Menu
WomanOnly
Rodina

Čtete dětem na dobrou noc? Vyberte knihu, do které se zamilují

Tereza Szkatulová

Tereza Szkatulová

11. 4. 2013

Jako každý rodič se snažíme alespoň jednou za čas dopřát dítěti výlet do říše snů, sedneme si s dítětem do křesla, uložíme ho do postele a začneme číst tu nejkrásnější pohádku. Čteme ale správné příběhy a má vůbec čtení nějaká pravidla?

Jak vybrat tu správnou knihu

U knihkupců je k dostání na tisíc knížek, mezi kterými se i odborník lehce ztratí. Parametry výběru té pravé pro naše ratolesti jsou přitom pouze tři. Vyberte knihu s krátkými příběhy, hojně ilustrovanou, především však o tématu všedního dne. Jednoduše řečeno princeznám odzvonilo, zkuste na pultech nalézt knihy o rodině, o všedních dnech, o cestě do školy. Děti se díky nim naučí racionálně uvažovat a přitom si formovat první pohledy na svět. Najít pak můžete i knihy interaktivní, plné dopisů a tajných map. V dětech s jejich pomocí rozvinete logické myšlení i schopnost spojovat jednotlivá fakta do souvislostí.

Jak dětem knížky předčítat

Nesnižte se na monotónní předčítání jen z povinnosti. Snažte se při svém projevu příběh přehrávat, měňte hlasy postav, v napínavých scénách uberte na tempu odříkávání. Zkrátka se nebojte u dětí vyvolávat emoce. Děti ocení i předčítání příběhu dokola. Po týdenní pauze se pokuste při četbě některé odstavce parafrázovat svými vlastními slovy, a rozšiřte tak alespoň pasivní zásobu svého drobečka.

Naučte své děti číst s láskou

Každý rodič si přeje vybudovat v dítěti vztah k četbě. Jediným návodem je měnit žánry. Každý z nás čte rád něco jiného, jeden miluje romantiku, druhý historii, třetí pořádnou detektivku. Dopřejte dětem druhovou rozmanitost a nechte tak nalezení cesty ke knihám na nich. Nic jim nevnucujte a počkejte, až dítě odhalí v jedné z nich tu pravou.

Ukazujte dětem, že čtení je zábava. Čtěte s úsměvem a prožívejte příběh s nimi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Čtete dětem na dobrou noc? Vyberte knihu, do které se zamilují