vyžaduje specifickou péči. Pocitově upřednostníme úklid kuchyně. Co kdyby náhodou někdo do toho nepořádku přišel. Nádobí, odložené věci naleznou své místo, utřeme prach na poličkách a hned bude vypadat kuchyň kulturněji. V ostatních místnostech vše urovnáme, uklidíme věci na své místo, vyluxujeme nebo narychlo setřeme podlahu a nakonec utřeme prach. Řekněme, že průměrně si na každou místnost vyčleníme časový limit 5 minut.

To by mělo stačit, aby byt vypadal relativně uklizeně a docela vlídně. Nemusíme se obávat, když nás překvapí neohlášená návštěva.

Bez větší námahy zvládneme stejně umýt koupelnu i WC. Nechceme nějaké soupeření s časem, je jen potřeba si vyzkoušet, že je to strategie reálná a hlavně funguje.

Jednou týdně se důkladnějšímu úklidu nevyhnete

A protože by mohlo vypadat, že je tato metoda úklidu „hrc, frc“, tak to je jen zdání. Podstatou věci je to, že jednou týdně se budeme věnovat jedné místnosti důkladněji a místo pětiminutovky budeme uklízet čtvrt hodiny nebo i déle. Takhle vezmeme jednou týdně do parády vždy místnost po místnosti a zaměříme se na úklid, který jsme z časových nebo jiných důvodů odkládali. Třeba urovnání prádla ve skříních, redukce nahromaděných věcí, mytí nábytku. A to může být další varianta, o které se chceme zmínit.

Když se věci navrší

Všichni to známe. Věci, oblečení, dekorativní předměty se během roku nashromáždí, až zjistíme, že neplní účel a vlastně překážejí. Pak nezbývá, než je roztřídit, případně uložit na místa, kde tolik překážet nebudou. Další radikálnější verze: vyhodit je! Pokud je nám líto se věcí zbavovat, existují sbírky, kde mohou ještě najít uplatnění a budou někomu jinému k užitku.

Tohle je jenom jedna z mnoha možných variant úklidu, jež nám nemusí činit potěšení, ale ani není nutné se z takového úklidu hroutit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Byt uklizený za pět minut: To není sci-fi!