Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Etiketa vykání a tykání. Kdy je vhodné ho navrhnout?

Veronika Tichá

Veronika Tichá

5. 2. 2015

Rozlišování jednotného a množného čísla při oslovování bývá často zdrojem problémů. Jak by to bylo jednoduché, kdyby se u nás nerozlišovalo tykání a vykání jako například v anglicky mluvících zemích. Máte přehled o tom, jaká jsou pravidla tykání a kdy a kým je vhodné ho navrhnout?

Tykání jako výraz přátelství

Tykáme si v rodině, s přáteli, se svými vrstevníky, tykáme dětem a také dalším členům v zájmových organizacích. Tykání někde bývá už i součástí firemní kultury, a to většinou tam, kde jsou si zaměstnanci věkově blízcí. Nabídka tykání představuje ve společnosti výraz přátelství a sympatií. Samotný rituál „potykání“ je snadný, potíž bývá v tom, jak odhadnout vhodnou dobu, kdy přejít od vykání k tykání.

Pokud už si s někým začnete tykat, je dobré na to nezapomenout při příštím setkání. Nemělo by to ale být chápáno jako něco automatického, lidé, kteří se neznají, by si samozřejmě měli vykat, pokud se na tykání nedohodnou.

 Základní pravidlo

Jestliže se často pohybujete ve společnosti, měli byste pamatovat na základní pravidlo – tykání nabízí společensky významnější osoba, tzn. žena muži, starší člověk mladšímu, nadřízený podřízenému. Žena by měla mít právo určovat vývoj společenského vztahu a měla by tedy tykání navrhovat jako první. Snad jen velmi vážený muž má právo navrhnout tykání ženě. Mladší může požádat staršího, aby mu tykal, přičemž on sám zůstane u vykání. K těmto situacím dochází poměrně často a je to v pořádku, tykání je věc vzájemné dohody. Tykání nemusí být každému příjemné, a pokud je nabídnuto proti společenským pravidlům, je možné ho odmítnout.

 Tykání na pracovišti

Jsou profese, ve kterých je tykání naprosto nepřijatelné. Určitým mezistupněm mezi vykáním a tykáním je oslovení křestním jménem doprovázené vykáním. Vždy samozřejmě záleží na konkrétní firmě a pracovnících, zda se na tykání dohodnou. Při tykání si člověka pouštíte více k tělu, vztah na pracovišti se tedy na jednu stranu stává přátelštějším, ale na druhou stranu to může být i problém.

Pokud se nadřízený bude snažit někomu zadat nepříjemný úkol, bude k vám mít díky tykání určitým způsobem blíže než k ostatním, a je možné, že s takovým úkolem přijde za vámi. A může toho být zneužíváno i naopak, třeba když podřízený následkem divokého nočního hýření ráno nevstane do práce a bude předpokládat, že mu to projde.

Ať už si s lidmi kolem vás tykáte nebo vykáte, nemění to nic na tom, že byste k sobě měli být zdvořilí. Slušné vychování a vzájemná úcta by měla být základem v každé kultuře bez ohledu na společenské konvence.

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Etiketa vykání a tykání. Kdy je vhodné ho navrhnout?