Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak na bolest zad? Správné cviky navrhne jen fyzioterapeut

Redakce

Redakce

19. 10. 2013

Statistiky uvádějí, že zhruba 85% dospělé populace má zkušenosti s bolestmi zad. Právě tyto problémy jsou uváděny jako nejčastější důvod pracovní neschopnosti v ČR. Jaké jsou možnosti současné rehabilitace, na co si dát pozor při výběru fyzioterapeuta a jak předcházet bolestem, prozrazuje zkušený lektor Yoda Institutu Jiří Kalina.

Ať už patříme mezi jedince s kladným či záporným vztahem k pohybu, existují rady, které vám můžou ušetřit čas i bolestivé chvilky. „Lidé většinou hledají odborníka, až ve chvíli když je něco bolí. Nejlepším řešením však bývá prevence. Navštívit fyzioterapeuta bývá v dnešní době vhodné pro každého,“ uvádí Kalina, který stojí v čele centra vychovávajícího budoucí profesionály v oblasti wellness a fitness.

Vybírejte si ke svému sportování profesionály

V současném životním tempu, kdy se „nosí“ žít zdravým životním stylem a pravidelně pracovat na své fyzické i psychické kondici, je zvykem zkoušet rozmanité novinky a trendy z oblasti fitness. Nenavštívit alespoň jednou týdně své oblíbené fitness centrum je pro řadu lidí nemyslitelné. Podle odborníků bychom si však měli nejdříve ověřit, zda danou aktivitou neškodíme svému zdraví více než mu prospíváme.

„Výběr konkrétního cvičebního programu bychom vždy měli konzultovat se zkušeným instruktorem nebo fyzioterapeutem. Ten by měl za všech okolností udělat s klientem podrobný zdravotní dotazník a diagnostiku pohybového aparátu,“ upozorňuje Jiří Kalina, který dodává, že až na základě těchto informací se mohou doporučit konkrétní cviky, přímo na míru každému z nás.

Zjistěte si o fyzioterapeutovi co nejvíce

Pokud stojíme před otázkou, do rukou kterého z odborníků na fyzioterapii se svěřit, existuje několik základních rad, na které je dobré se soustředit. Ať už hledáme pomoc z preventivních či zdravotních důvodů, měli bychom si o fyzioterapeutovi zjistit co nejvíce. Pomoci nám k tomu může internet, kde se často dozvíme reference ostatních pacientů a často lze také dohledat dosažené vzdělání, absolvované kurzy a semináře daného fyzioterapeuta.

Podle zasvěcených se však nic nevyrovná osobní zkušenosti. „Nejlepší je vždy vlastní zkušenost. Z toho důvodu je dobré obejít několik terapeutů a zjistit, který se mi nejvíce věnuje. Uvidíte, že každý má jiný přístup,“ prozrazuje Kalina.

Všímejte si přístupu fyzioterapeuta

Při samotné návštěvě fyzioterapeuta by se měl kvalitní odborník celou dobu věnovat klientovi a při cvičení neustále hmatem kontrolovat zapojení jednotlivých svalových partií. Pokud k terapeutovi jdeme s konkrétním problémem, mělo by se nám dostat srozumitelného vysvětlení, proč problém nastal a na co se při léčbě soustředit.

Rehabilitujte osvědčenými postupy i s novými trendy

Základní a nejdůležitější princip fyzioterapie založený na dechových cvičeních s aktivací hlubokých svalových struktur zůstává po léta stejný. Tato dechová cvičení existují desítky let a neustále se zdokonalují. Za poslední léta se například zvýšil počet odborníků, kteří jsou proškoleni v různých speciálních technikách. Dnes se v daleko větší míře používají techniky jako například MC-Kenzie, Sm-systém nebo cvičení na balančních podložkách. Jmenované metody vám mohou pomoci s funkčními poruchami na páteři.

„Zatímco v průběhu metody MC-Kenzie fyzioterapeut naučí pacienta provádět daný cvik ovlivňující pacientovi bolest, Sm-systémem využívá pomůcky ve formě pružných lan, kdy je na začátku terapie pacientovi sestavena série cviků přímo na míru. Tento program se pak průběžně upravuje, podle výsledků léčby,“ popisuje lektor postup jednotlivých technik.

Mezi nejnovější metody, které stojí za zmínku, jednoznačně patří také Dynamická neuromuskulární stabilizace (DNS) podle profesora Koláře. Ta zjednodušeně bere za vzor určité vývojové polohy kojenců, které aplikuje ve své terapii funkčních změn na páteři.

Sledujte signály svého těla

„Prakticky u všech speciálních technik je problém, že se v mnoha případech používají na všechny. Při aplikaci jakékoliv terapie by se proto lidé měli řídit především tím, jaké signály jim dává jejich vlastní tělo,“ doporučuje Kalina, podle kterého bychom měli vždy brát na zřetel, že základním kamenem by měla zůstat komplexní dechová cvičení s cílenou aktivací hlubokého stabilizačního systému a dalších ochablých partií. „Vyrovnáním svalové nerovnováhy dosáhneme správné funkčnosti velkých kloubů a zajistíme správné postavení páteře, pánve a lopatek, čímž snížíme riziko zranění, podpoříme správné postavení orgánů, zvýšíme výkonnost a urychlíme celkovou regeneraci organismu,“ uzavírá odborník z Yoda Institutu.

Téma bylo vytvořeno za odborné spolupráce s ředitelem a lektorem Yoda Institutu Jiřím Kalinou.

Yoda Institut – www.yoda-institut.cz

Yoda Institut je středisko vychovávající budoucí fitness a wellness profesionály. Sdružuje renomované odborníky z řad lékařů, fyzioterapeutů, kondičních trenérů i výživových specialistů. Jejich hlavním cílem a posláním je informovat širokou veřejnost o správném přístupu ke svému zdraví. Veškeré poznatky, které profesionálové Yoda Instutu předávají, vycházejí z dlouholeté osobní zkušenosti a praxe.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak na bolest zad? Správné cviky navrhne jen fyzioterapeut