Menu
WomanOnly
Zahrada

Jahodník obecný je nenáročná trvalka, kterou lze pěstovat i v nádobách

Jahodník obecný, známý spíše pod názvem lesní jahoda, kvete od května do srpna a průběžně vytváří malé, velice chutné plody. Speciálně vyšlechtěné kultivary můžete pěstovat i na vlastní zahradě nebo balkoně. Kdy je vysévat a sázet, jak se o ně starat a jaké léčivé účinky jsou jahodníku obecnému připisovány?

Jahodník obecný (Fragaria vesca)

Lesní jahoda je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje především v lesích, na loukách, pasekách či mezích. Kvete od druhé poloviny jara až do začátku podzimu a neustále plodí drobné jahůdky, které jsou oblíbenou přísadou do mnoha pokrmů. Vcelku jednoduše lze jahodník obecný pěstovat na záhoně či ve venkovní nádobě a mít tak přísun vynikajících sladkých plodů po celé léto.

Jak plody, tak listy a kořeny jahodníku obecného se sbírají pro léčebné účely. Rostlina má rovněž svůj význam pro včelařství. Kromě včel přitahuje také další opylovače, jako jsou například čmeláci nebo ptactvo.

Plody jahodníku obecného jsou obecně sladší a voňavější než klasické jahody. Lze je jíst buď přímo z keříku, nebo je přidat například do snídaňových cereálií či jogurtu.

Jahodník obecný patří do čeledi růžovitých a zpravidla dosahuje výšky kolem 20 centimetrů. Na zahradě, v truhlících nebo venkovních květináčích se pěstují speciálně vyšlechtěné odrůdy. Jak semena, tak předpěstované sazeničky jsou běžně k sehnání v kamenných i online zahradnictvích. Pěstování ze semen je v tomto případě vcelku jednoduché, nicméně nákup sazenic vám ušetří několik týdnů čekání na to, až semínka vyklíčí.

Recept na tvarohové knedlíky plněné jahodami

Léčivé účinky jahodníku obecného

Léčivých účinků této rostliny se využívalo především v minulosti. Různé části jahodníku obecného mají pomáhat proti řadě zdravotních problémů, například úplavici, dně, artritidě, vysokému krevnímu tlaku nebo infekcím dýchacích cest. Látky obsažené v plodech jahodníku obecného, z nichž lze jmenovat například vitamín C, mají také pozitivní vliv na imunitní systém.

Podle portálu HealthBenefitsTimes jsou léčivé účinky jahodníku obecného, respektive látek v něm obsažených, následující:

  • podpora léčby cukrovky
  • prevence cukrovky
  • podpora imunitního systému
  • regulace krevního tlaku
  • podpora správné funkce trávicího ústrojí
  • detoxikace organismu
  • prevence onemocnění jater
  • pomoc při bolesti v krku
  • podpora zdraví srdce

Kromě vitamínu C bychom v lesních jahodách našli další cenné látky, například vitamíny A, E a vitamíny skupiny B, draslík, fluor, měď, mangan či jód. Stejně jako jiné druhy ovoce jsou také cenným zdrojem vlákniny, která je nezbytná pro správné fungování trávicího systému.

K léčebným účelům se dříve používaly především listy jahodníku obecného, z nichž se připravovaly nálevy, odvary a podobně. Nutno však podotknout, že se jednalo o listy jahodníku planě rostoucího, nikoliv vyšlechtěných odrůd, které se dnes pěstují na zahradě. Pořád samozřejmě platí, že plody jahodníku obecného (včetně plodů zahradních kultivarů) jsou plné vitamínů a minerálních látek nezbytných pro náš organismus.

Jak pěstovat jahodník obecný na zahradě

Jahodník obecný se pěstuje ve vlhké, ale dobře propustné půdě a na plném slunci, popřípadě v polostínu. Pokud si však chcete zajistit bohatou úrodu jahůdek, zvolte pokud možno slunné stanoviště. V polostínu sice rostlina poroste také, nicméně množství plodů bude menší. Jahodník obecný můžete pěstovat jak v záhoně, tak v nádobách včetně okenních truhlíků a závěsných květináčů.

Ačkoliv se jahodník obecný řadí mezi vytrvalé rostliny, bývá s každým uplynulým rokem méně a méně vitální. Mnozí pěstitelé proto každoročně vysévají nová semena nebo vysazují již předpěstované rostlinky. Pokud budete jahodník obecný pěstovat dlouhodobě, bude potřeba jej čas od času rozdělit a část přesadit do nové nádoby či na nové místo v záhoně.

3 tipy na recept na jahodovou zmrzlinu

Pěstování jahodníku obecného ze semínek

Vypěstovat jahodník obecný ze semen je poměrně snadné. Ideální je vysévat semena na začátku podzimu. Připravte si sadbovače, naplňte je výsevním substrátem a na jeho povrchu rozprostřete semena. Zasypte je troškou substrátu a jemně ho udusejte. Ke klíčení potřebují světlo, a tak je zakryjte skutečně jen tenkou vrstvou, která zamezí jejich vyplavení při zalévání. Semena mohou klíčit i několik týdnů, proto se obrňte trpělivostí. Samotné rostlinky pak porostou rychle.

Zhruba koncem října lze sazeničky ze sadbovačů přesadit do truhlíku nebo květináče. Přes zimu je nechte v chladné místnosti a na záhon je případně zasaďte na konci jara. Mezi jednotlivými rostlinami nechávejte alespoň 20 centimetrů místa. Nově zasazené jahodníky obecné je vhodné mulčovat vrstvou drceného listí nebo slámy.

Jak se starat o jahodník obecný

Dobrou zprávou je, že bohatou úrodu lesních jahůdek můžete mít i s minimem péče. Pokud jahodník obecný zasadíte na slunné či polostinné stanoviště s dobře propustnou půdou, poroste skoro sám. Na jaře ho můžete přihnojit kompostem nebo organickým hnojivem. V době sucha jej pravidelně zalévejte a nezapomeňte také odstraňovat suché listy a nahnilé plody.

Recept na lahodné jahodové řezy na plech se smetanou

Nemoci a škůdci jahodníku

Jahodník obecný je poměrně odolný vůči škůdcům i nemocem, alespoň v porovnání s jinými druhy jahodníku. Obecně však jahodníky ohrožují různé druhy plísní i hmyzu včetně slimáků, a tak nelze s jistotou říci, že žádné potíže nenastanou. Pokud projevy nějaké choroby zaznamenáte, ihned odstraňte postiženou část rostliny, případně rostlinu celou, aby se nemoc nešířila i na ostatní jedince. Se škůdci si poradí běžně dostupné postřiky vhodné pro jahodníky.

Zdroje: gardenersworld.com, wikipedia.org, savvygardening.com, healthbenefitstimes.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jahodník obecný je nenáročná trvalka, kterou lze pěstovat i v nádobách