Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Co pomůže na zánět šlach? Ulevte svým svalům a kloubům od bolesti

Adéla Lišková

Adéla Lišková

20. 7. 2017

Zánět se v těle může objevit vždy, když je v organismu určitá nerovnováha. Zánět šlach je pak častou reakcí na to, když je některý ze svalů vystavován nadměrné zátěži. Jak ho poznat a co pomáhá na zánět šlach?

Co je zánět šlach a jeho příznaky

Během zánětu šlach dochází k obnovování poškozených tkání svalů, ve kterých při nadměrné zátěži vznikají trhlinky, což se podepisuje určitými vnějšími projevy. Ty však nepřicházejí najednou, nýbrž postupně – nejprve postižené místo svědí, je citlivé na dotek, následné otéká, a nakonec se dostavuje bolest, která se zhoršuje při pohybu, kdy je šlacha natahována.

Co způsobuje zánět šlach

Ačkoliv je zánět šlach obvykle způsobován nadměrnou zátěží svalu, může mít i jiné příčiny a postihovat různá místa, podle kterých lze pak zánět blíže specifikovat. Častým problémem je tzv. tenisový loket, zánět šlach v oblasti předloktí, kterým trpí lidé vykonávající těmito svaly monotónní pohyb dlouhou dobu bez odpočinku, ať při fyzické práci, anebo třeba práci na počítači. Zánět šlach rovněž často postihuje zápěstí, prsty na rukou, zejména palce, ale klidně i větší klouby.

Jak na zánět šlachy

Co na zánět šlachy? Nejdůležitější zásadou při léčbě zánětu šlach je samozřejmě dopřát postiženému místu klid, abyste se mohlo se zánětem vypořádat a obnovit tkáně. Pokud vás tedy postihne intenzivní bolest či otok lokte, zápěstí či jiného svalu, okamžitě jej přestaňte namáhat. V opačném případě by mohlo dojít i k přetržení šlachy. Ještě lépe uděláte, když místo zafixujete obvazem či ortézou. A co pomůže na zánět šlach a zbaví vás bolesti?

Co pomáhá na zánět šlach

Jako první pomoc od bolesti se na bolestivé místo dávají studené obklady, které zároveň pomohou zmírnit otok. Uleví vám rovněž různé chladivé gely a léčivé masti, které lze zakoupit v lékárně – kladné ohlasy jsou například na Fastum gel, Lioton gel či Dolgit krém. Mějte však na paměti, že bez omezení pohybu nelze šlachu vyléčit.

Pokud bolest šlachy neustupuje ani po dopřání odpočinku a používání léčivých prostředků, vydejte se raději za lékařem. Může jít o vážnější záněty způsobené bakteriemi, případně o poruchu imunity, na které vám lékař předepíše speciální léky.

Co na zánět šlach – chronické potíže

U chronického zánětu vyzkoušejte tablety Wobenzym, které působí proti otokům, zánětům a urychlují hojení tkání. Radikálnější formou léčby je tzv. fototerapie, kdy je postižené místo vystavováno světlu o určité vlnové délce. Invazivní metodou je pak chirurgické odstranění části postižené šlachy, která se ovšem používá v krajních případech.

Co je dobré na zánět šlach

Procesu obnovování tkání napomůžete, pokud budete konzumovat hodně bílkovin (hojně jsou obsaženy v mase). Dále je pak dobré doplňovat minerály, jako je hořčík (nachází se v zelenině), draslík (velký obsah mají banány a brambory) a vápník (najdete jej hlavně v mléčných výrobcích). Kromě příslušné stravy můžete sáhnout po minerálech v tabletách z lékárny. Po vyléčení dopřejte šlachám rehabilitaci formou opatrného protahování.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co pomůže na zánět šlach? Ulevte svým svalům a kloubům od bolesti