Menu
WomanOnly
Hubnutí

Hubněte chytře a efektivně i bez drsných diet a litrů potu

Veronika Tichá

Veronika Tichá

21. 4. 2015

Držíte drastické diety, denně mučíte své tělo v posilovně a stále nevidíte žádné výsledky? Marně přemýšlíte, co děláte špatně, přestože hlady skoro šilháte a vyčerpáním se neudržíte na nohou? Hubnout musíte především hlavou!

Hubněte s rozumem

Zdravý životní styl, vysněná postava, pocit uspokojení a tělo pracující tak, jak má – to patří mezi cíle, kterých by chtěl dosáhnout snad každý. Málokdo si ale uvědomuje, že jich nedosáhneme, když se budeme snažit jen částečně nebo když budeme podvádět sami sebe.

Stovky reklam vychvalují až do nebes zázračné stroje a odtučňovací nápoje, díky kterým jako mávnutím proutku zhubneme, a mnoho z nás jim slepě věří. Jelikož trvalé zhubnutí je běh na dlouhou trať, spousta z nás se snaží najít jednodušší cestu k tomuto cíli. Ovšem úplné vyřazení některých potravin nebo dření do úmoru vede jen ke krátkodobým výsledkům a mnohdy i zdravotním potížím.

Jen dlouhodobá snaha nese ovoce

Překvapivě vysoké procento lidí se raději krátce potrápí, než aby ve cvičení a správném stravování našli svůj nový koníček. Není potom výjimkou, že si ženy odpírají sladkosti, tráví hodiny v posilovnách a stresují se, že celý proces nejde tak rychle, jak by si představovaly. Pořád si ale neuvědomují, že když budeme ve stresu my, bude ve stresu i naše tělo a bude si ukládat tukové zásoby na horší časy.

O vlivu psychiky na cvičení hovoří i přední český výživový poradce Petr Havlíček: „Psychika při snaze zhubnout je to nejdůležitější. Všechno začíná v hlavě, člověk musí vědět, co chce a proč to chce, musí vědět, proč se mu to nepovedlo, to znamená, že hlavu je potřeba podporovat cvičením a správnou stravou.“

Všeho s mírou

Správná cesta tedy nevede skrze chroupání mrkve ani skrze tvrdohlavé trápení břišního svalstva. Nejdůležitější zásada, kterou bychom měli dodržovat, zní „všeho s mírou“! Pokud máte chuť na sladké, dopřejte si kousek čokolády, pokud jste unavené, odpočiňte si.

Pokud se dáte do cvičení, neočekávejte výsledky hned a necvičte tak náruživě, dokud neodpadnete, je třeba si síly rozložit. Jednou z hlavních chyb, kterou mnoho lidí dělá, je ta, že se snaží maximalizovat svůj výkon za minimum času. Během hodiny cvičení jsou pak schopni cvičit všechny problémové partie s kardio cvičením dohromady. Stejně tak je naprosto k ničemu trávit ve fitness centru každý den. „Tělo by mělo alespoň dva dny v týdnu odpočívat, proto bych doporučil cvičit zhruba 5 x týdně a opět si to nakombinovat s dalšími aktivitami“, dodává Havlíček.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Hubněte chytře a efektivně i bez drsných diet a litrů potu