Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak meditovat doma dle buddhismu? Máme pro vás návod!

Redakce

Redakce

27. 8. 2013

Buddhismus se řadí mezi největší světová náboženství. Jeho hlavním nástrojem byla odjakživa meditace, která měla praktikanta dovést k osvobození od konceptů mysli a s nimi spojeným utrpením. Nemusíme se však stát přímo osvícenými. Na nižších stupních nám mohou účinky meditace výrazně pomoci i v našem každodenním životě.

Každý z nás občas zažívá vedle pozitivních prožitků také pocity strachu, zlosti, zklamání či stresu například ve škole, v zaměstnání nebo v mezilidských vztazích. Podle učení buddhismu není nic z toho nutné, protože veškeré utrpení je spjaté s fungováním mysli a jáským komplexem.

Naučíme-li se zklidnit svou mysl a pozorovat její mechanismy, můžeme zažívat v životě větší klid, vyrovnanost a spokojenost, která není závislá na vnějších okolnostech. Nástroj, který nám pomůže těchto výsledků docílit, je právě meditace.

Rozhodneme-li se jí věnovat, měli bychom si na ni vyčlenit určitý čas. Zpočátku postačí třeba jen dvacet až třicet minut denně. Meditaci bychom měli provádět v prostoru, kde se cítíme dobře a máme jistotu, že nás v daný čas nebude nikdo vyrušovat.

Samotná meditační praxe se provádí vsedě na židli nebo na meditačním polštářku se zkříženýma nohama. Ruce lze dát do klína nebo na kolena. Záda by měla být rovná, nikoli ztuhlá. Dýcháme zhluboka, uvolněně.

Nutná je pravidelná praxe

Druhů buddhistické meditace samozřejmě existuje víc. Pro zklidnění mysli se však většinou používá meditační objekt, na který se praktikant koncentruje. Většinou se jedná o dech, ale může jít i o vnější pomůcku, například sošku Buddhy.

Budeme-li pozorovat svůj dech, velmi brzy zjistíme, že pro netrénovaného jedince se nejedná o nic jednoduchého. Do našeho vědomí začne vstupovat množství myšlenek, které odvádějí pozornost od samotné meditace. To je zcela normální a nemělo by nás to odradit. Pokud takové myšlenky přicházejí, je třeba si je pouze uvědomit a opět se koncentrovat na meditační objekt.

Při pravidelné praxi bude rušivých myšlenek ubývat a praktikant bude již schopen nechat je volně odplouvat, aniž by se s nimi ztotožnil a ztratil koncentraci.

Pokud se nenecháme odradit počátečními obtížemi, může nám buddhistická meditace přinést schopnost v klidu ustát i nepříjemné situace, zlepšení soustředění, zvýšení lásky a empatie a schopnost užívat si života bez lpění na čemkoli. Protože tělo a mysl jsou vzájemně propojeny, přispívá meditace i našemu fyzickému zdraví.

Její účinky jsou prověřeny zhruba dvou a půl tisíciletou praxí a byly opakovaně ověřeny i experimentálně neurologickými pozorováními.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak meditovat doma dle buddhismu? Máme pro vás návod!