Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Jak léčit kočičí rýmu či chřipku. I kočky si „hodí marod“.

Redakce

Redakce

6. 11. 2013

Začal podzim a s ním i chladné počasí, které nám nejen ovlivňuje náladu, ale také zdraví. To platí nejen pro nás, ale pro naše kočičí mazlíčky. Jak se projevuje rýma s chřipkou, jak je léčit nebo se jim vyvarovat? Na to se zaměřujeme v následujícím článku.

Příznaky a léčba

Správná terminologie je zánět horních cest dýchacích. Tato nemoc patří mezi jedno z nejčastějších onemocnění koček, s kterým se chovatelé mohou setkat. V první řadě zkuste s klidnou hlavou identifikovat všechny podezřelé příznaky. Co přesně se děje s vaši kočkou?

Má pomalejší pohyby, je mazlivější a má silný vodičkový výtok z nosu, ale jinak chuť k jídlu stejná a dokonce si hraje s hračkami? Zde se může jednat pouze o nachlazení. Určitě telefonicky konzultujte stav kočky se svým veterinářem a přesně popište veškeré změny. Je možné, že se jedná o pouhé nachlazení a druhý den už rýma ustane.

Vážnější příznaky jsou zvýšená teplota, apatie a nechutenství. Následuje výtok z nosu a očí a kýchání. Výtok je zpravidla nejdříve vodovitý a postupně se mění na hlenovitý až kašovitý. Objevovat se může taktéž nadměrné slinění.

V tomto případě taktéž doporučuji telefonickou konzultaci s veterinářem a následně jeho návštěvu. U závažnějších případů je nutná hospitalizace kočky a podávání infuze. Dále je doporučováno podávání širokospektrální antibiotika.

Při domácí léčbě je důležité uvolnit dýchací cesty, zajistit příjem potravy a tekutin a potlačit sekundární infekci. Krmivo by mělo být chutné, aromatické a spíše kašovité a teplé. Dále šetrně odstraňujte pomocí očních kapek, Vincentky nebo borové vody vytvořené krusty v oblasti očí a nosu.

Prevence

V případě nachlazení je prevence stejná jako u lidí. Zůstat v teplu a vyhýbat se průvanu a chladným místům. Venkovní kočky mění v zimě srst na viditelně hustší, ale tzv. gaučové kočky nejsou od přírody vybaveny na chladné počasí a tak jsou náchylnější.

Proti vážnějšímu onemocnění – chřipka, rýma, se jako prevence podává vakcinace s živými oslabenými nebo inaktivovanými viry. Dále by se mělo dodržovat hygienické a chovatelské opatření.

Nepříjemná a složitá situace nastane v případě, že jste majitelem více koček nebo máte dokonce chovatelskou stanici či útulek a některá s koček se stane chronickým nosičem viru. V tomto případě se poraďte s veterinářem, protože kočka bude vylučovat virus do okolí a tak onemocnění další kočky.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak léčit kočičí rýmu či chřipku. I kočky si „hodí marod“.