Menu
WomanOnly
Domácnost

Energie a vyzařování barev v prostoru. Jak vymalovat ložnici nebo pracovnu?

O tom, že nás barvy ovlivňují nemůže být žádných pochyb. Každá barva má svou vibraci a energii. Jsme jimi celoživotně obklopeni ve všech směrech a vnímáme je všemi smysly, a to nejen zrakem. Synestetik vám řekne, že barva voní, nebo že každý hudební tón má svou barvu. Barvy jsou zkrátka všude. Kterými se obklopujete nejraději?

Barvy jsou všude kolem nás

Jaké barvy preferujete? Každý člověk má své oblíbené barvy, kterými se rád obklopuje. Nejedná se jen o oblečení, šperky, polodrahokamy, barvu vlasů a očních stínů, oblíbených předmětů či zařízení v domácnosti, ale také o barevné ladění celé místnosti, ve které pobýváme. Každá barva na nás určitým způsobem působí, je nám příjemná nebo i nepříjemná, a také nás může pozitivně nebo negativně ovlivňovat. Může nás dokonce i léčit, podporovat naši výkonnost, paměť a soustředění, podněcovat vášeň nebo naopak uklidňovat.

Teplé a studené barvy

Pokud nemáte moc jasnou představu o tom, v jakých barvách byste si rádi zařídili byt, vězte, že je to mnohem důležitější než si myslíte. V prostoru se člověk především musí dobře cítit. Barvy můžeme rozlišovat na teplé a studené. Tak nějak přirozeně chápeme, že studené odstíny nás spíše ochlazují a působí svěžeji, ty teplé nás zahřívají a utvářejí pověstné teplo a útulno každého domova. Mezi typicky teplé barvy patří odstíny oranžové, žluté a červené či hnědé, například lososová, meruňková, béžová, sytě žlutá a podobně. Studeně působí nejen modrá, zelená a tyrkysová, ale také jemně fialková, lila nebo ocelově šedá.

Pozitivně laděné barvy v nás vyvolávají příjemné pocity, některé odstíny hnědé či šedé nebo černé nemusí na někoho působit dobře a pro vymalování celých stěn se příliš nehodí. Také sterilní bílá barva, tolik používaná jako klasika, která se hodí takřka ke všemu, už dnes není v módě a může v některých citlivějších lidech vzbuzovat úzkost. Je to snad právě pro svou sterilitu nebo fakt, že dříve byla hodně využívaná v různých zařízeních a v nemocničním prostředí. To už však dneska naštěstí nebývá pravidlem.

Koupelna v barvách moře

Většina z nás se nejspíše shodne na tom, že koupelna by měla být v chladnějších barvách, například v příjemně modravé či tyrkysově zelenkavé. Ideální je barva oceánů a moří. Člověk má dojem svěžesti, očisty, příjemného ochlazení a uvolnění. Smývá ze sebe celodenní špínu. Nejen tu hmotnou, ale i tu duševní, na první pohled neviditelnou. Ne každý si však potrpí na tyto normálnosti. Nemůže nás překvapit ani barevná džungle, šachovnice nebo ryze teplá energie temných odstínů červené, například v kontrastní kombinaci s ocelově šedou. I koupelny podléhají jistým módním trendům.

Vyberte si takovou barvu, která ve vás vyvolává příjemné pocity. Koupelna je přece jen místem, kde lidé tráví spoustu svého času.

Pracovna v barvách podněcujících mentální energii

Pracovny, ve kterých bývá většinou umístěn počítač nebo spousta knih, vyžadují takové kombinace barev, které nás nebudou příliš dráždit a naopak podpoří naše soustředění a zaujetí pro duševní práci. Proto bychom se neměli příliš soustředit na tělo. Vyvarujte se tmavých odstínů, které by mohly působit depresivně, a také různým dráždivým odstínům červené barvy. Ty by ve vás mohly naopak začít probouzet skryté vášně nebo přehnanou agresivitu.

Příjemné barvy jsou zemitých a hnědavých odstínů, béžová, meruňková, žlutá, zlatá nebo zelenkavá. Modrá nebo zelená barva představují jistý duševní klid, ale mohly by nás docela studit nebo třeba i uspat. V pracovně potřebujeme ty správné podněty pro činnost mozku, a také určitý pocit harmonie a bezpečí.

Obývací pokoj jako místo odpočinku a společenské zábavy

Obývací pokoj, ve kterém lidé tráví největší část dne, a to ještě většinou pohromadě, může být mnohem pestřejší a kreativnější než pracovna či jiné pokoje. Můžete jej zařídit v obdobných barvách jako pracovnu, ale pokud se vám více líbí jemná růžová, lila nebo naopak vínově červená, proč ne? Pokud zvolíte výraznější barvy, vymalujte si jimi pouze část stěny nebo jednu celou stěnu. Ostatní barevné tóny pak volte světlejší a neutrálnější, ale samozřejmě tak, aby barvy spolu ladily nebo vytvářely zajímavý kontrast. Můžete klidně zkombinovat i hnědou se zelenou, vínově červenou s tyrkysovou a podobně.

Pro obývací pokoj a společenskou zábavu se hodí příjemné tóny žluté, jemná zelená nebo kombinace více barev. Pokoj by měl působit jasně, svěže a prosvětleně.

Kuchyň kde je teplo a útulno

Kuchyň má být především útulná, prozářená a povzbuzující chuť k jídlu. Má připomínat teplo domova, oheň a vařící se potravu. Vyzkoušejte odstíny žluté, hnědé a oranžové, případně v kombinaci se zelenou. Vynechejte modrou, fialovou, bílou. Nechutnalo by vám.

Vaše kuchyň by neměla připomínat závodní jídelnu, ale ani ne středověkou tavernu. Pokud si ji vymalujete celou narůžovo, nejspíše se vám pěkně znechutí cukrová vata a její chuť budete cítit v každém jídle. Tak si to ještě dobře rozmyslete…

Ložnice: chladivá nebo vášnivá?

Barvy stěn v ložnici jsou zásadní pro navození pocitu bezpečí a dobrého spánku. Někdo miluje bledě modrou ložnici, jiný růžovou nebo lila. Vyvarujte se velice teplých a dráždivých barev, například žluté, sytě oranžové nebo světle červené. Tyto barvy připomínají slunce, zahřívají a dodávají energii, povzbuzují aktivitu. My ale v noci přece naopak potřebujeme spát! Vhodné jsou konejšivé a chladivé odstíny, levandulová připomínající bylinku, která nás může uklidnit a navodit příjemný spánek.

Vaše ložnice ale třeba může i připomínat les, ve kterém se cítíme dobře. Neměla by být přeerotizovaná a přeslazená, například různými odstíny růžové nebo červené. Pro manželskou sexualitu to není špatné, ale pro klidný spánek to rozhodně nebude to pravé ložnicové.

Kam “císařpán” chodí pěšky

Při malování intimní místnůstky se můžete opravdu vyřádit. I když se to nezdá, i na záchodě trávíme spoustu času. Často tam přicházíme na zajímavé myšlenky nebo se zbavujeme těch nepotřebných. Na záchodě nepotřebujeme usnout, ale povzbudit. Někdy i třeba uklidnit. Klidně vyzkoušejte sytě oranžovou v kombinaci se světle zelenou, červenou s tyrkysovou nebo si na toaletě udělejte pravou džungli s tygry a opicemi a pomalujte si stěny různými obrázky, třeba i vtipnými. Tam se to hodí…

Pokojíček pro miminko

Pokojíček pro miminko by měl být jemný, útulný a konejšivý. Zapomeňte na přežitky typu růžová pro holčičku a modrá pro chlapečka. Není úplně vhodná sterilně působící bílá barva, ale jakékoli jemné pastelové odstíny a světlé kombinace teplých i studených barev budou na vaše miminko určitě působit velice příjemně.

Dětský pokoj pro větší raubíře

Pokojíček pro větší raubíře už může být výraznější. Nebojte se barevných plakátů a tapet. Děti to ocení. Co ocení nejvíce je ale to, když si budou moci svůj pokojíček vymalovat samy. A to třeba i s možností pomalovat stěny různými obrázky, zvířaty, postavičkami a podobně. I vy sami můžete dětem nechat pomalovat stěny kvalitními a hlavně nekýčovitými ilustracemi od nějakého šikovného malíře či ilustrátora. Pokud si na to ovšem netroufáte sami!

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Energie a vyzařování barev v prostoru. Jak vymalovat ložnici nebo pracovnu?