Menu
WomanOnly
Zahrada

Fuchsie – šťavnatá květinová ozdoba na letní zahradu i na talíř

Fuchsie je oblíbenou dvoubarevnou květinou. Určitě znáte pojem fuchsiová barva, která je odvozená právě od základního druhu fuchsie. Tuto rostlinu lze zasadit do závěsných květináčů, zahradních záhonů, i do truhlíků na okno. Sice jsou fuchsie trochu náročnější na pěstování, ale pokud se o svou fuchsii řádně postaráte, bude vám kvést a růst po celé letní měsíce. Jak na ni? A víte, že si z ní pak můžete vyrobit i jedlou pochoutku?

Původ fuchsií

Fuchsie mají vzhled keře, případně i liány. Pocházejí převážně ze Střední a Jižní Ameriky, kde je opylovávají kolibříci. Poprvé byly zaregistrovány francouzským botanikem Charlesem Plumierem, který je objevil v Karibiku. Rozhodl se pojmenovat rostlinu po německém botanikovi z předchozího století, Leonardu Fuchsovi.

Dnes je známo více jak sto druhů fuchsií a můžete si vybrat až z dvanácti tisíc pěstitelských kultivarů, které nabízí množství barevných variant. Existuje dokonce i strom fuchsie, který vypadá jako planě rostoucí rostlina. Zvlášť oblíbenou fuchsií je fuchsie šeříková, někdy nazývaná vzpřímená, která je mrazuvzdorná a nemusíte ji tak na zimu schovávat a přehnaně o ni pečovat.

Begonie jako pokojovka i zahradní rostlina. Jak ji vypěstovat krok za krokem?

Umístění fuchsií je zásadní

Prvním důležitým krokem je vybrat vhodné místo, kam fuchsii umístíte. Důležitý je pro ni alespoň částečný stín. Fuchsie má ráda trochu slunce, ale nikoli plné. Upřednostňuje místa, která jsou spíše chladnější a vzdušnější. Vyvarujte se proto umístění rostlin na jižní světovou stranu. Většina fuchsií totiž není tak odolná, aby vydržela přímé polední slunce. Volte také podle barvy – pokud mají světlé květy, upřednostní místo bez přímých slunečních paprsků. Jestliže jsou květy spíše tmavé, bude se jim dařit na světlém stanovišti.

Jak pěstovat fuchsii

Zalévání a rosení

Důležitý je střídmý přísun zálivky. Dejte si pozor na nepřelití kořenů, které pak mohou začít hnít. Zároveň je ale důležité udržovat půdu neustále vlhkou, jinak vám fuchsie příliš nepokvete. V tropických dnech ocení, pokud ji budete rosit, má totiž raději vlhčí vzduch. Pokud vám přece jenom začne shazovat květy i listy, došlo k vyschnutí kořenového systému a jejímu přehřátí.

Když se blíží zima, a s ní první mrazy, měli byste ji chránit netkanou textilií. Pokud ji máte vysazenou na zahradě, můžete ji ochránit mulčí. V zimě ji zaléváme jednou za dva či tři týdny trochou vody. Hlína by měla být lehce vlhká, ale zároveň by neměla v misce stát voda. Ke konci zimy postupně zvyšujte přísun vody, neboť se pak začne připravovat na vegetační období.

Hnojení fuchsií

Fuchsii byste měli hnojit dvakrát týdně, s výjimkou pozdního léta. Od září již začněte stahovat hnojivo až do zimy. Během zimy pak bude ve vegetačním klidu. Hnojivo by mělo být vícesložkové, má ráda vzdušnou půdu s kyselejším pH, proto zvolte raději hnojivo s větším podílem dusíku.

Ořezávání a stříhání

Fuchsie po zimě ořežte a staré stonky odstraňte. Fuchsie můžete také standardně pěstovat s trochou dodatečného prořezávání, které výrazně zlepší jejich vzhled. Průběžně odstraňujte suché listy a větévky, mají totiž tendenci šířit plísně na zdravé části.

Fuchsie pak ořezáváme i před zazimováním, neboť nejvíce květů pak vyraší právě na nových výhonech. Krátíme fuchsie asi o jednu třetinu, odstraníme všechny odumřelé větvičky a listy, abychom zajistili co největší obnovu celé květiny před vegetačním klidem. Na jaře pak již může květina investovat energii do nového růstu.

Petúnie zkrášlí parapet i balkon. Jak se o ně starat, aby dlouho vydržely?

Řízkování fuchsií

Vyberte si zdravé stonky, ustřihněte je v délce asi 10cm a odstraňte přebytečné listy. Následně řízky ponořte do vody a do několika týdnů by vám měly zakořenit. Uchovávejte je na teplém okenním parapetu mimo přímé sluneční světlo. Potom je můžete zasadit do substrátu a již s nimi zacházet jako s klasickými fuchsiemi.

Zazimování

Předem si promyslete, zda budete fuchsii během zimy zazimovávat. Venkovní keříky jsou často mrazuvzdorné a stačí obklopit kořenový systém mulčí, přikrývat netkanou textilií, popřípadě zakrýt chvojím. Co se týče fuchsií v květináčích, je dobré popřemýšlet o úschově na chladném a stinném místě, nejlépe někde uvnitř. Přezimovat klasické fuchsie venku je spíše risk, neboť jsou citlivé k namrzání a proto je dobré je přemístit ještě před prvními mrazy.

Vhodné místo na přemístění je skleník, garáž či kůlna, popřípadě i sklep. Při přezimování fuchsie nevyžadují mnoho světla. V místnosti by měla být stabilní teplota v rozmezí 5-10 stupňů Celsia. Pokud bude v místnosti příliš teplo, rostliny mohou začít předčasně růst, což naruší jejich vegetační období a mohou být následně zesláblé.

Zaléváme střídmě, jednou za měsíc by mělo stačit. Nicméně čas od času je zkontrolujte a nenechte je úplně vyschnout. Přezimování rostlin můžete ukončit po posledním mrazu. Seřízněte je, přesaďte je, zalévejte podle doporučení a sledujte, jak se znovu obnovuje jejich kvetení.

Přesazování

Přesazovat fuchsii je nutné každý rok, aby se neustále obnovovaly živiny v půdě. Nejlepší doba na přesazení je na začátku jara, tedy v březnu až do poloviny dubna. Vyklopte je z květináčů a pokud tam jsou uschlé či poškozené kořeny, odstraňte je. Následně je zalijte a ostříhejte. Při přesazování lze ze sestříhaných fuchsií vytvořit řízky. Jak na to, jsem popisovali výše.

Vašim fuchsiím se nedaří?

Většina fuchsií nepotřebuje mnoho slunečního svitu a jeho nadbytek jí škodí. Pokud shazuje květy a listy, potřebuje fuchsie více stínu. Pokud rostlina roste pomalu, možná bude zase potřebovat trochu více slunce. Bez ohledu na sluneční svit pak většina fuchsií nemá celkově ráda velmi teplé prostředí. Uchovávejte je proto v chladnějším prostoru, zvláště pokud jsou v květináči, kde mají tendenci rychle vysychat.

Možní škůdci fuchsií

Pravidelně byste měli fuchsii kontrolovat, zda neobsahuje škůdce. Pokud jsou fuchsie něčím napadené, nejčastěji je to způsobeno právě špatným umístěním či jiným nevyhovujícím pěstováním.

Pelargonie nezdobí jen terasy a balkóny. Jakými účinky mohou překvapit?

Svilušky

Jedná se o drobný hmyz sající šťávu, jemuž se daří v horkých a suchých podmínkách. Způsobuje žloutnutí, usychání a opadávání listů. Fuchsie na sobě bude mít drobné roztoče o délce kolem 0,5 mm na spodní straně listů. Nebo také může mít listy, které jsou skvrnité a zažloutlé.

Nastříkejte napadené listy zahradnickým olejem nebo insekticidním mýdlem. Účinná je také síra a sirné roztoky, ale rozhodně je nepoužívejte na likvidaci škůdců v letních dnech, květiny tím spálíte.

Houbové onemocnění

Jedná se nejčastěji o rez vrbicovou, která se šíří větrem. Vlhké podmínky zvyšují pravděpodobnost houbového a plísňového onemocnění, a spolu s nedostatkem světla pak budou vaše fuchsie zakrnělé. Napadené květiny mají červenohnědé skvrny na horním povrchu listu s oranžově hnědými puchýřky na spodní straně.

Co s tím? Rostliny prořezejte, abyste zvýšili ventilaci a snižte zálivku. Odstraňte infikované listy na místo, kde se rez nemůže větrem opět rozšířit. Pokud tento postup nepomůže, využijte postřik fungicidem.

Třásněnky

Třásněnky sou drobným savým hmyzem o velikosti 1-2 mm s úzkým tělem. Probodávají rostlinné buňky, což způsobuje stříbření listů. Živí se poupaty a květy, čímž hnědnou okvětní lístky. Fuchsie na sobě bude mít trus a viditelné škůdce, postříbřené listy a napadené okvětní lístky.

Použijte žluté lepkavé pasti ke sledování přítomnosti třásněnek. Pro jejich likvidaci občas květinu prořezávejte a likvidujte postižené listy a květy. Během horkého počasí dochází k mnoha opakovaným invazím tohoto hmyzu, takže se vyplatí pravidelná kontrola. Postříkejte insekticidním mýdlem nebo zahradnickým olejem, pokud potíže přetrvávají.

Molice

Molice jsou dalším škůdcem sajícím mízu, kvůli kterému pak žloutnou listy. Často také molice podporují plísňové onemocnění, kterému se daří ve vlhkých a teplých podmínkách. Na spodní straně listů se bude nacházet drobný bílý hmyz o délce asi 1,5 mm.

Opět na likvidaci použijte žluté lepivé pasti ke sledování aktivity molic. Pro kontrolu těchto škůdců zničte postižené listy a aplikujte insekticidní mýdlo nebo olejový sprej.

Fuchsie do salátů

Možná vás to překvapí, ale fuchsie nejsou jedovaté a dokonce jsou jejich květy jedlé. Často se využívají do salátu jako tzv. jedlé květiny. Pro pěstování fuchsií na květy se nejvíce hodí například fuchsie chilská s chutí hroznů, fuchsie ohnivá zase chutná po citronu. Nejintenzivnější chuť mají tmavé květy. Z plodu fuchsií se dokonce vyrábí i džem.

Zdroje: floranazahrade.cz, gardenersworld.com/grow, gardenersworld.com/cut, gardenersworld.com/care, abecedazahrady.dama.cz, fuchsie-buchlovice.eu, zahrada.bydleniprokazdeho.cz

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Fuchsie – šťavnatá květinová ozdoba na letní zahradu i na talíř