Menu
WomanOnly
Inspirativní ženy

Jackie Kennedy, vzlety a pády jedné z nejpopulárnějších prvních dam USA

Jacqueline Kennedy Onassis, kterou široká americká veřejnost zná spíš pod prostým Jackie K. Jacqueline Kennedy byla jednou z nejoblíbenějších prvních dam. Ještě dnes je považována za mezinárodní módní ikonu, která čerpala inspiraci zejména z francouzského prostředí.

Jacqueline Bouvier

Jackie Kennedy se narodila v zámožné rodině burzovního makléře z Wall Street roku 1929. V průběhu života se živila hned několika pracemi a po smrti svého druhého manžela se vrátila k práci knižní editorky. Jaký byl začátek jejího dětství, kde se poznala se svým prvním manželem, kdo byl její druhý manžel, nebo proč se vlastně stala tak oblíbenou?

Jackie Kennedy jako tatínkova holčička

Už svým narozením do bohaté rodiny s francouzskými předky měla našlápnuto k bezproblémovému životu, kde nebylo nouze o vynikající vzdělání, sociální zajištění a společenskou prestiž. Pro otce byla „nejkrásnější dcerou jako může muž mít“ a ten ji také jako prvorozenou upřednostňoval před svou druhou o pět let mladší dcerou.

Jackie také vynikala ve všem, na co sáhla – od různých sportů, jízdu na koni až po balet. Díky skvělému multikulturnímu zázemí se mohla věnovat naplno hned několika jazykům. Plynule hovořila španělsky, italsky a největší apel se kladl zejména na francouzštinu. Angličtina byla samozřejmě její rodný jazyk. Učitelé ji popisují jako bystrou studentku, která ovšem neměla vzorné chování. Byla sice považována za roztomilou holčičku, která je velmi umělecky nadaná, ale také plná neposedného ďábla.

Otcův alkoholismus a rozvod rodičů

První známky nepohody se objevují, když její otec začal mít problémy s alkoholem a finanční hospodářská krize v roce 1929 definitivně položila jeho kariéru makléře. Po několika letech se její rodiče rozvádí, což malá Jackie nese velmi traumaticky a začíná se uzavírat do vlastního světa. Na veřejnost navíc pronikly intimní věci ze života jejích rodičů a bulváry se toho samozřejmě zhostily se smyslem pro bombastické drama. Matka Jacqueline se ještě dvakrát vdala a z jednoho jejího manželství si Jackie odnesla doživotní důvěrné přátelství s nevlastním bratrem, kterému se dokázala osobnostně otevřít, čímž také překonala smutek z rozvodu rodičů.

Komplikované vztahy s otcovskou figurou – nejprve milovaný otec, který se stal alkoholovou troskou, následně nevlastní otec, v kterém si kompenzovala nepřítomnost vlastního otce během dospívání – budou mít na její další vztahy s muži výrazný vliv.

Vzdělání jako útěk před osudem ženy v domácnosti

Její matka se vdala do protestanské rodiny a Jacqueline Kennedy se tak jakožto katolička a dítě z rozvedené rodiny najednou cítila nepatřičně. Vzdělání tak považovala za nástroj, jak se vymanit z okruhu rodiny nevlastního otce. Přála si prchnout na internátní školu, aby byla mimo dosah morálních nástrojů, které tehdy předurčovaly dívky stát se pouhými ženuškami v domácnosti. Promovala pak jako jedna z nejlepších studentek, takže jí nestálo nic v cestě za vysokoškolským vzděláním.

Kvůli tlaku rodičů nejprve nastoupila na jinou univerzitu něž bylo jejím přáním. Po výměnném studiu na pařížské Sorbonně se definitivně rozhodla, že chce přestoupit na George Washington University, kde také nakonec roku 1951 získala bakaláře z francouzské literatury.

Jackie Kennedy jako redaktorka Vogue

Během vysokoškolského studia získala post juniorského redaktora v již tehdy velmi atraktivním časopise Vogue. Kolují nicméně pověsti o tom, jak se šéfredaktor obával, že je Jacqie ve svých dvaadvaceti letech příliš stará a měla by se zajímat spíše o vdavky než o kariéru, neboť se v jejích kruzích nesluší, když je stále svobodná.

Opustila tedy práci novinářky v New Yorku a Paříži a vrátila se do Washingtonu, kde začala pracovat jako redaktorka a fotografka v ulicích, kde dělala rozhovory s různými lidmi (mimo jiné i s šestiletou dcerou viceprezidenta Richarda Nixona). Téhož roku se také zasnoubila, avšak nedlouho po té zasnoubení zrušila, jelikož nastávajícího shledala „nezralým a nudným“.

Svatba s Johnem Fitgeraldem Kennedym

Svého budoucího manžela a demokratického senátora poznala na jednom z večírků určených pro smetánku. Byli si podobní nejenom společenským postavením, ale také katolickou vírou, podobným literárním vkusem i žurnalistickou kariérou, s kterou měli navíc oba zkušenosti také v zahraničních médiích. Jackie imponoval nejenom fyzický vzhled, ale i ostrovtip a bohatství. Jejich vztah se stal vážným a oficiálním až po té, co John F. usedl do senátu. Jacqueline Kennedy se vrátila z reportérských toulek po Evropě a přijala Kennedyho nabídku k sňatku, zároveň se také vzdala své úspěšné pozice ve Washington Times.

Svatba byla společenskou událostí a početně se hosté odhadovali na 700 při samotném obřadu. Svatební šaty navrhla stoupající hvězda návrhářství, černoška Ann Lowe, která si své klienty pečivě vybírala a to i ze segregačních důvodů, které v tehdejší společnosti panovaly. Možná také proto se jí uznání za svatební garderobu dostalo až po atentátu na J. F. Kennedyho. Šaty dnes můžete spatřit v historickém muzeu v Bostonu.

Jackie Kennedy jako důvtipná žena s vytříbeným úsudkem

Po dvou potratech se Jacqueline narodila holčička Caroline. Díky vzrůstající politické popularitě Kennedyho, rostla také společenská prestiž Jackie. Její manžel se zaměřoval na prezidentskou kampaň a společně spolu cestovali po celých Státech, čímž se také snažili utužit vzájemný manželský vztah, který byl kvůli časté nepřítomnosti Kennedyho vlažnější.

Jacqueline Kennedy byla čím dál více zainteresovaná do manželovy politické kampaně. Říkalo se, že jakmile s ním byla přítomna na veřejnosti, tak „velikost davu byla několikanásobně větší“. Na druhou stranu se podle blízkých lidí necítila nijak zvlášť komfortně, pokud jí byla věnována přílišná pozornost a často je popisována jako plachá osoba. Přesto všechno dokázala být na veřejnosti usměvavá a ochotná, z různých rozhovorů ji novináři popisují jako „obrovsky uvědomělou, s vidoucím okem a nemilosrdným úsudkem“. Snad i proto dokázala v prezidentské kampani přetáhnout spoustu voličských hlasů protikandidáta Richarda Nixona.

Dokázala vytvořit pozitivní obraz k politickým otázkám

Jacqueline volný čas trávila studiem vybraných kurzů historie a péčí o rodinu. Striktně se snažila střežit osobní život před dotěrností novinářů, což nebylo tolik běžné oproti minulým prezidentským párům. Dávala důraz na soukromí svých dětí a málokdy je nechávala fotografovat. A co se týče života v Bílém domě, Jackie Kennedy si nesla i spoustu dalších prvenství. Byla první dámou, která měla vlastní tiskovou mluvčí a návrhářku, s níž úzce spolupracovala na svých outfitech i na šatníku svého manžela. Ačkoliv nebyla političkou ani státnicí, dokázala přitáhnout celosvětovou pozornost veřejnosti k otázkám ohledně studené války a vytvořit pozitivní obraz a spojence pro USA.

Jacquelinino vzdělání se také projevovalo tím, že aktivně podporovala americké umění a pořádala večírky, kde se střetávali lidé z politiky a z řad umělců. Jedním z jejích snů bylo založit katedru umění, nicméně to se nezdařilo, avšak podílela se na založení nezávislé federální agentury, která podporuje a financuje uměleckou činnost, podporu výzkumů, vzdělávání a veřejné programy v humanitních oborech.

Smrt prvního manžela a roky depresivních kolapsů

Po atentátu na J. F. Kennedyho dostala několik nabídek na různá velvyslanectví, mimo jiné také na francouzské, neboť k této zemi měla velmi blízký vztah. Avšak všechny nabídky odmítla a raději se stáhla do ústraní s minimem veřejného vystupování. Několik let trpěla posttraumatickou stresovou poruchou a překonat depresivní stavy jí pomohl až bratr zesnulého manžela, s nímž po té navázala milostný poměr. Podle jejích výpovědí to byl on, kdo ji podporoval při prvním potratu, kdo byl přítomný, když potřebovala podporu blízké rodiny.

Bylo tedy logické že se po atentátu na amerického prezidenta stal náhradním otcem jejích dětí a podporovala jej na oplátku, když se rozhodl kandidovat na prezidenta. Vedla jeho kampaň a politicky si sním byla mnohem blíže než ke svému minulému manželu, neboť aktivně vystupoval stejně jako ona proti rasové diskriminaci, válce ve Vietnamu, nebo proti šíření jaderných zbraní. Bohužel prokletí Jackie Kennedy pokračovalo a Robert Kennedy byl zavražděn těsně po projevu na prezidentských primárkách.

Nastal u ní relaps posttraumatické poruchy a začala mít paranoidní psychotické stavy, které se projevovaly obavou o život svých dětí. Rozhodla se opustit USA a žít v Evropě.

Život v ústraní s druhým manželem

Během roku 1968 se provdala za dlouholetého přítele a lodního magnáta Aristotela Onassise. V Řecku měla konečně klid a soukromí a mohla se tak psychicky zotavit. Svatba byla privátní, bez přítomnosti novinářů. Na veřejnosti se nesly různé hanlivé povídačky na účet Jackie. Její druhý manžel byl rozvedený a jeho bývalá manželka stále žila – to přiživovalo různé pomluvy o nemravnosti Jacqueline a byla odsuzována jako „veřejná hříšnice“.

Pouhých sedm let trvalo její manželství s Aristotelem, než jej opět rozdělila smrt. Podle řeckého práva neměla ani nárok na jeho majetek a po soudních tahanicích ji částečně vyplatila manželova dcera.

Jackie Kennedy a návrat ke kořenům

Jackie Kennedy se opět vrátila do USA k práci novinářky a konzultantky. Znovu navázala vztahy s širší rodinou Kennedyů a pracovala na další prezidentské kampani. Vystřídala několik dalších publicistických postů, než se ustálila jako knižní editorka a redaktorka. Vrátila se tak ke své úplně první práci, v níž se cítila jako doma – k historii a literatuře. Aktivně se podílela na protestech na zachování architektonických památek Manhattanu a historické paměti New Yorku.

Do své smrti žila v několika pokojovém bytě uprostřed Manhattanu. Zemřela ve spánku po dlouhotrvající rakovině, obklopená svou rodinou.

Módní okénko

Hluboká znalost francouzského jazyka i její rodinná historie měly na módní vkus Jackie Kennedy zásadní vliv. V oblibě měla minimalistický a elegantní styl doplněný o nějaký výrazný doplněk. Pokud zrovna nebyla na společensky významné akci, mohli jste ji často v ulicích potkat v jednoduchých kalhotách a obyčejném bílém tričku. Často strohé outfity doplňovala opulentními pásky, šátkem či vázankou.

Pokud vám tento článek nestačil k poznání životních etud první dámy, doporučujeme film Jackie, kde si hlavní roli zahrála Natalie Portman.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jackie Kennedy, vzlety a pády jedné z nejpopulárnějších prvních dam USA