Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Jak fotit krajinu? Nejkrásnější fotografie vznikají brzy ráno

Redakce

Redakce

2. 2. 2014

Fotografování krajin je velmi oblíbenou fotografickou disciplínou, především pro své téměř neomezené barevné možnosti a přírodní úkazy. Jak ale vyfotit krajinu, aby to nebyl jen další snímek mezi tisíci?

Fotografování krajiny patří mezi vyhledávané, ale také náročné fotografické disciplíny. Proč je tato disciplína tak náročná?

Základní pravidla pro fotografování krajin

Zaprvé si musíte vybrat správný čas. Jako nejlepší hodiny se naskýtají velmi brzké ranní hodiny nebo pozdně odpolední. Světlo je v té době měkké a teplé, krásně prosvětluje celou scenerii a nezpůsobuje tvrdé stíny. Navíc v brzkých ranních hodinách je možnost, že narazíte na zvířata, která dodají snímkům atmosféru.

Pokud venku není slunečno, určitě hned nemusíte zatracovat fotografování krajin. Mlha na fotografiích vypadá opravdu dobře a udělá ze snímku úplně jiný.

Zadruhé je důležité vybrat si tu správnou scénu. Podle Ansela Adamse, známého fotografa krajin, ,,Dobrá fotografie znamená vědět, kam se postavit.“ I malé popojití může znamenat obrovský rozdíl v celkovém dojmu.

Kompozice fotografie

Pokud se mluví o scéně, měla by být krajina nějak kompozičně rozdělena. Nejznámější pomůckou je pravidlo zlatého řezu, což je matematická konstanta, která se považuje za vyváženou proporci mezi různými délkami. Její vyčíslení je 1:1,618. Ovšem kompozice může být rozdělena i jinak, například třetinově, pětinově, symetricky či diagonálně.

Na okrajích fotografie by se neměly vyskytovat předměty, které by vyčnívaly ven z obrazu nebo se dotýkaly jeho okrajů. Pokud si scénu ještě před vyfotografování prohlédnete a zkontrolujete, zda nic nekazí čistotu a harmonii snímku, ušetříte si tak spoustu nepovedených fotografií. Pokud objekty nesedí do obrazu, většinou stačí kousek poodstoupit.

I když se jedná o fotografii krajiny, často se vám do obrazu připlete lidská postava, zvíře nebo jiný objekt. Ovšem právě tyto detaily dodávají fotografii to správné kouzlo, proto se zamyslete, jak tyto objekty zakomponovat do své fotografie.

Na závěr stačí dodat, že krásná krajina a příroda se nachází všude kolem nás a stačí jen objevit její kouzlo. To pak můžete navždy zvěčnit na fotografiích.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak fotit krajinu? Nejkrásnější fotografie vznikají brzy ráno