Menu
WomanOnly
Inspirativní ženy

Isadora Duncanová milovala ženy a tančila jako víla. V jejím tragickém životě však bylo až příliš podivných náhod

Tančila na jevišti jako víla stylem, jaký dosud nikdo neviděl. Vyznávala volnou lásku a milovala i ženy. Usilovala o sociální rovnost a svobodu pro všechny. Proslavila se nejen jako tanečnice, ale i manželka ruského básníka Sergeje Jesenina, s jehož jménem je neodmyslitelně spojována. Její soukromý život však nebyl příliš šťastný a bylo v něm až příliš tragických nehod a podivných náhod.

Isadora neuznávala hranice a chtěla být svobodná

Isadora Duncanová se narodila 26. května 1877 v San Francisku jako Dora Angela Duncan. Proslavila se jako tanečnice, která zbořila veškeré konvence dosavadního způsobu tance. „Mým mottem je neuznávat žádné hranice,” říkávala. Svou svobodu a nezávislost projevovala nejen ve svém netradičním pojetí tance, ale také v soukromém životě. Na jevišti tančila bosá, s rozpuštěnými vlasy, a jen v bílém rouchu, které připomínalo antický oděv. Pohybovala se ladně jako víla, ale tančila spontánně a přirozeně, oproštěná od veškerých dosavadních pravidel tance. Toto nezvyklé pojetí tance zaujalo a Isadora se stala průkopnicí moderního tance.

Tanec Isadoru udržoval při životě

Osobní život Isadory Duncanové nebyl šťastný. Sama tvrdila: „Ve skutečnosti byl můj život velmi tragický.” Proplouvala životními tragédiemi a útěchou jí byla náruč milenců i milenek. A samozřejmě také tanec, který považovala za přirozenou součást svého života. Jednou prohlásila: „Tančit znamená žít.” Dále však tvrdila: „Nenávidím tancování. Vyjadřuji krásu. Tělo používám jako médium, stejně jako spisovatel používá slova. Nemluvte o mně jako o tanečnici.” Zřejmě tím narážela na to, že nechce být házena do žádné škatulky a protože tanec prezentovala po svém v naprosté přirozenosti, nechtěla být považována za tanečnici v pravém slova smyslu. Tyto věty ale prohlásila spíše v pozdějším věku, kdy již mohla hodnotit, co v životě dokázala.

Isadora Duncan

Zdroj: Shutterstock

„K tanci mě přivedla bída naší rodiny,” vzpomínala na své dětství, „já ale učit a tančit milovala, takže tahle stránka chudoby mi byla příjemná.” Dětství Isadory nebylo šťastné, natožpak její pozdější život. Když jí byly tři roky, otec opustil rodinu a se svými třemi sourozenci vyrůstala v chudobě a za neustálého lametování své matky. O to horší pak bylo zjištění, že její otec je vlastně velice zajímavá, umělecky nadaná osobnost, která žije bohémským způsobem života, který byl Isadoře tak blízký. Už jako čtyřletá však za obživu tančila na ulici a tanec jí tak nějak zůstal. Ve čtrnácti letech pak tanec i vyučovala.

A protože chtěla svůj život tanci zcela zasvětit, odjela do Chicaga. Tam ji však žádná sláva nečekala. Byť v pochybných podnicích, ale začala vystupovat za peníze, které se snažila posílat domů rodině. Právě v Americe ale poznala svět umění a svobody. Dostala se do bohémských a avantgardních kruhů, kde ji milovali. Později vzpomínala: „Jako mladá dívka jsem v Chicagu poprvé potkala bohémy. Líbila jsem se jim a vyrážela jsem za nimi každou noc. Pomohli mi objevit, že jsem v srdci byla jednou z nich, a to mělo velký dopad na mou práci.”

Úspěch Duncanová zažila až v Evropě

Isadora Duncanová odešla v roce 1895 do New Yorku a později do Londýna. Teprve v Evropě byla přijata se svou originalitou, svobodou a výstředností svého tance. Tam se Isadora Duncanová konečně proslavila a výdělky jí umožnily zařídit si vlastní studio. Isadora se stala slavnou tanečnicí, která byla vyhledávanou umělkyní po celé Evropě. Stala se zároveň také idolem mnoha mužů i žen. Nejvíce se však těšila na to, až bude moci tanci vyučovat mladou generaci.

Slavná tanečnice od roku 1904 vyučovala děti. Šesti nejlepším dívkám se říkalo Isadorables a Isadora jim byla snad skoro adoptivní matkou. Dívky vyučovala ve svých tanečních školách v Paříži nebo Grunewaldu v Německu. Dokonce v Berlíně založila bezplatnou školu pro proletářské děti.

Slavná tanečnice a špionka Mata Hari pobláznila hlavu mnoha mužům. Skončila pod palbou zbraní

Osobní život Isadory: Jedna tragédie za druhou

Hlavní životní katastrofou Isadory Duncanové bylo to, že přišla o všechny své děti. Byla matkou tří dětí, které se jí narodily z různých vztahů. Třetí dítě zemřelo rovnou při porodu. Dcera Deirdre a syn Patrick tragicky zahynuli v roce 1913, kdy se v havarovaném vozidle i spolu s jejich chůvou utopili v Seině. Byla to opravdu nešťastná náhoda a zbytečná smrt tří lidí. Při cestě do kopce řidič vystoupil, aby opravil vozidlo, které však zapomněl zabrzdit a tak skončilo v řece.

Senzitivní Isadora, která tolik milovala vodu a moře, jednou přiznala, že při jednom ze svých tanečních vystoupení, kdy byla jako vždy v transu, měla vizi, že jejím dětem hrozí něco zlého. Bylo to v dubnu roku 1913, kdy vystupovala na Chopinův Pohřební pochod. Nedokázala však neštěstí zabránit a voda, kterou tolik milovala, si vzala své oběti. Její vize se tak naplnila.

Feminismus Isadory Duncanové a láska k ženám

Po smrti dětí se uchýlila do přímořských lázní, a to s společně s herečkou Eleonorou Duseovou (1859 – 1924), která jí dělala doprovod. Už tehdy se spekulovalo o jejich milostném vztahu. Mezi její další milenky patřila například básnířka Mercedes de Acosta. Isadora měla každé ze svých dětí s jiným mužem a žádného z nich si nevzala. Jedno z dětí zplodila s divadelním režisérem Gordonem Craigem, druhé s Parisem Singerem, synem majitele továrny na šicí stroje Isaaca Singera, třetí snad s italským sochařem, se kterým se jen kvůli otěhotnění vyspala.

Často prohlašovala: „Každá inteligentní žena, která se seznámí s manželskou smlouvou a uzavře ji, si zaslouží všechny následky.“ Byla to především feministka, která se nechtěla nechat připravit o svou svobodu a podřizovat se mužům, ale ani světu plném pravidel. Projevem svobody bylo třeba to, že tančila nejen bez korzetu, bosá a s rozpuštěnými vlasy, ale i těhotná, což bylo pro tehdejší společnost spíše šokující.

Tragická láska Isadory Duncanové a Sergeje Jesenina

Isadora Duncan

Zdroj: Shutterstock

Jméno Isadory Duncanové bývá hodně spojováno s ruským básníkem Sergejem Jeseninem (1895 – 1925). Setkali se v Moskvě, kam stárnoucí Isadora na pozvání Lenina cestovala za účelem založení další taneční školy. Navíc sympatizovala s bolševiky a tehdy i vyměnila své americké občanství za ruské. Jesenin byl o sedmnáct let mladší rebel, alkoholik, bouřlivák a násilník, pro něhož zahořelo Isadořino srdce. V roce 1922 se vzali a žili spolu v Rusku. Jejich bouřlivá láska plná hádek, facek, rozchodů a vášnivého usmiřování však brzy skončila.

Jesenin se dokonce po rozchodu znovu oženil, aniž by se předtím s Isadorou rozvedl. Moc času života už mu ale nezbývalo – ve stejném roce dalšího sňatku, v roce 1925, zemřel v hotelovém pokoji za nevyjasněných okolností. Údajně se spekulovalo o sebevraždě oběšením, ale byla zde i možnost, že byl Jesenin odstraněn z politických důvodů. Ačkoliv totiž nejprve s bolševiky sympatizoval, později ze svého nadšení vystřízlivěl a ve své tvorbě je otevřeně kritizoval. Toto vystřízlivění se bohužel dostavilo u mnohých jiných a pravděpodobně také u Isadory. Na místě Jeseninovy smrti byly nalezeny známky zápasu a smrt byla podle dostupných informací způsobená přetržením krčních obratlů, tedy mu někdo mohl zlomit vaz.

Smrt tanečnice Isadory Duncanové

Isadora Duncan

Pohřeb Isadory Duncan, Zdroj: Shutterstock

Smrt Isadory Duncanové představuje završení podivných náhod a tragických neštěstí. Při cestě kabrioletem na vyjížďce se svým novým mladým milencem, Italem Falchettim, který pracoval jako zástupce automobilové společnosti Bugatti, došlo k nečekané tragédii. Už po pár metrech jízdy se dlouhý šál tanečnice zachytil o zadní kolo auta a vzápětí jí srazil vaz. Isadora tragicky zahynula 14. září 1927 ve věku padesáti let. V autě, stejně jako před čtrnácti lety její děti. Na sražený vaz a uškrcení, stejně jako jen o dva roky dříve její osudová láska Sergej Jesenin.

Koho inspirovala Isadora Duncanová?

Isadora Duncan

Hrob Isadory Duncan, Zdroj: Shutterstock

Isadora Duncanová vystupovala dokonce i v Čechách. Na její představení se těšily stovky lázeňských hostů v roce 1902, a to v Mariánských lázních, Františkových lázních a Karlových Varech. Ve 30. letech byl u nás dokonce i založena taneční škola, která měla vyučovat dívky v tomto duchu dle vzoru Duncanové. Tuto taneční školu zažila Jarmila Jeřábková, která studovala tanec u Isadořiny sestry Elisabeth Duncanové na kurzech pořádaných v Salzburgu na zámku Klessheim. Isadora Duncanová ale měla spoustu dalších následovnic po celém světě, které šířily její filozofii svobodného tance, anebo nezávisle na ní propagovaly myšlenku scénického a výrazového tance.

Kromě jiného byla také inspirací pro vytvoření baletního představení Libora Vaculíka s názvem Isadora. Její postava se též poměrně nedávno objevila ve filmu Tanečnice z roku 2016, který byl inspirován životem její taneční kolegyně Loie Fuller. Známý je rovněž film Lásky Isadory Duncanové z roku 1968. A protože Isadořin život by sám o sobě vydal na pořádně emotivní mnohastránkový román, ani různé biografie na sebe nenechaly dlouho čekat. Její vlastní autobiografie vyšla v roce 1927. Ze známých knih o Isadoře Duncanové jsou to například Intimní portrét Sewela Stokese z roku 1928. Knih o Isadoře Duncanové nebo o její lásce k Sergeji Jeseninovi ale existují stovky…

Zdroje: Wikipedie, Isadora Duncanová: zakladatelka moderního tance šokovala volnou láskou, Auto nejprve zabilo její děti a potom i ji samotnou. Krásná a tragická Isadora Duncanová

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Isadora Duncanová milovala ženy a tančila jako víla. V jejím tragickém životě však bylo až příliš podivných náhod