Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Český fousek v sobě lovecké pudy nezapře. Hodí se ale i k dětem

Pokud máte trpělivost na to zvládnout loveckého psa a perfektně ho vycvičit, můžete zvolit třeba českého fouska. Je to velmi oblíbené plemeno, které patří do skupiny ohařů. Hodí se k domu se zahradou a o vynikající hlídání celého objektu máte rázem postaráno. Pejsek si dokáže oblíbit i děti, takže se může stát skvělým rodinným mazlíčkem. Do bytu ale spíše nepatří. Přečtěte si, jaké má toto plemeno historii a jakou povahou a chováním vás může český fousek obšťastnit.

Historie chovu plemene český fousek

Český fousek je druh hrubosrstého ohaře. Patří mezi naše známá lovecká plemena. Jeho název je odvozen od typických vousků na bradě, ale dříve se mu říkalo český ohař. Historie tohoto plemene sahá až do doby Karla IV., který české ohaře choval jako lovecké psy pro své hony. První standard plemene český fousek byl uveřejněn za Rakousko-Uherska v roce 1882 v mysliveckém časopise Josefem Vilémem Černým z Berouna. Během první světové války ale chov českých fousků z pochopitelných důvodů upadl v zapomnění a obnoven byl až po skončení války na popud Františka Housky.

Po druhé světové válce byl pak český fousek křížen s hrubosrstými ohaři pro rozšíření plemene, které oficiálně získalo svůj současný standard v roce 1963 pod zkratkou CF. Plemeno mívá výšku v kohoutku 58–66 cm a v dospělosti dosahuje váhy od 22–34 kg.

Inteligentní a energický australský ovčák: Ke komu se toto plemeno hodí?

Jakou má povahu český fousek?

Český fousek je velmi aktivní a hravý pes, který má v oblibě lov a honitbu. Nemůžete se divit, když vám půjde po stopě, bude se snažit honit kočky či kohokoliv jiného nebo rychle se pohybující předměty, lovit drobné hlodavce, pronásledovat kachny na řece a podobně. Pozor dávejte také na cyklisty. Pes se dokáže naučit skvěle aportovat a nemá problém skočit pro hračku či klacek ani do řeky. Umí být velice přátelský a hravý k lidem, kteří patří do vaší smečky a dokáže si oblíbit i děti.

Je to rovněž velice dobrý hlídač a nejlépe mu bude na zahradě ve volném výběhu. Na noc může spávat venku v boudě, a to celoročně a za každého počasí. Je velmi otužilý a nejlépe se hodí pro pobyt venku. Není to vyloženě typ na gauč nebo k dětem do postele. Je potřeba také dobře pečovat o jeho delší srst, kterou však obvykle stačí občas dobře pročesat. Nutné však je, aby měl český fousek dostatek pohybu během celého dne. Je to pes, který má spoustu energie a vyžaduje důležité úkoly a možnost se za celý den dostatečně vyběhat a vybít.

Český fousek a zdraví

Český fousek je velmi zdravé, odolné, houževnaté a otužilé plemeno, výjimečně se může objevit dysplazie kyčelního kloubu, šedý zákal, atypické postavení víček (entropium) nebo lysivost (alopecie), kdy pejsek ztrácí srst.

Zdroje: wikipedie, spokojenypes.cz

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Český fousek v sobě lovecké pudy nezapře. Hodí se ale i k dětem