Menu
WomanOnly
Historie módy

Historie a cena módy: Jak se během minulého století změnila a jaká je dnes?

Komerční sdělení

Komerční sdělení

28. 12. 2021

V tomto článku se podíváme na to, jak se trendy móda stala dostupnou pro široké spektrum zákazníků, a jak je možné nakupovat ve 21. století výhodně přední módní značky. Dále se čtenář seznámí s historií módy 20. století až po současnost. 20. století je plné důležitých milníků v módním průmyslu, kdy se třeba sukně čím dál více zkracovaly a byly vynalezeny nové doplňky a módní materiály.

Trendy móda dostupná pro všechny

Dnešní cenová a fyzická dostupnost oblečení je naprosto unikátní. Zatímco v roce 1900 si průměrná americká rodina vydělala 750 USD za měsíc, přibližně 15 procent si nechali na nákup oblečení. Pro větší představu dodejme, že například dámské šaty stály okolo 15 USD.

Na české poměry to můžeme přepočítat jako průměrný měsíční příjem 30000 Kč, a šaty by stály okolo 7200 Kč. Obchody s dostupným a levným oblečením se začaly objevovat od sedmdesátých let v USA a v devadesátých letech již existovaly módní řetězce s levnou módou po celém světě.

Ve dvacátém prvním století jsme svědky nových trendů, které jsou spojené s globalizací a využíváním nových technologií. Módu za výhodné ceny si tak zákazník může vybírat také z pohodlí svého domova a rozmanité slevové portály navíc nabízejí k nákupu online zajímavé slevové kódy a slevy. Velké slevové kampaně v minulém století se již také rozjely, ale online portály nabídku výhodných nákupů ještě zpestřily.

Na slevových portálech zákazník objeví rozmanitý svět báječných slev na aktuální módu a poslední trendy oblečení předních tuzemských a zahraničních značek. Astratex nabízí slevy až 50 % na spodní prádlo, zatímco Lindex nabízí slevy až 70 % na přední švédskou značku s oblečením pro dámy a děti.

Slevové kódy jsou dostupné zdarma a jedná se o řadu číslic nebo písmen, které zákazník uplatní při vložení zboží do online nákupního košíku. Slevové kódy vznikly na přelomu 20. a 21. století v USA souběžně s vývojem e-commerce a na začátku tohoto milénia se staly oblíbeným způsobem, kterým mezinárodní portály s elektronickým obchodem nabízejí výhody pro své zákazníky.

Dámské oblečení 20. století

Stejně jako ceny a dostupnost nových trendů se během posledních 120-ti let vyvíjela i estetika a zvyky ohledně odívání. Kolem let 1900 byly ženy zvyklé nosit dlouhé šaty a nohy jim ze společenských důvodů nesměly být vidět. Od roku 1910 do dámských šatníků vstoupily hobble sukně, ve kterých bylo těžké se hýbat. Přelom v dámském odívání přišel s první světovou válkou, kdy se začalo hledět na praktičnost.

Moderní podprsenka, podobná těm, které nosíme dnes, byla vynalezena v roce  1913. Mary Phelps Jacob k tomu využila dva kapesníky, které propojila stuhami. Během dvacátého století se také zkrátily kalhotky a některé ženy začaly nosit slipy. To je veliký rozdíl oproti devatenáctému století, kdy kalhotky končily až pod koleny.

Velká změna přišla kolem roku 1925, kdy se začaly nosit sukně po kolena a ženy byly poprvé nesouzeny za své odhalené nohy. Navíc během druhé světové války nebylo peněz nazbyt, a kvůli nedostatku materiálu se sukně dále zkracovaly. Rok 1925 je také silně ovlivněn populárním tancem Charleston, kterému se začaly přizpůsobovat oděvy. Charleston začaly doplňovat šifonové šaty na úzkých ramínkách v pestrých barvách  a rozmanitých střizích. Doplňují je dlouhé korálovité šperky, kabelky se střapci a třásněmi.

Další milník v dámské módě představuje rok 1946, kdy byly vynalezeny první bikiny. V tomto období se také začal používat nylon, vinyl a polyester, čímž se pomalu ale dlouhodobě začaly snižovat  náklady na výrobu látek. Sedmdesátá léta jsou typické pestrými barvami, džínovinou, uvolněnými střihy, šátky ve vlasech či košilemi s rozhalenkou. Vstupem do 21. století elegance lehce vstoupila do pozadí,  šaty jsou nahrazeny pohodlnými džínami a klasickými topy.

Přestože dnes je móda velmi pestrá a kombinuje styly a prvky z různých období, šaty a sukně poklidně žijí s džínami, a každá žena má volbu si vybrat to oblečení, ve kterém se cítí pohodlně, nejde popřít, že se móda za posledních 120 velice proměnila od povinné elegance do lehké ležérnosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Historie a cena módy: Jak se během minulého století změnila a jaká je dnes?