Menu
WomanOnly
Rodina

Co je to nidace a jak probíhá?

Nidace je odborný výraz pro uhnízdění vajíčka v děloze. Jedná se o proces, který probíhá zhruba třetí týden menstruačního cyklu, i když přesný čas se může lišit podle individuálního cyklu každé ženy. Obecně totiž platí, že ženy ovulují kolem 14. dne menstruačního cyklu. Uvolněné vajíčko tak může být oplodněno během velmi krátkého období 3 až 5 dní. Pokud dojde k oplodnění, je nutné, aby se embryo úspěšně uhnízdilo v děloze. A právě tomuto procesu se říká nidace. Jak probíhá a co se během ní děje?

Úspěšné uhnízdění vajíčka znamená začátek těhotenství

Po menstruaci se ženské tělo následující dva týdny připravuje na ovulaci, tedy na moment, kdy se zralé vajíčko uvolní z vaječníku a je připraveno k oplodnění. Pokud k oplodnění nedojde, vajíčko odchází z těla spolu s výstelkou dělohy v podobě menstruační krve. Naopak v případě, že se vajíčko úspěšně spojí se spermií, stává se z něj embryo. Oplodnění vajíčka je považováno za první krok a počátek zrození, i když o těhotenství se v této chvíli ještě nedá mluvit. Oplodněné vajíčko je ve fázi prvojádra, které obsahuje 23 chromozomů jako genetickou výbavu od obou rodičů.

Prvojádro se následně vydává na cestu do dělohy, kde se musí úspěšně uhnízdit v děložní sliznici (nidace). Tento proces začíná zhruba týden po oplodnění a končí cca po dvou týdnech. Teprve v tuto chvíli lékaři začínají hovořit o těhotenství. Ze statistik totiž vyplývá, že 30 až 60 % oplodněných vajíček není schopno se uhnízdit a odchází z těla spolu s menstruační krví. Žena tak nemá možnost zjistit, že byla těhotná.

Těhotenství je totiž možné určit z krve nebo moči podle látek, které začne ženské tělo produkovat ve chvíli, kdy dojde k úspěšné nidaci. Je to princip, na kterém je založena většina běžně dostupných těhotenských testů.

Spojení plodu a matky

Zhruba ve třetím týdnu se embryo (zárodek) dělí a z jednobuněčného oplodněného vajíčka se stává mnohobuněčná blastocysta, která se snaží uhnízdit ve výstelce dělohy. Pokud se jí to podaří, dochází ke spojení tkání matky a embrya. Blastocysta má obal, který se pomalu rozpouští, umožňuje blastocystě se přichytit na děložní sliznici. Ta je k tomu připravena díky hormonálním změnám.

Obal embrya obsahuje buňky, které děložní sliznici narušují a umožňují embryu se do ní pohodlně zanořit. Právě v tomto zanořování spočívá princip nidace, která je pro pokračování těhotenství klíčová. Pokud dojde k úspěšnému uhnízdění, ženské tělo začne produkovat těhotenský hormon HCG (choriogonadotropin), díky kterému je možné zhruba v průběhu dalšího týdne detekovat těhotenství.

V tuto chvíli už jsou na sebe matka a zárodek napojeni a vzájemně se ovlivňují. Organismus těhotné ženy produkuje ve zvýšené míře hormony estrogen a progesteron, které umožňují děložní sliznici vytvářet vhodné podmínky pro růst embrya. Nidace je velmi důležitou fází při snaze otěhotnět, ať už přirozenou cestou nebo metodou umělého oplodnění (IVF). Žena, která se pokouší počít, by měla v této fázi zvolit spíše klidovější režim, vyhnout se alkoholu a kouření. Rozhodně se v tomto období nedoporučuje náročný sport, horké koupele nebo sauna, i když žena ještě nemůže vědět, zda došlo ke zdárnému oplodnění vajíčka. Prevence je v tomto ohledu dobrá volba.

Máte otázky ohledně úspěšného otěhotnění nebo umělého oplodnění? Zajímá vás možnost darování vajíček jako pomoc druhým k miminku? Kontaktujte specialisty z reprodukční kliniky Gynem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co je to nidace a jak probíhá?