Jako každý rodič se snažíme alespoň jednou za čas dopřát dítěti výlet do říše snů, sedneme si s dítětem do křesla, uložíme ho do postele a začneme číst tu nejkrásnější pohádku. Čteme ale správné příběhy a má vůbec čtení nějaká pravidla?
Jak vybrat tu správnou knihu
U knihkupců je k dostání na tisíc knížek, mezi kterými se i odborník lehce ztratí. Parametry výběru té pravé pro naše ratolesti jsou přitom pouze tři. Vyberte knihu s krátkými příběhy, hojně ilustrovanou, především však o tématu všedního dne. Jednoduše řečeno princeznám odzvonilo, zkuste na pultech nalézt knihy o rodině, o všedních dnech, o cestě do školy. Děti se díky nim naučí racionálně uvažovat a přitom si formovat první pohledy na svět. Najít pak můžete i knihy interaktivní, plné dopisů a tajných map. V dětech s jejich pomocí rozvinete logické myšlení i schopnost spojovat jednotlivá fakta do souvislostí.
Jak dětem knížky předčítat
Nesnižte se na monotónní předčítání jen z povinnosti. Snažte se při svém projevu příběh přehrávat, měňte hlasy postav, v napínavých scénách uberte na tempu odříkávání. Zkrátka se nebojte u dětí vyvolávat emoce. Děti ocení i předčítání příběhu dokola. Po týdenní pauze se pokuste při četbě některé odstavce parafrázovat svými vlastními slovy, a rozšiřte tak alespoň pasivní zásobu svého drobečka.
Naučte své děti číst s láskou
Každý rodič si přeje vybudovat v dítěti vztah k četbě. Jediným návodem je měnit žánry. Každý z nás čte rád něco jiného, jeden miluje romantiku, druhý historii, třetí pořádnou detektivku. Dopřejte dětem druhovou rozmanitost a nechte tak nalezení cesty ke knihám na nich. Nic jim nevnucujte a počkejte, až dítě odhalí v jedné z nich tu pravou.
Ukazujte dětem, že čtení je zábava. Čtěte s úsměvem a prožívejte příběh s nimi.