×
WomanOnly

Co dělat proti únavě. Dostatek spánku nestačí!

Zdroj: Shutterstock.com

Únava nám dokáže celkem slušně otravovat život a můžeme ji na sobě pozorovat nejen během jara, ale i v průběhu roku. Důležité je si uvědomit, že únava není nemoc, ale pouze příznak nějakých zdravotních problémů či nedostatku něčeho jiného.

S únavou lze většinou bojovat velmi snadno. Výjimkou je stav, kdy nejste díky únavě schopny vykonávat každodenní činnosti nebo pokud je únava doprovázena např. ztrátou váhy, bolestmi svalů apod. V takovém případě je dobré vyhledat lékaře. Pro ty ostatní případy vám přinášíme několik tipů, jak nad únavou zvítězit a dobít si baterky.

Hýbejte se

Při pocitech únavy vám pomůže jakákoli fyzická aktivita. Pokud vám sport nic moc neříká, dopřejte si dostatek pohybu alespoň v podobě delších procházek nebo svižnější chůze. Nejenže budete mít více energie, ale uděláte něco i pro své tělo.

Vstávejte ve stejnou dobu

Pokud přes týden vstáváte brzy ráno do školy nebo do práce a o víkendu si přispíte klidně i do oběda, vaše tělo vám moc vděčné nebude.Snažte se proto vstávat přibližně ve stejnou hodinu a stejně tak pravidelně ulehat do postele. Dostatek pravidelného spánku je při problémech nutnost.

Vitamínová vzpruha

Dopřejte svému tělu zejména v zimním období dostatek vitamínů. Skvělým pomocníkem vám budou naklíčená semínka (např. čočky, hrachu nebo cizrny), které koupíte nebo si je naklíčíte doma samy. Nezapomínejte ani na dostatek zeleniny a ovoce! Denně byste měly sníst cca 5 kusů ovoce nebo zeleniny (nejlépe v čerstvém stavu). Nejvhodnější je sezónní ovoce a zelenina – v zimě jezte jablka, mrkev, zelí nebo třeba celer. Do svého jídelníčku také zařaďte dostatek cibule a česneku.

Dejte přednost vodě před kávou

Od rána pijete jedno kafe za druhým a stejně jste celý den unavené? Nedivte se. Káva a jiné kofeinové nápoje dehydrují organismus a následkem může být pocit únavy. Pokud bez kávy nemůžete být, nezapomeňte tělu doplnit energii v podobě dostatečného množství tekutin.

Naučte se odpočívat

Pokud jste přes den v jednom kole a ani si nevzpomínáte, kdy jste si udělaly chvilku jen samy pro sebe a relaxovaly, nemůžete se divit, že vaše tělo protestuje. Najděte si alespoň jednou týdně čas a věnujte se odpočinku a relaxaci. Je úplně jedno, co budete dělat, ale důležité je, abyste si příjemně odpočinuly a hodily všechno za hlavu.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*