Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Inkontinence a cestování. Nezůstávejte zbytečně doma

Adéla Beranová

Adéla Beranová

27. 6. 2014

Moc se o tom nemluví, ale problém dysfunkce dolních cest močových se týká téměř čtvrtiny žen po čtyřicítce. Akutní a nepřekonatelné nucení k močení znamená velký stres a často ovlivní i každodenní život. Velkým problémem jsou pro tyto ženy jakékoli cesty, a tedy i dovolená.

 

Inkontinencí trpí zejména ženy starší padesáti let, ale může trápit i mnohem mladší pacientky, stejně jako muže. Nejvíce případů zaznamenávají lékaři u žen po menopauze. Hyperaktivní močový měchýř se vyznačuje akutním nucením k močení, které lze jen těžko oddálit. Nemusí ho ale nutně provázet únik moči. Problém se pak opakuje až osmkrát denně a komplikuje ženám život.

Cestování autobusem – nepřekonatelný problém?

Pro většinu z nás je cestování autobusem jen několik nudných hodin v autobuse, pro pacienty s hyperaktivním močovým měchýřem to může být nepřekonatelný problém. Pokud autobus nemá toalety, požádejte v případě potřeby řidiče o zastavení. Můžete se klidně se svým problémem svěřit delegátovi, aby s případnými zastávkami navíc počítal.

Sexuální život v troskách

Je alarmující, že více než polovina lidí postižených inkontinencí nikdy nenavštívila lékaře. Nemoc přitom může komplikovat i partnerské soužití a sexuální život. Vztahu neprospívá ani neustálý stres a strach ze společenského ponížení. Pacienti ztrácejí sebevědomí a sebedůvěru a to se podepisuje výrazně na jejich celkovém stavu.

Při problémech s akutními stavy je navíc potřeba plánovat veškeré denní aktivity tak, aby si pacient mohl v případě potřeby kdykoli dojít na záchod. Mnoho žen se bojí vyrazit kamkoli do neznámého prostředí, natož vyrazit na delší vzdálenost.

Léčba existuje, nestyďte se zeptat!

Hyperaktivní močový měchýř umí lékaři účinně léčit. Důležité je správně určit diagnózu, k tomu je třeba užitečné, když si pacientky vedou takzvaný mikční deník. Píší si poznámky týkající se frekvence močení a množství moči.

Prvník krokem při léčbě inkontinence je úprava životního stylu, redukce hmotnosti a posílení svalů pánevního dna. Pacienti také užívají anticholinegirka, léky, které uvolňují svaly močového měchýře, a tím se problém zmírní nebo zcela odstraní.

Každá žena může svůj problém řešit se svým praktickým lékařem, gynekologem nebo urologem, ale využít může i specializované urologické ambulance.

Káva, obezita ani deprese nepomáhá

Příčin vzniku hyperaktivního močového měchýře může být hned několik. Na vině může být porucha svalstva v okolí močových cest, ale také dříve prodělané infekce a nemoci močové soustavy. Někdy nemusí lékař původ vypátrat vůbec. Mezi rizikové faktory ale patří obezita, pití alkoholu, kofeinu či deprese a u žen i počet porodů.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Inkontinence a cestování. Nezůstávejte zbytečně doma