Menu
WomanOnly
Domácnost

Hyacinty ozdobí zahradu na jaře, sázejte je ale už teď

Adéla Beranová

Adéla Beranová

20. 9. 2014

Hyacinty se stejně jako tulipány nebo krokusy vysazují už na podzim. Právě teď je ideální doba se do toho pustit. My vám poradíme jak na to, která půda je vhodná a jak se o hyacinty starat.

Hyacinty pěstujeme už od 16. století

Oblíbená jarní cibulovina byla do střední Evropy dovezena ze Středomoří už v 16. století. Hyacinty bohužel nedosáhly u pěstitelů takové obliby jako narcisy a tulipány, přitom na jarní zahrádce vypadají stejně krásně. Dřívě měly květy jen modrou barvu, dnes kvetou hyacinty prakticky ve všechn pastelových barvách. Jejich nespornou výhodou je snadná možnost rychlení a příjemná vůně květů.

Kam sázet cibule hyacintů

Hyacinty se vysazují na slunné stanoviště do lehčí a prospustné půdy s vyzrálým kompostem. Cibule sázíme do hloubky zhruba 12 až 15 cm, asi 10 až 16 cm daleko od sebe.

Cibule hyacintů je dobré sázet v září nebo i později, lépe totiž zakořeňují při nižších teplotách. Rostlina na venkovním záhonu většinou dlouho nevydrží, už ve druhém roce po výsadbě méně kvete. Květiny můžeme ale pěstovat i doma jako pokojovou rostlinu na okenním parapetu.

Po odkvětu

Když hyacinty odkvetou, květy odstraňte, rostlina by se zbytečně zatěžovala tvorbou semen. Pak cibule vyjměte z půdy, očistěte a můžete je skladovat v suchém a telplejším prostředí. Cibuli lze sice ponechat po odkvetení v zemi, ale květ bude každý rok menší, až roslina zanikne.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Hyacinty ozdobí zahradu na jaře, sázejte je ale už teď