Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Co dělat proti smradlavým nohám? Známé i neznámé rady

Markéta Pešková

Markéta Pešková

26. 11. 2013

Zápachu z nohou nemusí jít vždy zcela zamezit, přesto je možné jej hodně redukovat. V první řadě si musíme uvědomit příčinu zápachu, ta je sice nejčastěji způsobena potem, ale hojně se vyskytuje zápach spojený s plísněmi. Jak proti nelibé vůni bojovat?

Obuv

Opatření proti zápachu můžeme rozdělit na preventivní a řešení již vzniklého problému. Z hlediska prevence je nutné zajistit, aby se nám nohy co nejméně potily. Základem je nošení prodyšné obuvi.

Tipy:

Nenoste plně uzavřenou obuv ve chvílích, kdy je teplo. To se netýká pouze léta, ale i třeba přezouvání v interiérech apod. Nezapomínejte se přezouvat v práci nebo ve škole do prodyšných pantoflí, nemá to efekt jen na čistotu podlahy, ale i na vaše pohodlí a zajištění větrání nohou.

Pokud musíte mít uzavřenou obuv, volte prodyšné materiály. Upřednostněte kůži před koženkou, vyvarujte se obuvi z gumy apod.

Jak pečovat nejen o kožené boty v zimě? Tip pro každou obuv

Hygiena

Dalším preventivním opatřením je samozřejmě dostatečná hygiena nohou. Ty myjte tak často, jak je potřeba, nejméně však jednou denně. Nošte také ponožky do uzavřené obuvi, které si každý den vyměňujte. I u ponožek hraje roli jejich materiál. Snažte se nosit pouze přírodní materiály, tedy bavlnu. Také je na trhu celá řada ponožek se speciálními příměsemi zabraňujícími pocení nohou.

Nezapomeňte si také pečovat o nehty na nohou. Můžete navštívit pro tento účel i pedikérku.

Pokud je to možné, udržujte hygienu i u své obuvi. Čas od času je vyperte či vystříkejte prostředky proti tvorbě plísní či zápachu. Uděláte také dobře, pokud budete nechávat obuv vyvětrat venku. Vhodné je mít na sezónu více bot a ty střídat, aby si boty odpočinuly a stihly se vyvětrat.

Jedna babská rada zní, umístit do bot na noc bavlněný hadřík namočený v roztoku jedlé sody.

Lázeň z kamence

Doma si můžete dělat speciální lázně z kamence, které zabraňují pocení nohou. Vytvoříte ji tak, že v 6 litrech vody rozpustíte 1 čajovou lžičku kamence a ponoříte do lázně nohy na cca 30 minut. Podobně funguje lázeň z čajových lístků, ta je ale nákladnější.

Plísně

Jestli se u vás rozvinula plíseň na nahou, ta může být hlavním zdrojem zápachu. Plíseň poznáte podle odlupující se pokožky zejména v meziprstí, svědění a také zápachu. V tomto okamžiku je nutné přejít k léčbě. Zajděte do lékárny a kupte si přípravek proti plísním. Na trhu je celá řada mastí, či lázní, ve kterých můžete nohy máčet.

Také je nutné vydezinfikovat obuv vypráním a vystříkáním a více zintenzivnět všechny rady, o kterých jsme se bavili výše.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co dělat proti smradlavým nohám? Známé i neznámé rady