Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak čistit dřevěnou podlahu. Naučte se znečištění i předcházet

Redakce

Redakce

9. 4. 2014

Dřevěné podlahy dodají vašemu bytu či domu to pravé kouzlo teplého voňavého domova. Jak se však o ně starat, aby dlouho vydržely?

Základem je pravidelná údržba alespoň jednou týdně, za kterou se vám vaše podlahy odvděčí dokonalou kresbou dřeva i jeho delší životností.

Krok první: zbavte podlahu prachu a hrubších nečistot

Úklid zahajte vždy nasucho. Podlahu zameťte koštětem s jemnějším vlasem nebo vysajte, ale jen tehdy, jestliže máte nástavec na tvrdé podlahy. Díky němu si podlahu nepoškrábete.

Krok druhý: použijte vhodný čistící prostředek

Vždy používejte jen speciální prostředky na údržbu dřevěných podlah či parket. Přípravek vybírejte v závislosti na typu úpravy vaší podlahy. Jiný prostředek budete potřebovat například na lakované podlahy, jiný zase na podlahy ošetřené olejem a voskem. Univerzálním prostředkům se raději vyhněte.

Vždy si také přečtěte návod na použití, tedy jestli můžete přípravek rovnou nastříkat na povrch podlahy nebo zředit v kyblíku vody.

Čistící přípravky lze mnohdy zakoupit v ucelené sadě společně s nářadím pro jejich aplikaci.

Krok třetí: podlahu vytřete

Podlahu vytírejte tehdy, pokud to potřebuje. Nikdy ji příliš zbytečně nenamáčejte. Velké množství vody může totiž způsobit nabobtnání.

Dle návodu naneste přípravek a podlahu pomocí plochého nebo třásňového mopu setřete krouživými pohyby směrem od konce místnosti k sobě. Utěrkou z mikrovlákna vytřete podlahu dosucha a nechte odpočinout.

Celková údržba dřevěných podlah

Jednou za čas si vaše podlaha zaslouží i náročnější nebo profesionální údržbu.

Lakované podlahy jsou poměrně odolné, přesto v závislosti na provozním zatížení podléhá lakový film přirozenému opotřebení. Mírně opotřebené mdlé podlaze dodáte nový lesk pomocí speciálního osvěžovače. Ten se nanáší po celé ploše podlahy a nechává zaschnout. Znatelněji opotřebenou podlahu nechte profesionály přebrousit a znovu nalakovat.

Podlahy ošetřené olejem potřebují obnovit jeho vrstvu zhruba jednou za rok či dva. Odolnost podlahy můžete také zvýšit použitím pastového vosku. Ten chrání dřevo před pronikáním nečistot a vlhkosti do jeho struktury.

Tipy na závěr

Nejúčinnější samozřejmě je jakémukoli znečištění či poškození podlah předcházet. Před vchodem do pokoje s dřevěnou podlahou umístěte předložku, která zachytí hrubší nečistoty. Nábytek a nohy židlí opatřete plstěnými podložkami. Nezapomeňte ani na vaše domácí mazlíčky a pravidelně jim zastřihávejte drápky, aby podlahu nepoškrábali.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak čistit dřevěnou podlahu. Naučte se znečištění i předcházet