Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Co dělat proti zápachu z úst? Chce to pravidelnou péči

Redakce

Redakce

24. 6. 2014

Zápach z úst je poněkud tabuizované téma, o kterém se s kamarádkami většinou nebavíte nad nedělní kávou. Těžko můžete přijít za kamarádkou a říct jí, že jí táhne z úst a jestli by s tím nechtěla něco dělat. Pokud jste si nejistá svým dechem a před každým špitnutí partnerovi do ouška se zarazíte, aby snad necítil zápach, můžete se inspirovat následujícími radami.

Co způsobuje zkažený dech

Zápach z úst může mít několik příčin. Patří mezi ně mimo jiné i zánětlivá či jiná onemocnění trávicího traktu či zubní kaz. Nejčastějším původcem jsou však přemnožené bakterie v ústech. Bakterie produkují plny, který způsobuje zkažený dech. Proto je nutné se bakterií zbavit.

Čistit zuby nestačí

Většina lidí řeší problémy s dechem tím, že do své ranní rutiny k čištění zubů přidá i užívání ústní vody. Toto však není nejšťastnější řešení. Ústní voda totiž obsahuje alkohol. Alkohol sice většinu bakterií zabije, ale vysuší vaše ústa. To způsobí, že zbylé bakterie se znovu rozmnoží.

Nevynechejte jazyk

Bakterie se usazují po celých ústech, ale mnoho z nich je na jazyku, proto je důležité jazyk čistit. Ne však kartáčkem na zuby. Nejen, že se v něm budou usazovat, ale drhnutí jazyka kartáčkem bakterie neodstraní, naopak je roznesou po celých ústech. Pořiďte si škrabku či stěrku na jazyk. Ta z něho odstraní nežádoucí bakterie a váš jazyk zůstane po setření krásně růžový.

Bakterie se dostanou všude, proto když už máte vyčištěné zuby i jazyk, je potřeba myslet také na mezizubní prostory, kde se často usazují. Používejte ústní nit či mezizubní kartáček každý den a tím si zaručíte krásný úsměv a příjemný dech.

Žvýkačka není lék

Žvýkačka může napáchat více škody než užitku. Obsahuje totiž cukry, kterými se bakterie živí. Jejich mentolová příchuť dech osvěží, ale jen na velmi krátký čas. Vyzkoušejte místo toho zelený čaj. Látky v něm obsažené zejména pak antioxidanty hubí bakterie a zároveň neutralizují zápach.

Jste to, co jíte

Samozřejmě má na váš dech vliv i to, co jíte. Proto se vyhýbejte potravinám, jako je česnek, cibule a dalším výrazně aromatickým pochutinám. Ale i když k večeři nemáte zrovna topinku s česnekem, může váš dech být zkažený částečky jídla usazenými v mezizubních prostorách. Dejte si pozor zejména na maso a po jídle si pokud možno vyplachujte ústa, abyste limitovali živnou půdu bakterií.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co dělat proti zápachu z úst? Chce to pravidelnou péči