Menu
WomanOnly
Rodina

Hyperaktivní dítě. Jak se mění příznaky v průběhu života?

Redakce

Redakce

25. 2. 2014

Máte doma dítko, které u ničeho dlouho nevydrží, často zapomíná, je nepozorné a roztržité? Má potíže s učiteli a spolužáky? Při učení mu dělá problém se soustředit a rychle se unaví? Pokud jste odpověděli na většinu otázek ano, měli byste zpozornět.

Hyperaktivita bývá často spojená s poruchou pozornosti a označuje se zkráceným názvem ADHD. Příznaky hyperaktivity se častěji objevují u chlapců, naopak dívky postihuje spíše porucha pozornosti. Někteří odborníci tvrdí, že hyperaktivita se projevuje již před narozením, když se dítě nadměrně pohybuje ve vašem bříšku.

Batolecí věk

Příznaky hyperaktivity se liší podle věku dítěte. Jestliže máte doma batole, možným příznakem může být například neklid dítěte, nebo jeho nevyrovnaný vývoj. Tyto děti často nejdříve umí lézt než sedět, dříve začnou mluvit než chodit a musíte ho nadměrně hlídat, aby si neublížilo a nezpůsobilo si úraz.

Předškolní děti

Předškolní děti s touto diagnózou jsou hodně živé, vyžadují vaši neustálou pozornost, nechtějí se zabývat aktivitou, kterou po nich okolí chce, raději by si hrály, šplhaly, běhaly.

Děti školou povinné

Nejčastěji se hyperaktivita projeví s nástupem do školy. Ve školním prostředí a při rostoucích nárocích na dítě  se výrazněji projeví poruchy soustředění.  Dítě ale není schopno soustředit se na látku, nepřidá mu ani to, že je neustále káráno a napomínáno, jak ze strany rodičů tak učitelů.

Puberta

Hyperaktivita se zmírňuje s příchodem puberty, ale dítě může být stále nevytrvalé, nespolehlivé, může pociťovat deprese a úzkosti.

Možná ve vás vzklíčí pocit klidu, že je dítě již zdravé, ale pozor, studie odborníků dokazují, že až u 80 % dospívajících projevy přetrvávají a více jak polovina dětí trpících touto poruchou může mít některé příznaky až do dospělosti.

Produktivní věk

V dospělosti mohou mít potíže v pracovním životě, mohou zapomínat na termíny, nejlepší organizátoři z nich také nejsou. Dle odborníků mají tyto osoby sklony ke zneužívání návykových látek a alkoholu.

Nepropadejte beznaději

Pokud jste v řádcích výše poznali vaše dítko, nepropadejte zoufalství. ADHD je porucha, kterou trpí až 10% populace. Naštěstí existuje spousta psychologů, psychiatrů a terapeutů, kteří vám dokáží pomoci. Rozhodně dítě nediagnostikujte sama, vždy navštivte odborníka. Ten vám dá i odborné rady, jak s dítětem pracovat a jeho hyperaktivitu zmírnit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Hyperaktivní dítě. Jak se mění příznaky v průběhu života?