Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Flirt nebo sexuální obtěžování? Poznejte rozdíl!

Nejste si jisté zda s vámi kolega, který vám denně skládá komplimenty, pouze neškodně flirtuje, nebo už se jedná o sexuální harassment? Někdy je hranice mezi těmito dvěma situacemi velmi tenká. Proto vám přinášíme několik rad, abyste byla schopná ten malý, ale důležitý rozdíl poznat.

Nedávné aktivity feministek z Velké Británie rozpoutaly velký ohlas celého světa. Myšlenka boje proti sexuálnímu obtěžování se tak dostala mezi širokou veřejnost, a tak vznikla i všeobecná obava, že k němu dochází stále častěji. Možná se tak budeme muset obejít bez každodenních komplimentů od našich kolegů jen pro to, aby náhodou nedošlo k sexuálnímu obtěžování. Chceme však opravdu takto přísná pravidla?

Panika není nutná!

Obavy jsou totiž ve většině případů přehnané. Feministky jednoduše chtějí, aby se zacházelo stejně s muži, jako se ženami. A to ve všech ohledech! Tudíž se jim samozřejmě nelíbí, pokud je muži obdivují a skládají jim komplimenty pouze kvůli jejich kráse, zdá se jim to totiž diskriminující. Nezdají se vám tyto protesty příliš přecitlivělé a radikální?

Samozřejmě pokud jste vnímána pouze jako sexuální objekt, jste konfrontována s agresivními a sexuálně motivovanými výkřiky, nebo se bojíte chodit po ulici kvůli obtěžujícím pohledům, měla byste se bránit! Časy, kdy ženy byly pouze hezké doprovody svých manželů jsou totiž dávno pryč!

Ptejte se sebe sama, rozhodněte a případně neváhejte jednat!

Pokud jste tedy na pochybách, můžete se ujistit pomocí těchto jednoduchých příkladů, jestli opravdu jde o sexuální obtěžování.

 1. Muž, který s vámi v práci flirtuje neprojevuje žádný zájem o váš kariérní růst, nebo o vaše úspěchy.

2. Jesliže s vámi dotyčná osoba mluví, cítíte se nepříjemně, znepokojeně nebo dokonce vystrašeně.

3. Protějšek je zaujat pouze vaším tělem a atraktivitou a komplimenty skládá zásadně na tato témata a vyžaduje fyzický kontakt, který není na místě.

4. Při pohovoru se cítíte být pod tlakem sexuálního napětí ze strany potenciálního zaměstnavatele.

5. Do práce již raději nenosíte sukně nebo přiléhavé topy. Vaši kolegové by to totiž náležitě okomentovali.

Jestliže jste na některou z otázek odpověděla ano je možné, že jste se stala obětí sexuálního obtěžování!

Nebojte se bránit!

Jestli tedy máte pocit, že jste obětí sexuálního obtěžování, neváhejte a jednejte! V dnešní době máte hned několik možností, jak reagovat. Tou prvotní by mělo být upozornění přímo dotyčnému kolegovi, že je vám jeho chování nepříjemné. Pokud však vaší žádosti nevyhoví obraťte se se stížností na svého zaměstnavatele. Ten by měl daný problém vyřešit.

Pokud se však stane, že jste sexuálně obtěžovaná ze strany svého zaměstnavatele, budete se muset obrátit na úřad práce. Tento institut by měl vše přezkoumat a donutit zaměstnavatele k nápravě chování.

Jste-li i nadále pod tlakem harassmentu nezbývá, než podat žalobu u soudu. Toto krajní řešení ovšem využívejte opravdu jenom pokud všechny ostatní prostředky selžou. Nejen, že je tato metoda finančně náročná, ale také zdlouhavá a váš problém by se mohl táhnout léta.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Flirt nebo sexuální obtěžování? Poznejte rozdíl!