Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Hortenzie na zahradě i v květináči: Jak je pěstovat a na co si dát pozor?

Krása rozkvetlých hortenzií dokáže potěšit naše smysly a zlepšit nám náladu. Keříky modrých květů zdobí nejednu zahradu. Pokud jste se i vy rozhodli pěstovat hortenzie, poradíme vám, kdy sázet hortenzie do půdy a na co při péči o tyto nádherné rostliny dávat pozor.

Kdy sázet hortenzie?

Pěstování hortenzií není složité, ale vyžaduje zahrádkářské zkušenosti. Keříky hortenzií si můžete pěstovat na zahradě, zejména na místech, kde je polostín a spíše kyselejší půda s pH 5–6,5. Hortenzie nemají rády stín, ale ani přímé slunce – přes léto však slunce snesou. Nádherné hortenzie jsou potěchou pro oči – září všemi barvami, od bílé, přes klasickou modrou, až po růžovou nebo fialovou. Vyberte si takovou odrůdu, která se vám líbí a směle do toho!

Se sázením hortenzií do půdy můžete začít na jaře nebo na podzim. Důležité je dodržet podmínky, které hortenzie ke svému životu potřebují. Pro pěstování hortenzií si připravte směs kompostu, rašeliny a jílu nebo písku. Důležitá je zemina zvaná mórovka, která připomíná rašelinu a je kyselá tak, jak hortenzie potřebují. Určitě se o vhodném substrátu pro pěstování hortenzií poraďte u pěstitele nebo v zahradnictví. Každá odrůda hortenzie totiž vyžaduje jiné zacházení a jinou půdu. Určitě si dávejte pozor na vápník, ten hortenzie nesnáší. Důležité tedy bude vyhnout se vápenatým hnojivům a tvrdé vodě při zalévání.

Jak daleko od sebe sázet hortenzie?

Při sázení hortenzií vypěstovaných ve skleníku nebo v květináči do půdy dodržujte rozestupy nejméně dva metry. Keříky hortenzií mohou být až metr a půl široké a dva metry vysoké. Některé odrůdy hortenzií mohou být ještě rozlehlejší. Snažte se o to, abyste keříky hortenzií kvůli nedostatku místa nenechali vyrůstat ve stínu, jejich barva by potom byla příliš bledá. I když se barva hortenzií mění v závislosti na podmínkách pěstování, syté barvy dosáhnete jedině s dostatečným množstvím vody, dostatkem slunečního záření a díky dobré kyselosti půdy.

Při sázení hortenzií vždy záleží na tom, jaký druh hortenzie chcete pěstovat, pro každý keřík platí jiná pravidla, proto se nedá zase tak úplně stanovit stoprocentní pravidlo, jak daleko od sebe sázet hortenzie, které bývají různě veliké.

Hortenzie: Doba květů a zalévání

Přes léto hortenzie potřebují hodně vody, proto je důkladně zalévejte, ke konci srpna už ale zálivku určitě omezte. Pokud si budete chtít hortenzie přihnojit, hnojte pouze před začátkem květu na jaře a v průběhu růstu hortenzií. Během této doby stačí, když budete hortenzie hnojit dvakrát do měsíce. Hortenzie kvetou již od března až do července. Některé odrůdy kvetou také v září, například růžová Mousmee.

Odkvetlé květy hortenzie zastřihujte buďto ihned, anebo je můžete zastřihnou až na jaře před dalším rozkvětem. Na zimu potom chraňte kořenový obal rostliny před mrazem, který můžete přihrnout větším množstvím rašeliny nebo chvojí. Přes zimu už hortenzie nezalévejte.

Hortenzie – pěstování ze semínek v květináči

Hortenzie můžete pěstovat i ze semínek. I když jde o poněkud složitý proces, přesto není nemožné pokusit se vypěstovat si hortenzie ze semínek v květináči. Existuje mnoho druhů hortenzií, z nichž nejvhodnější pro pěstování v květináči je asi hortenzie velkolistá. Okouzlit vás také může hortenzie na kmínku v květináči, kterou si můžete přinést rovnou ze zahradnictví domů.

Hortenzie v květináči je vhodné pravidelně přesazovat a před každým květem a po odkvětu hortenzie trochu seříznout. Dbejte na pravidelnou zálivku a vhodné umístění rostlinky s dostatkem slunce. Velký pozor je třeba dávat na první mrazíky, pokud hortenzie pěstujete v květináčích na balkoně nebo na terase. Již před prvními mrazíky hortenzie přemístěte do místnosti, kde je alespoň 6 – 8 °C, avšak kde je také dostatek světla. V této době hortenzie zalévejte minimálně, jen natolik, aby vám zcela nevyschl kořenový obal rostliny.

Množení hortenzií řízkováním

Hortenzie můžete množit pomocí řízkování. Řízky z ještě nekvetoucích mladých rostlin je vhodné zasadit do připravené kyselé půdy, kterou tvoří směs rašeliny a písku. Do tří týdnů by měly zakořenit. Ideální doba k řízkování je na jaře – v průběhu března a dubna.

Hortenzii žloutnou listy – škůdci a nedostatek železa

Při pěstování hortenzií si také dávejte pozor na škůdce. Při nevhodných podmínkách a příliš teplém a vlhkém prostředí se mohou objevit plísně, svilušky a mšice. Pokud vám začnou žloutnou listy, může to být také příznak nedostatku železa v půdě, které hortenzie, na rozdíl od vápníku, potřebují! Tento problém někdy vyřeší lidová rada – zapíchnutí železného předmětu, například tyče, do půdy.

Substrát pro modré hortenzie musí být kyselý

Květy hortenzií mívají různou barvu, přičemž základní barva je bílá. Pokud chcete mít krásně modré hortenzie, při jejich pěstování platí jedno základní pravidlo. Čím více kyselá bude půda, ve které budete hortenzie pěstovat, tím více budou květy hortenzie modré. V méně kyselých půdách vám bude hortenzie kvést spíše růžově.

Hortenzie latnatá a další druhy hortenzií

Pojďte se seznámit s různými druhy hortenzií, které se můžete rozhodnout pěstovat na vaší zahradě. Nejznámějším druhem je asi hortenzie latnatá, ale třeba také hortenzie velkolistá či hortenzie stromečkovitá. Každý druh hortenzie má jinou barvu a tvar květů. Také podmínky pěstování a nároky na stín, slunce či vodu se u hortenzií mohou lišit. Z méně známých druhů hortenzií je to například hortenzie Sargentova, hortenzie dubolistá nebo hortenzie drsná.

Pnoucí hortenzie: Pěstování popínavé hortenzie

Existuje také popínavý druh hortenzie – hortenzie popínavá, která dokáže obrůstat plochy až do rozsahu osmi metrů. Ráda se rozrůstá na skalkách, zdech, stromech či plotech. Vyhovují jí i více stinná místa, ale má také vyšší nároky na zalévání. Kvete od června do srpna.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Hortenzie na zahradě i v květináči: Jak je pěstovat a na co si dát pozor?