Menu
WomanOnly
Vánoce

Jak mít peníze na Vánoce a dárky? Zkuste ušetřit nebo si půjčit

Markéta Pešková

Markéta Pešková

23. 11. 2013

Už to začíná. Vánoční výlohy, dekorace a nálada nám denno denně připomínají, že se blíží čas, kdy musíme nakoupit vánoční dárky a jiné suroviny na vánoční svátky. Jak to ale udělat, když na to nejsme v danou chvíli finančně připraveni?

Počkejte si na povánoční slevy

V první řadě zvažte, jestli musíte všechny dárky kupovat před Vánoci. Sice pohled na prázdný stromeček s pár obálkami nemusí být zrovna radostný, ale můžete zkusit koupit pár drobností a se zbytkem počkat na vánoční slevy. Jsme asi zbytečně strašeni tím, že po Vánocích už zboží bude dražší kvůli kurzu koruny. Na to nezbývá říct nic jiného než nebojte se! Běžně se setkáváme s více jak 50 % slevami po Vánocích a ty určitě kurz koruny v rozsahu jeho devalvace významně neovlivní.

Najděte si zboží s nejnižší cenou

Pokud počítáte každou korunu, určitě nenechávejte nákupy na poslední chvíli a najděte si zboží u těch prodejců, kteří jej prodávají nejlevněji. Ne každý e-shop vám ale zboží pošle do druhého dne, proto nechat si dostatečný čas je důležité. Můžete využít např. různé porovnávače cen či jiné aplikace, kterých je plný internet. Také si můžete zkusit objednat zboží ze zahraničí, i tak se dají mnohdy ušetřit nemalé částky.

Sledujte, jaké další služby e-shop nabízí, jako jsou dopravy zdarma apod. Ty jsou dnes běžné u objemnějších nákupů, proto se může vyplatit koupit v jednom obchodě více věcí najednou.

Kupte si zboží na splátky

Ostatní možnosti vám ve výsledku mohou zboží prodražit, na druhou stranu rozptýlí finanční zátěž na více období. Nejjednodušší možností je si v podstatě půjčit u prodejce formou nákupu na splátky. I zde ale někteří prodejci nabízí nákup na splátky bez navýšení. Pokud ale u splátek navýšení je, mějte na mysli, že jeho výši ovlivní zejména doba splácení. Čím déle splácíte, tím dražší zboží je ve svém výsledku.

Spotřebitelský úvěr

Pokud se rozhodnete vzít si úvěr v bance, mělo by vás zajímat tzv. RPSN. Jedná se o celkové procento navýšení, které je vám banka povinná sdělit. Banky totiž nevydělávají jen na úrocích, ale jak zjistíte, s půjčkou bývá spojena celá řada poplatků např. za poskytnutí půjčky, za předčasné splacení půjčky, za vedení úvěrového účtu apod. Ne u každé půjčky je např. možnost splatit kdykoli předčasně úvěr.

Okamžitá půjčka

Tomuto způsobu půjčování se pokuste vyhnout co největším obloukem. Na trhu existuje totiž spousta společností, které půjčují peníze okamžitě, aniž byste museli dokazovat vaší schopnost splácet apod. Toto riziko si kompenzují často obrovskými úroky, které si mohou dovolit i proto, že maximální výše jejich úroků není v ČR nijak upravena zákonem (na rozdíl od komerčních bank). Dále se v této skupině společností objevuje i celá řada podvodníků, kteří po vás mohou chtít různé poplatky a peníze už nikdy neuvidíte.

Půjčte si od blízkých

Pokud máte tu možnost, zkuste požádat o půjčku někoho v rodině. Výhodou je jistě půjčka bez úrokového navýšení a dá se předpokládat, že se dá splácení provádět velmi flexibilně. I přesto je pro obě strany nejlepší, pokud spolu uzavřenou písemnou smlouvu o půjčce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak mít peníze na Vánoce a dárky? Zkuste ušetřit nebo si půjčit