Menu
WomanOnly
Domácnost

Dřevostavba na míru: Setkání světla, vzduchu a vody

Dům, o kterém je řeč, vznikl poněkud netypickým způsobem. Obvykle si stavebník koupí parcelu, a teprve potom podle jejího charakteru vybírá konkrétní dům. V našem případě to šlo přesně v opačném gardu, ale jak se můžete přesvědčit, tak výsledek opravdu stojí za to.

Dřevostavba od společnosti Atrium

Obývací část centrálního obytného prostoru s krbem orámovaným ušlechtilou „rzí“.

Budoucí majitele na výstavišti zaujal vzorový dům Terra – dřevostavba od společnosti Atrium, a teprve potom se začali ohlížet po vhodné parcele. Kýženou lokalitou pro nový domov bylo okolí Brna, kde je ovšem dnes o pozemky nouze. Nakonec se několikaleté pečlivé hledání vyplatilo a objevili zajímavou parcelu na Blanensku. Parcela se však neobešla bez rozsáhlých terénních úprav, což tehdy ještě šlo, neboť dům byl poslední v řadě a těžká technika měla na parcelu pohodlný přístup.

Dům podle přání

Dřevostavba od společnosti Atrium

Dům Terra doslova klame tělem: při pohledu z ulice působí nenápadně až skromně, ale uvnitř jste překvapeni jeho prostorností

Typový dům Terra rozhodně není běžnou typovkou, protože se zde počítá s individuálním přizpůsobením podle požadavků stavebníka i specifik parcely. V našem případě došlo oproti původnímu tvaru k rozvolnění vnitřních dispozic, takže v domě nenajdete některé příčky, ale naopak je ze všech koutů vidíte do centrálního obytného prostoru. Na rozdíl od vzorového domu zde přibyla místnost pro ukládání zahradní techniky atd, protože se počítalo, že stavba garáže bude díky nevyjasněné situaci při schvalovacím řízení opožděna. Vznikla tak místnost se samostatným vchodem z venku. S ohledem na přání majitelů a kráse okolní krajiny došlo také k výraznému zvětšení prosklení v rohu hlavní místnosti.

V interiéru je kladen důraz na světlo a volný čistý prostor, a také na kontakt s nádhernou okolní přírodou. K přirozenému osvětlení přispívají i světlovody.

Dřevostavba od společnosti Atrium

Kuchyňská linka v krémové barvě a jídelní část

Zahradní obývák

Dřevostavba od společnosti Atrium

Zastřešená terasa domu i samostatné garáže ze zadní strany domu. Povedla se hravá kombinace režné fasády s klasickou omítkou

Mohutné prosklení tak otevírá pohled na nádhernou okolní krajinu, v létě se obytné centrum propojí s rozsáhlou terasou, která prakticky tvoří další obytnou místnost. Nepřehlédnutelným prvkem celého domu i zahrady je ovšem nádherné zahradní vodní dílo, které je obdélníkového tvaru jako bazén, ale po stranách přechází v přírodní jezírko.

Dřevostavba od společnosti Atrium

Koupelna v patře kombinuje různé formáty obkladů, je vybavena rohovou vanou a dvěma umyvadly. Velmi pěkné je využití šikminy u stropu.

Na přirozené světlo je kladen důraz i v interiéru a mohutnému prosklení v přízemí také pomáhá světlovod. To vhodně koresponduje i se zařízením interiéru, neboť majitelé domu nechtěli prostor „ucpat“ nábytkem. 

Dřevostavba od společnosti Atrium

Kuchyně je řešena velkolepě, varná sekce se rozkládá na samostatném ostrůvku

Rodinný dům Atrium Terra 173+

Dispozice: 6+1

Výměra pozemku: 1 000 m²

Zastavěná plocha: 113,63 m²

Obytná plocha: 187 m²

Konstrukční řešení: betonová základová deska, montovaná dřevostavba z předem vyrobených panelů, dřevěný vaznicový krov, dřevěné schodiště

Vytápění: podlahové teplovodní topení v přízemí, v podkroví radiátory. Zdrojem tepla je elektrokotel, v zimě mu pomáhá krb s krbovou vložkou.

KONTAKT: Atrium, s. r. o., Lipová 1000, 341 01 Horažďovice, tel.: 376 512 087, info@atrium.cz, www.atrium.cz

Zdroj: časopis Rodinný dům, text: Adam Krejčík, Foto: Jiří Hurt

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Dřevostavba na míru: Setkání světla, vzduchu a vody