Menu
WomanOnly
Nakupování

Co lze výhodně nakoupit v bezcelních zónách na největších letištích světa?

Cesty letadlem mohou být dosti stresující. Koho neděsí samotný koncept létání, ten je přinejmenším nervózní z bludiště zvaného letiště, kontrol dokladů a čekání. Potom, co projdete do bezcelní zóny, si však můžete dopřát prohlídku výloh a koupit si výhodně nějaký pěkný suvenýr. Největší výběr lze čekat na těch nejvíce frekventovaných letištích… Která letiště to jsou a vyplatí se tam duty-free nakupování?

Jak se orientovat na letišti? Cedule a mapky jsou základ

Letíte poprvé? Kdo je připraven, není překvapen. V dnešní době můžete naštěstí tušit, do čeho jdete, už předem – mnoho letišť má mapu areálu zveřejněnou na internetu. Až se budete nacházet na místě, pamatujte na následující tipy:

  • Pokud máte tendenci bloudit, vytiskněte si mapku letiště a mějte ji s sebou.
  • Buďte na letišti aspoň 2 hodiny předem a najděte svůj terminál.
  • Využijte kontrolní váhu, abyste se ujistili, že kufřík projde na palubu.
  • Dojezte svačinu a dopijte vodu.
  • Nejdřív se zpravidla provádí check-in: kontrolují se doklady a dostáváte lístek na palubu. Potom se odevzdávají odbavená zavazadla, pak je třeba jít k bezpečnostní kontrole.
  • Po průchodu kontrolami nejdříve najděte, kudy budete nastupovat na letadlo. Potom teprve čekejte a užívejte si nakupování. Na gate je třeba dorazit v čase označeném jako boarding time.

Děsivým a stresujícím dojmem mohou působit zejména ta největší letiště světa. Pro zajímavost: Nejvíce vytížené letiště se nachází v Atlantě v americkém státě Georgia – ročně přepraví přes 104 milionů cestujících. Ze světových měst však vede Londýn, když se sečte provoz na jeho šesti letištích. Z těch je největší Heathrow. Přes 70 milionů lidí ročně se odbaví také v Pekingu, Los Angeles, Dubaji či Chicagu.

Jak funguje duty-free prodej?

I na tak rušných místech však proces odbavování funguje zhruba stejně jako kdekoliv jinde. Významné dopravní uzly koneckonců skýtají spojení mezi světovými lokacemi. Při čekání navíc můžete potkat různé zajímavé lidi, zkrátit si čas konverzací s nimi nebo si prohlédnout široký výběr zboží bez přidaného celního poplatku.

Potom, co jste prošli odbavením, se už totiž nemůžete vrátit. Pohybujete se ve speciální zóně, kde se počítá s tím, že nastoupíte na letadlo a opustíte zemi. Proto zboží, které v této zóně koupíte, nepodléhá povinnosti daní a cla. Zaplatíte za ně jen čistou cenu a pak si je můžete vzít do letadla. Někdy je třeba zaplatit dovozní clo v cílové zemi, to už však záleží na místní legislativě.

Pro cestování mezi zeměmi EU nemá rozdíl mezi duty-free a běžným zbožím smysl. Na většině území členských států (s výjimkami jako Kanárské ostrovy či Åland) se mohou předměty přes hranice vozit bez povinnosti platit clo. V případě, že jedete se zbožím z jedné země EU do druhé, zboží neopouští EU, takže daň platit budete a přijde vás to na více peněz.

Možnost nakupovat duty-free vypadá velmi výhodně a lákavě… Tím logicky přitahuje zákazníky, tím pádem jsou ceny někdy tak vysoké, že osvobození od přirážek nakonec nepředstavuje takovou výhodu, jak byste čekali. To se však bude odvíjet od typu zboží i od toho, na kterém letišti ho pořizujete.

Nejlepší bezcelní zboží na velkých světových letištích

Většinou jsou nejvýhodnější legální návykové látky, tedy alkohol a cigarety, protože pro ně v mnoha zemích existují speciální daně, kterým se tu vyhnete. Celá věc je však komplikovanější. Průzkum z roku 2019 potvrzuje, že ani v rámci jednoho letiště nelze obecně říct, že se bezcelní nakupování vyplatí. Záleží na každém obchodě zvlášť. Průměrná data jsou však takováto:

  • nejlevnější alkohol: Kyjev, Madrid, Grand Cayman
  • nejlevnější cigarety: Singapur, Hong Kong, Bangkok
  • nejlevnější kosmetika: Londýn, Dubaj, Vídeň
  • nejlevnější parfémy: Madrid, Porto, Londýn

 

  • nejdražší alkohol: Santorini, Athény, Accra
  • nejdražší cigarety: Londýn, Sydney, Paříž
  • nejdražší kosmetika: Bangkok, Zürich, Madrid
  • nejdražší parfémy: Bangkok, Vídeň, Accra

Celkově to vychází tak, že tabák nejvýhodněji seženete v Asii, kosmetiku v Evropě a alkohol v Karibiku. Nejrušnější letiště světa v Atlantě má pak možnosti duty-free velmi omezené – tamní obchod získává špatné recenze za příliš drahé zboží. O druhém největším letišti v Pekingu se také na netu netvrdí, že by se tam nákup zrovna vyplatil. V Dubaji nejvýhodněji seženete cigarety, v Tokiu se nevyplatí kupovat duty-free alkohol a v Los Angeles prý nic, radí uživatelé cestovatelských internetových fór.

Nezapomněli jste před odjezdem na nic?

Cestování přináší radosti i starosti. Měli byste už před začátkem cesty všechno přehledně sepsat: co je třeba vzít s sebou, kdo přijde zalít fíkus, jaký bude rozpočet, kde je bezpečno… Na samotné cestě už by však míra plánování měla mít své meze. Chcete si přece také odpočinout a užít si pár spontánních výletů! Nezavírejte se v hotelu na pokoji, vyrazte ven a vězte, že kdyby se přece jen něco přihodilo, postará se o vás pojišťovna.

Cestovní pojištění je totiž základ, který byste si měli vyřídit před každou dovolenou. Společnost AXA je nabízí pro cesty kdekoliv po světě. Služby jsou k dostání v přehledně popsaných balíčcích, takže seženete pojistku na míru přesně pro vaše cesty. Všechno lze pohodlně a rychle sjednat on-line, takže vám vyřizování nepřitíží při cestovní horečce – naopak vám poskytne pocit bezpečí.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co lze výhodně nakoupit v bezcelních zónách na největších letištích světa?