Menu
WomanOnly
Domácnost

Domácí práce pro děti. Kdy s nimi začít?

Redakce

Redakce

2. 4. 2014

Hodila by se vám občasná pomoc v domácnosti, ale paní na úklid se vám najímat nechce? Nebo byste své děti rády naučily, že nic není zadarmo? Chtěly byste jim vštípit zásady základních domácích prací, protože jednou to stejně budou muset samy dělat? Ideálním řešením je děti zlehka zapojit do chodu domácnosti.

Neříkáme, abyste si z dětí udělala otroka, ale když trochu pomůžou s domácími pracemi, bude to i výchovné.

Které domácí práce jsou pro děti vhodné

Vybírejte však takové práce, které dětem nebudou vadit, případně je dokonce budou dělat rády, abyste jim domácí práce nezošklivila. Můžete je také případně motivovat drobnou odměnou v podobě dvacetikoruny či nějaké dobroty nebo výletu, byť to není nezbytné.

Ideální činnosti, do kterých se děti mohou zapojit, jsou třeba vynášení koše, umývání talířů, skleniček či hrnečků, vyklízení myčky, prostírání a úklid ze stolu, utírání prachu, luxování, věšení prádla či žehlení ručníků, utěrek, kapesníků a podobných, rovných kusů látky.

Díky pomocným pracím v kuchyni jako škrábání brambor, loupání cibule a česneku či krájení a strouhání také budete mít děti při vaření u sebe, získáte nad nimi kontrolu a můžete jim také vštípit pár základních pravidel o vaření.

Kdy s domácími pracemi u dětí začít

S domácími pracemi je vhodné začínat zhruba od doby, kdy začnou chodit do školy. Již předtím by však měly být zvyklé na uklízení svého pokoje, alespoň co se povrchového úklidu týče.

Pokud nejste zastánkyně tradičního rozdělení ženských a mužských rolí, můžou chlapci i dívky dělat všechny výše uvedené domácí práce. Ba naopak je to v dnešním světě velmi vhodné, neboť každá žena ocení muže, jenž umí vařit a nevadí mu umýt nádobí, stejně jako muži ocení, že s košem nemusí chodit vždycky jen oni.

Chválit a nekárat

Pokud se dětem při domácích pracích něco nepovede, rozhodně je za to nekárejte a bez komentáře to přejděte, případně prohoďte, že se to může stát každému. Vždyť kolikrát vám také upadl hrníček při mytí nádobí nebo jste spálily nějaké to oblečení při žehlení. Naopak děti nezapomeňte na konci vždy pochválit, jak jsou šikovné, jak jste jim za jejich pomoc vděčny a jak byste se bez nich neobešla.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Domácí práce pro děti. Kdy s nimi začít?