Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Imunoterapie: Způsob, jak léčit rakovinu?

Alena Zelová

Alena Zelová

11. 6. 2014

Rakovina! Tuto diagnózu slýchá z lékařových úst stále více pacientů. Rakovina plic, tlustého střeva, prsu, dělohy, kůže. Na věku ani pohlaví nezáleží, nemoc si bohužel nevybírá. Jednou z možností léčby je imunoterapie. 

Krutá nemoc, která dokáže radikálně změnit život. Jedním ze způsobů, jak bojovat s rakovinou je imunoterapie, biologická léčba nádorových onemocnění, která využívá k dosažení svých cílů imunitní systém postiženého organismu.

Jak to funguje/nefunguje?

Do těla jsou dodávány látky pomocí vakcín nebo transfúze, které mají za úkol nastartovat imunitní systém tak, aby zneškodnil cizí látky v těle, tedy i nádor. Problém je však v tom, že nádory jsou mutací vlastních buněk, proto tato léčba často selhává.

Objevují se i zázračné masti

V posledních letech se na trhu objevily masti, které obsahují látky povzbuzující imunitní systém. Tyto masti a krémy lze bezbolestně aplikovat, a následně lze pozorovat zlepšení, budeme-li mít štěstí. Dalším způsobem jsou injekce, které vpichují obdobnou látku pod kůži. Efekt je podobný jako u krémů.

Pomocí imunoterapie se léčí nejen rakovina, ale řada dalších onemocnění – alergie, problémy s močovými cestami nebo se také využívá v dermatologii.

Cesta k biologické léčbě rakoviny

Vědci se snaží o biologickou léčbu, tudíž hledají látky přírodního rázu. Takovými hledanými organismy jsou zázračné houby lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum) a Agaricus subrufescens. Vědci hledají biologické látky, které budou mít imunostimulační aktivitu.

Imunoterapie se stále vyvíjí a má před sebou ještě dalekou cestu, dalo by se říci, že je v plenkách, přesto se jeví jako jeden z možných způsobů, jak léčit rakovinu. Jedná se o léčbu, která je dlouhodobého rázu, a výsledky nejsou pokaždé úspěšné. Přesto imunoterapie je výzvou pro řadu vědců.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Imunoterapie: Způsob, jak léčit rakovinu?