Menu
WomanOnly
Domácnost

Fíkus je odolná pokojovka, která čistí vzduch. Jak ho správně pěstovat?

Fíkusy jsou nenáročné na pěstování, proto se skvěle hodí do domu i panelákového bytu. Mezi jejich oceňované vlastnosti patří především odolnost a také schopnost pohlcovat nečistoty ze vzduchu. Pokud se o ně budeme správně starat, budou naši domácnost zdobit po dlouhá léta. Jak správně fíkusy pěstovat, aby prospívaly?

Nejrozšířenější druhy fíkusů

Druhů fíkusů je obrovské množství. Zahrnují fíkusy stromovité, keřovité i převislé. Mezi ty nejoblíbenější se bezpochyby řadí fíkus malolistý, lidově též fíkus benjamin, fíkovník pryžodárný, známý také jako gumovník, fíkus plazivý a fíkus lyrový. Čím jsou zmíněné druhy specifické?

Fíkus malolistý (fíkus benjamin)

Fíkus malolistý (Ficus benjamina) je pravděpodobně nejznámějším druhem fíkusu. Má drobné listy a pěstuje se jako stromek. V bytových podmínkách dorůstá od 20 centimetrů do 2 metrů. Nejčastěji naše domácnosti zdobí fíkus benjamin v kultivaru Kinky, pro který jsou charakteristické světle zelené listy s bílým lemováním.

Fíkovník pryžodárný

Fícus elastica

Ficus elastica

Fíkovník pryžodárný (Ficus elastica), známý též pod označením gumovník či prostě fíkus, je mohutná rostlina s dřevitým kmínkem. Ve své domovině, jíž je Indie, dorůstá do výšky až 30 metrů, nicméně v bytových podmínkách obvykle nepřesáhne 2 metry. Listy gumovníku jsou tmavě zelené, lesklé, tuhé a působí, jako by byly navoskované. Jejich tvar je oválný a na konci přechází do špičky.

Fíkus plazivý

Ficus pumila

Ficus pumila

Fíkus plazivý (Ficus pumila) se pěstuje jako popínavá rostlina, ideálně tedy v závěsné nádobě. Má velké množství drobnějších listů srdcovitého tvaru a dorůstá do výšky cca 25 centimetrů až 3 metrů. Listy tohoto druhu fíkusu mohou být buď sytě zelené, nebo bíle panašované.

Fíkus lyrový

Ficus lyrata

Ficus lyrata

Fíkus lyrový (Ficus lyrata) byl pojmenován podle listů, které tvarem připomínají lyru. Pochází z Afriky a v bytových podmínkách dosahuje výšky kolem 120 centimetrů. Fíkus lyrový je nutné celoročně pěstovat na světlém stanovišti a pravidelně jej rosit, jelikož mu svědčí vlhké prostředí.

Jak pečovat o fíkus?

Pokud jste si již konkrétní druh fíkusu pořídili, je načase vybrat vhodné místo pro jeho pěstování. Fíkusům vyhovuje rozptýlené světlo, a tak je umístíme nejlépe kousek od okna. Druhy s panašovanými listy potřebují světla více, proto je můžeme pěstovat přímo u okna či na zaskleném balkoně.

Teplota vzduchu by nikdy neměla klesnout pod 15 °C. Z tohoto důvodu není vhodné umisťovat fíkusy do místností, ve kterých se přes zimu netopí. Výhodou je, že fíkusům nevadí suchý vzduch, tudíž mohou být i blízko radiátorů a jiných zdrojů tepla. Výjimkou je fíkus lyrový, který naopak vyžaduje vlhké prostředí. Tento druh je proto nutné pravidelně rosit rozprašovačem.

Zalévání a hnojení fíkusu

Aby fíkus prospíval, potřebuje vydatnou zálivku. Zaléváme však až poté, co je zemina zcela suchá. Zálivku nezanedbáváme především v létě a v zimě, kdy se v místnosti topí.

U mladých rostlin bychom neměli zapomínat ani na hnojení. Ideální je používat hnojivo s vyšším obsahem dusíku, který zajistí dostatečné zesílení kmene. Nicméně pokud to s ním přeženeme, riskujeme, že listy budou sice velké, ale porostou daleko od sebe. Z tohoto důvodu hnojíme jen zhruba jednou za dva až tři týdny.

Odlistění a zaštipování fíkusu

Fíkus je na rozdíl od mnoha jiných pokojových rostlin čas od času potřeba odlistit, popřípadě zredukovat. Odlistění se týká hlavně menších druhů a provádí se, abychom získali nové, zdravější listy. U starších rostlin je důvodem také zmenšení příliš košaté koruny. Do stříhání listů se však pouštíme pouze za předpokladu, že je fíkus v dobrém stavu. Listy vždy stříháme tak, aby na větvičce zůstal kousek stopky. Poté rostlinu postavíme na slunce, díky kterému nové lístky narostou rychleji.

Zaštipování je naopak záležitostí větších druhů. Provádíme ho střídavě, nikdy nezastřiháváme celou rostlinu najednou. Důležitá je též pravidelnost, jelikož fíkus brzy opět poporoste. Po každém řezu bude z rostliny vytékat mléčná šťáva. To jednoduše zastavíme mlžením vodou, popřípadě ožehem.

Fíkusy po odlistění nebo ostříhání potřebují o něco méně vody, proto je zaléváme s menší intenzitou.

Přesazování fíkusu

Fíkus musíme ve většině případů přesadit hned poté, co si ho přineseme domů. Obvykle se totiž prodává zasazený v takzvaném transportním substrátu, aby vážil co nejméně. Co nejdříve tedy fíkus přesadíme do dostatečně velkého květináče se zeminou pro pokojové rostliny. Poté přesazujeme každé dva roky na jaře. Starší fíkusy stačí přesazovat jednou za tři až pět let, vždy se řídíme tím, jak moc se rozrostly kořeny. Zároveň při přesazování nezapomene kořeny zakrátit.

Jak fíkus rozmnožit?

Všechny druhy fíkusů se rozmnožují řízkováním. Provedeme šikmý řez a řízek dáme alespoň na dvě hodiny do vlažné vody. Následně ho ošetříme gelovým stimulátorem a zasadíme společně s tyčku, aby měl oporu. Nakonec květináč zakryjeme plastovým sáčkem, čímž vytvoříme ideální mikroklima. Rozmnožování fíkusu bývá prakticky vždy úspěšné.

Choroby a škůdci fíkusu

Nejčastější problém představuje náhlé opadávání listů. Většinou bývá způsobené přílišnou zálivkou, mezi další možné příčiny patří přehnojení, průvan nebo příliš nízká teplota. U fíkusu malolistého je ztráta listů často způsobena změnou prostředí nebo nedostatkem světla.

Dalším problémem může být žloutnutí okrajů listů, které obvykle signalizuje nedostatek živin. Rostlinu tedy začneme pravidelně přihnojovat vhodnými hnojivy v doporučených dávkách. U převislých druhů fíkusů se lze setkat také s kroucením a přesycháním listů. Důvodem bývá příliš suchý vzduch v místnosti, nadměrné množství slunečního záření nebo nedostatečné zalévání.

Pokud jde o škůdce, mohou fíkus napadnout mšice nebo svilušky. Mšice poznáme podle černého zbarvení listů, svilušky zase podle pavučinek na spodní straně listů. Mšicí se zbavíme pomocí speciálního postřiku a jejich výskytu předejdeme zesíleným draselným hnojením. Svilušky nemají rády vlhko, proto stačí fíkus osprchovat a na několik dní zakrýt folií. Svilušky tak brzy vyhynou.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Fíkus je odolná pokojovka, která čistí vzduch. Jak ho správně pěstovat?