Menu
WomanOnly
Domácnost

Co všechno můžeme dát do pračky? Na co si už dát pozor?

Pračka patří mezi moderní spotřebiče, které nám mají pomoci šetřit čas. Kromě toho pečuje o naše textilie i zdraví. Naše praprababičky praly v ruce, v potoce. Nic jiného neznaly. Kdybychom tak praly my, zhýčkaní dnešní dobou, bolela by nás záda. Ne všechny špinavé věci ale můžeme dát do pračky.

Co do pračky smí a nesmí, nám napoví štítek údržby, nebo návod. Když totiž dáte do pračky něco, co tam nepatří, výsledkem mohou být oči pro pláč, zničená věc, někdy dokonce i pračka.

Plavky a podprsenky

Jejich praní vyžaduje velkou dávku šetrnosti. Dřív bylo nepředstavitelné vyprat plavky v pračce. Dnes je to možné, musíte je ale, stejně jako podprsenky, vložit do speciálního pracího sáčku, prát při velmi nízkých teplotách a na co nejkratší program. Nezapomeňte u podprsenky (vrchního dílu plavek) zapnout háčky.

Náš tip: V případě plavek a podprsenek je lepší ruční praní ve studené vodě.

Polštář z paměťové pěny

I polštář občas potřebuje vyprat a vyčistit. Pokud ale máte ten z paměťové pěny, v žádném případě ho nedávejte do pračky. Teda pokud ho nechcete zničit a koupit si nový.

Když ho totiž dáte do pračky, ztratí svou strukturu, pěna se začne drolit a lámat. Proto ho čistěte raději ručně.

Psí pelíšky plné chlupů

Ty do pračky nepatří ani náhodou. Sice jsou pěkně špinavé, ale můžete si zadělat na pěkné potíže s pračkou. Psí chlupy v pračce ulpí, nalepí se na buben pračky, nebo se zaseknou v odtokových trubkách. Výsledkem bude nejen to, že si chlupy přenesete na další prádlo, které příště dáte do pračky, navíc bude pračka špatně prát.

Náš tip: Do pračky nedávejte ani oblečení, na kterém psí chlupy ulpěly. Zkuste chlupy nejprve odstranit lepicím válečkem na oblečení.

Věci s krajkou a výšivkami

Krajka se může potrhat, výšivka odpadat. Oblečení s krajkami nebo výšivkami tak perte v ruce, použijte ten nejšetrnější prací prostředek.

Praní svetrů v pračce

Kašmír, samet, vlna

Když je dáte do pračky, ztratí tvar i barvu, zežmolkovatí a srazí se. Stačí jedno jediné vyprání v pračce a máte po krásném kousku oblečení. Snadné ale není ani ruční praní. Tyhle věci jsou totiž velmi náchylné k poškození. Jak je tedy vyprat?

Kupte si speciální přípravek na praní těchto citlivých materiálů, přidejte ho do teplé vody a svetr nebo sukni do takové vody na 10-15 minut namočte. Pak ho opatrně vyždímejte a postup zopakujte s čistou studenou vodou. Nesušte je na věšáku, ale na rozloženém ručníku nebo osušce.

Obzvlášť rozměrné textilie

Chcete vyprat deku, potahy z pohovky, nebo jiné podobně velké věci? Na pračku zapomeňte, odneste je radši do čistírny. Hrozí nenávratné poničení věcí i pračky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co všechno můžeme dát do pračky? Na co si už dát pozor?