Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Co dělat, když zemře manžel či rodič doma? Toto rozhodně neopomeňte!

Adéla Lišková

Adéla Lišková

8. 4. 2016

Smrt je smutnou, avšak přirozenou součástí našich životů. S úmrtím někoho z rodiny či z blízkých přátel se tak setká takřka každý z nás. Ale víte, co máte v této nepříjemné situaci udělat?

Představte si, že přijedete na návštěvu ke staršímu příbuznému, ale místo vřelého přivítání na vás čeká pohled na bezvládné tělo. Je to hrozná představa, ale takové věci se bohužel stávají. Co ale dělat, až se vzpamatujete z prvotního šoku?

Volejte lékaře

Nejdříve ze všeho zavolejte lékaře, který zjistí, zda dotyčnému ještě nelze pomoci. Pokud jde skutečně o smrt, doktor sepíše tzv. ohledací list, tedy zprávu o úmrtí.

Výběr pohřební služby

Dalším krokem je objednat pohřební službu, která tělo zesnulého odveze. Při výběru myslete na to, že pokud byste si chtěli pro uspořádání pohřbu objednat jinou, tělo bude potřeba znovu převážet do nové pohřební služby.

Této nedůstojné a nepříjemné komplikaci se můžete vyhnout, pokud výběr dobře zvážíte už napoprvé. Pohřební službě bude potřeba sdělit informace o totožnosti vaší i nebožtíka. Kromě nich si pro pohřební službu připravte i šaty, ve kterých by měl být zesnulý pochován.

Úřady a doklady

Vaše další kroky by měly vést na matriku, kde smrt dotyčného oznámíte. S sebou si vezměte svůj občanský průkaz a občanský průkaz a rodný list, případně i oddací list zesnulého. Lékař přítomný u ohledání těla mezitím na matriku pošle potvrzení o úmrtí a následně vám bude během několika týdnů zaslán úmrtní list.

Další doklady zesnulého vraťte konkrétním institucím zodpovědným za jejich výdej. Řidičský průkaz na dopravním inspektorátu, pas na místním úřadě a kartičku pojištěnce příslušné zdravotní pojišťovně.

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co dělat, když zemře manžel či rodič doma? Toto rozhodně neopomeňte!